Blog
Ile trwa egzamin pisemny i ustny?
W artykule znajdziesz:
Ile trwa egzamin pisemny i ustny?
Egzamin pisemny na uprawnienia budowlane ma postać testu, który składa się z 30-90 pytań. Ilość pytań zależy od tego, jaki rodzaj i zakres uprawnień budowlanych wybrał kandydat (https://uprawnienia-budowlane.pl). Zawsze wymagane jest udzielenie przynajmniej 75% prawidłowych odpowiedzi – tylko wtedy część pisemna egzaminu jest zaliczona i kandydat może przystąpić do części ustnej (program na komputer).
W teście sprawdzeniu podlega znajomość ustawy Prawo budowlane oraz ustaw, które odpowiadają wybranemu zakresowi uprawnień budowlanych łącznie z aktami wykonawczymi, które zostały wydane na ich podstawie (program na telefon). Ponadto sprawdzana jest znajomość postępowania administracyjnego i przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu robót budowlanych.
Czas trwania pisemnej części egzaminu zależy od liczby pytań – należy ją pomnożyć przez 1,5 minuty. Czas odmierzany jest od momentu, który zostanie wskazany przez przewodniczącego komisji kwalifikacyjnej bądź osobę będącą jego zastępcą (opinie o programie). Wówczas można przystąpić do rozwiązywania testów, zakreślając jedną prawidłową odpowiedź spośród trzech. Część testowa egzaminu rozpoczyna się w tym samym dniu i o tej samej godzinie w każdej okręgowej izbie inżynierów budownictwa. Kandydaci mają do rozwiązania takie same zestawy pytań (segregator aktów prawnych).
Egzamin ustny
Po zaliczeniu egzaminu pisemnego kandydaci przystępują do części ustnej, w której należy udzielić prawidłowych odpowiedzi na pytania z wylosowanego zestawu (promocja 3 w 1). W zależności od wybranego rodzaju i zakresu uprawnień w zestawie może być od 5 do 10 pytań. Dotyczą one umiejętności praktycznego stosowania przepisów prawa, wiedzy technicznej oraz przepisów związanych z wybraną specjalnością uprawnień budowlanych.
Ponadto kandydat otrzymuje pytanie praktyczne, które obejmuje wykonanie zadania projektowego lub rozwiązania zagadnień z tytułu prowadzenia budowy. Egzamin ustny trwa 60 minut, z czego 25 minut jest przeznaczone na to, aby kandydat mógł przygotować się do odpowiedzi (program egzamin ustny). W czasie przygotowywania się do odpowiedzi kandydat może korzystać z tekstów aktów prawnych, Eurokodów, Polskich Norm.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32