Blog
Krzyżak
W artykule znajdziesz:
Krzyżak
Krzyżak - w górnictwie rudnym wąski, krótki chodnik bez obudowy krzyżak - krzyż krzyżak - świder czteroskrzydłowy krzyżak przegubu - część przegubu uniwersalnego w postaci dwóch skrzyżowanych ze sobą pod kątem 90° elementów lub pierścienia z czopami rozstawionymi co 90°, służąca do przekazywania momentu obrotowego i umożliwiająca wychylenie współpracujących wałów względem siebie krzyżak satelitów - część mechanizmu różnicowego w postaci dźwigni trzy- lub czteroramiennej, na której ramionach są osadzone obrotowo satelity; krzyżak zamocowany w obudowie mechanizmu różnicowego przekazuje napęd z obudowy przez satelity na koła koronowe mechanizmu różnicowego (program uprawnienia budowlane na komputer).
Krzyżowanie’, hybrydyzacja — biol. kojarzenie w drodze płciowej, a niekiedy wegetatywnej (u roślin) zwierząt lub roślin różniących się między sobą przynajmniej jedną parą cech w celu uzyskania potomstwa dziedziczącego nowe cechy krzyżowanie przewodów - tel. transpozycja przewodów linii napowietrznej polegająca na zamianie miejsc przewodów dokonywanej na niektórych słupach linii; krzyżowaniem przewodów jest zarówno zamiana miejsc obu przewodów pary, jak i obu par czwórki (uprawnienia budowlane).
krzyżowanie żył -transpozycja żył kabli telefonicznych polegająca na zamianie miejsca żył w kablu; k.ż. przeprowadza się w celu wyrównania własności torów
krzyżownica - element rozjazdu łub skrzyżowania torów wypełniający przerwę w obu łączonych torach i umożliwiający przejście obrzeży kól przez miejsce skrzyżowania szyn krzyżownica napowietrzna - urządzenie stosowane na skrzyżowaniu przewodów jezdnych, umożliwiające przejście odbieraka prądu wzdłuż każdego przewodu.
Krzyżulec - pręt pochyły dźwigara kratowego przenoszący siły ściskające lub siły rozciągające (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
krzyżulec - metalowy łącznik do łączenia dwóch łańcuchów kotwicznych, z krętlikiem zapobiegającym splątaniu się łańcuchów przy łukowaniu statku.
Krzyżulec
Krzyżulec - wodzik krzyżyna wieży wiertniczej - element łączący narożniki wieży po przekątnej pola ściany wieży - karabin samopowtarzalny ksantat, ksantogenian celulozy, celulozoksantogenian sodowy - sól sodowa kwasu ksantogenowego i celulozy; k. otrzymuje się przez działanie dwusiarczku węgla na alkalicelulozę ksantofil - dwuhydroksylowa pochodna optycznie czynnego karotenu, jeden z dwóch żółtych barwników z grupy karotenoidów występujących obok chlorofilu w zielonych częściach roślin ksantogeniany, R O • CS - SMe - sole metali alkalicznych jednoestrów kwasu dwutiowęglowego, np. kwasu ksantogenowego C2H5 • O • CS SH; k. tworzą się przez działanie alkoholanów na dwusiarczek węgla; znajdują zastosowanie w analizie chemicznej, w procesach flotacji i w przemyśle jedwabiu sztucznego (program egzamin ustny). Ksantometr - zestaw probówek wypełnionych cieczami o różnych barwach wzorcowych, wytworzonych sposobem chemicznym, służący do określania barwy wody morskiej przez porównanie jej z barwami wzorcowymi ksantyna, C5H4O2N4 - zasada purynowa, krystaliczna lub bezpostaciowa, nierozpuszczalna w wodzie i alkoholu, rozpuszczalna w ługach; k. występuje w krwi, moczu i wątrobie i w pewnych roślinach, np. w ziemniakach i ziarnach kawy; jest stosowana do syntezy organicznej i do produkcji leków (opinie o programie).
Ksenon, Xe - pierwiastek chemiczny VIII grupy układu okresowego (helowce), liczba atomowa 54; k. jest obok radonu najrzadszym gazem szlachetnym, bezbarwnym i bezwonnym, o dużej bierności chemicznej; k. stosuje się w mieszaninie z 10 - 20% azotu do napełniania żarówek kserofile - biol. organizmy, których bytowanie związane jest z wybitnie suchym środowiskiem, a więc żyjące na pustyniach, suchych, nasłonecznionych zboczach, wydmach, piaskach itp. kserofoby - organizmy nie znoszące suchego środowiska (segregator aktów prawnych).
Kseroform - trójbromofcnolan bizmutawy, bardzo drobny, żółty proszek, nierozpuszczalny w wodzie i alkoholu, stosowany w lecznictwie jako środek aseptyczny i wysuszający kserografia - sucha, elektrostatyczna metoda reprodukcji dokumentów, w której wykorzystuje się zmiany rozkładu ładunku elektrycznego następujące pod wpływem ekspozycji świetlnej KSI - Krajowy System Informacyjny księgoznak - ekslibris (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32