Blog

21.09.2022

Idea próżniowania

W artykule znajdziesz:

Idea próżniowania

Idea próżniowania, zwanego odwadnianiem, powstała stąd, że łatwiej układa się mieszankę betonową o konsystencji ciekłej, czyli zawierającą większą ilość wody, lecz wytrzymałość uzyskuje się wyższą, gdy przy tej samej ilości cementu zastosowano mniej wody zarobowej. Stąd też technika zagęszczania mieszanki betonowej przez próżniowanie polega na tym, że układa się najpierw mieszankę o konsystencji ciekłej, półciekłej lub plastycznej, co pozwala na łatwe rozprowadzenie jej w deskowaniu, następnie stosuje się pompy próżniowe, odciąga się z tej mieszanki wodę i powietrze obniżając współczynnik W/C (program uprawnienia budowlane na komputer).

W wyniku wytworzenia próżni nad powierzchnią mieszanki betonowej następuje w jej wnętrzu zakłócenie ciśnienia hydrostatycznego. Pod wpływem depresji ciśnienia przesuwającego się w głąb mieszanki następuje ruch wody i powietrza w kierunku próżni. Różnica ciśnień powoduje przemieszczanie się ziarn kruszywa i zagęszczanie mieszanki w miarę ubywania wody (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Oddziaływanie podciśnienia przesuwa się w głąb mieszanki z szybkością ok. 1H- -M,5 cm/min, a zasięg jego praktycznie dochodzi do 30 cm. Przy elementach o grubości 30-7-60 cm należy próżniowanie prowadzić z dwóch stron (uprawnienia budowlane).

Odciąganie wody stało się możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego deskowania, zwanego aktywnym, oraz pomp wywierających podciśnienie (program egzamin ustny). Zestaw taki składa się z agregatu do próżniowania, przewodów próżniowych oraz deskowania aktywnego. Agregat do próżniowania składa się z pompy próżniowej, zbiornika na wodę oraz silnika. W zbiorniku wodnym następuje gromadzenie wody odciągniętej z mieszanki.

Skuteczność próżniowania

Rozróżnia się deskowanie aktywne sztywne i elastyczne. W przypadku pionowych elementów (słupy, ściany) oraz ukośnych, gdzie beton bez zastosowania deskowania spłynąłby, stosuje się deskowanie sztywne. Składa się ono z obudowy, siatek i tkaniny. Siatki mają umożliwić wytworzenie podciśnienia nad całą powierzchnią próżniowanego betonu oraz stanowić drogę do odprowadzenia wyssanej wody i powietrza z mieszanki betonowej do otworu ze ssawą (opinie o programie).

Dzięki wolnej przestrzeni nad całą powierzchnią próżniowanego betonu zasięg działania ssawy jest w zasadzie nieograniczony, a skuteczność próżniowania zależy tylko od grubości warstwy betonu. Tkanina filtracyjna, np. dekatyzowane płótno lniane, ma zapewnić gładkość powierzchni oraz zatrzymywać odciągany ewentualnie wraz z wodą cement. Sztywną obudowę można wykonać z drewna, sklejki, blachy stalowej lub aluminiowej, a nawet płyty pilśniowej. Powinna ona być na tyle wytrzymała, aby przejąć obciążenie od parcia układanej mieszanki betonowej (segregator aktów prawnych).

Mieszanka betonowa zawdzięcza swoją spoistość po zabiegu próżniowania głównie napięciom powierzchniowym wody, jakie powstały w kapilarach zagęszczonej mieszanki. Podczas działania podciśnienia wytwarza się równowaga między siłą ssania a napięciem powierzchniowym pozostałej w zagęszczonej mieszance wody, przybierającej kształt błonek. Po usunięciu działania podciśnienia błonki wody dążą do skurczenia się dociskając do siebie i spajając ze sobą ziarna cementu oraz kruszywa.

Badania wykazały, że beton próżniowany uzyskuje znacznie wyższą wytrzymałość natychmiastową niż beton, z którego wyciśnięto wodę przez prasowanie wywołując nacisk równy naciskowi, jaki powstaje przy działaniu próżni. Zjawisko to jest wynikiem opisanego działania napięcia powierzchniowego wody (przy prasowaniu woda jest ściskana, a przy próżniowaniu rozciągana) oraz tego, że ziarna kruszywa przy próżniowaniu mają w pierwszym stadium działania próżni większą swobodę ruchu i tym samym korzystniejszego przemieszczania niż przy prasowaniu. Następuje tym samym lepsze zagęszczenie struktury betonu (promocja 3 w 1). Skuteczność próżniowania jest większa w przypadku betonu z kruszywem otoczakowym, mniejszą ilością wody zarobowej i mniejszą ilością cementu. Im zastosuje się mniej wyjściowej wody zarobowej, tym po zabiegu próżniowania uzyska się niższy współczynnik W/C.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami