Blog

Projektowanie połączeń zdjęcie nr 2
15.02.2022

Mechanizacja robót dekarskich

W artykule znajdziesz:

Projektowanie połączeń zdjęcie nr 3
Mechanizacja robót dekarskich

Zbiory wymagań nie zawsze mogą być określone tylko przez analizę procesu technologicznego. Niejednokrotnie, gdy w grę wchodzą nowe materiały i sposoby ich obróbki, dla sprecyzowania żądanych parametrów maszyn należy przeprowadzić badania pozwalające określić optymalny zakres parametrów (program uprawnienia budowlane na komputer).

Zestawy maszyn opracowane omówioną metodą opisano szczegółowo w pracy. Syntezę tego materiału wraz z krótkim komentarzem charakteryzującym osiągnięty stan zmechanizowania i kierunki działania dla poszczególnych grup robót wykończeniowych oraz całej tej dziedziny produkcji budowlanej. W tablicach zawierających wykazy maszyn, z których tworzy się zestawy, podano schematy warstwowej struktury omawianych rodzajów wykończenia oraz materiały stosowane najczęściej na poszczególne warstwy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Z punktu widzenia technologii oraz materiałów, maszyn i urządzeń, pokrycia dachowe stosowane na szeroką skalę w kraju można podzielić na:                                           

  • papowe (w tej grupie wydziela się wyraźnie pokrycia z papy zgrzewalnej),
  • powłokowe (bezrulonowe) (uprawnienia budowlane).

Na małych powierzchniach dachów mechaniczne układanie tradycyjnej papy jest bardziej kłopotliwe niż ręczne. Z tego względu zmechanizowanie rozkładania papy tradycyjnej przewiduje się tylko dla dużych obiektów przemysłowych. Dla dominujących małych frontów prac dekarskich opracowano maszyny pozwalające zmechanizować czynności najbardziej uciążliwe i niebezpieczne, a więc:

  • natryskiwanie roztworów gruntujących (natryskiwacz NRG-201M),
  • grzanie lepiku i jego transport (kotły KL-200, KL-800),
  • natryskiwanie lepiku (natryskiwacz gorącego lepiku NL-80),
  • układanie pap zgrzewalnych (zestaw urządzeń do pap zgrzewalnych ZPR-100) (program egzamin ustny).

Kierunki rozwoju mechanizacji

Rozwijające się szybko technologie wykonywania pokryć powłokowych są całkowicie zmechanizowane. Dotyczy to szczególnie powłok z emulsji asfaltowo-lateksowej typu anionowego, zbrojonych włóknem szklanym. Zestawem urządzeń do zmechanizowanego wykonywania tego pokrycia metodą natryskową NPD-500 trzyosobowa brygada może wykonać w ciągu 1 h do 80 m2 powłoki izolacyjnej. Nietechnologiczność pokryć papowych powoduje, że zmechanizowanie ich wykonywania jest trudne, dlatego nie ma zbyt wielu urządzeń do zmechanizowania prac dekarskich (opinie o programie).

Kierunki rozwoju mechanizacji robót dekarskich w odniesieniu do pokryć papowych polegają na doskonaleniu już opracowanych urządzeń i ich dostosowaniu do coraz lepszych właściwości materiałów. Równocześnie z doskonaleniem produkowanych zestawów dąży się do opracowania uniwersalnego natryskiwacza: emulsji anionowo-lateksowej i kationowej, lateksu, gruntowników rozpuszczalnikowych i warstw zabezpieczających (zewnętrznych) (segregator aktów prawnych).

W krajowym budownictwie występuje przede wszystkim konieczność uszczelniania złączy w zewnętrznych ścianach budynków wielkopłytowych. Konstrukcja połączeń elementów ściennych nie zapobiega bowiem przenikaniu wody opadowej i infiltracji powietrza do wnętrza budynku. Również w budownictwie przemysłowym i inżynieryjnym istnieje konieczność uszczelniania połączeń. Sposób zmechanizowania procesu uszczelniania złączy oraz niezbędne urządzenia są dostosowane do używanych powszechnie rodzajów kitów oraz konstrukcji złączy. Wykaz potrzebnych maszyn i urządzeń. Podstawowymi urządzeniami są: pistolet do spoinowania PP-32 i urządzenia PNT-3 i PNT-16 do napełniania kitem tub tego pistoletu (promocja 3 w 1).

Istniejące urządzenia do mechanizacji uszczelniania złączy umożliwiają sprawne wykonywanie tej czynności w temperaturze powyżej 5°C. Doskonalenie procesu i maszyn zależy przede wszystkim od rozwoju produkcji kitów i poprawy konstrukcji samych złączy. W miarę opracowywania nowych rodzajów kitów dostosowuje się do nich istniejące maszyny i urządzenia albo opracowuje nowe. Dotyczy to szczególnie gęstych kitów kauczukowych, których produkcję zamierza się uruchomić.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Projektowanie połączeń zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Projektowanie połączeń zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Projektowanie połączeń zdjęcie nr 8 Projektowanie połączeń zdjęcie nr 9 Projektowanie połączeń zdjęcie nr 10
Projektowanie połączeń zdjęcie nr 11
Projektowanie połączeń zdjęcie nr 12 Projektowanie połączeń zdjęcie nr 13 Projektowanie połączeń zdjęcie nr 14
Projektowanie połączeń zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Projektowanie połączeń zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Projektowanie połączeń zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami