Blog

Grabice zdjęcie nr 2
25.06.2024

Ile trwa zrobienie uprawnień budowlanych?

W artykule znajdziesz:

Proces uzyskiwania pozwoleń na budowę w Polsce może różnić się w zależności od specyfiki wnioskowanych pozwoleń i poziomu zaawansowania. Studia uniwersyteckie na odpowiednim kierunku to pierwszy i kluczowy krok do uzyskania uprawnień budowlanych. Po ukończeniu studiów np. na kierunku budownictwo, technologia budownictwa lub kierunki pokrewne, możesz przejść do kolejnych etapów, aby zdobyć pełne kwalifikacje w zakresie planowania lub kierowania robotami budowlanymi. Obejmuje to zdobycie odpowiedniego doświadczenia zawodowego i kwalifikacji krajowych. Praktyki są niezbędnym krokiem do zdobycia doświadczenia niezbędnego do uzyskania pełnej jakości budownictwa (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer).

Istotny etap

Podczas tego trzyletniego stażu przyszli inżynierowie mają możliwość pracy bezpośrednio pod okiem doświadczonych inżynierów, zdobywając praktyczną wiedzę i umiejętności z zakresu zarządzania projektami, nadzoru budowlanego oraz zrozumienia przepisów budowlanych i standardów projektowych. Po tym okresie szkolenia kandydaci są gotowi przystąpić do egzaminu państwowego, który jest kolejnym krokiem w uzyskaniu pozwolenia na budowę. Egzamin ten sprawdza zdobytą wiedzę teoretyczną i praktyczną, która umożliwia samodzielne wykonywanie technicznie odpowiedzialnych zadań w dziedzinie budownictwa (segregator aktów prawnych).

Egzamin na uprawnienia budowlane to istotny etap, który decyduje o tym, czy kandydat może uzyskać odpowiednie uprawnienia do samodzielnego pełnienia funkcji technicznych w budownictwie. Jest to kompleksowe sprawdzenie wiedzy i umiejętności. Część pisemna, tj. część zawierająca zazwyczaj zadania testowe i pytania otwarte z zakresu prawa budowlanego, technologii budownictwa, kierowania budową oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Celem jest sprawdzenie wiedzy teoretycznej kandydata. W części ustnej egzaminu kandydat musi wykazać się umiejętnością zastosowania zdobytej wiedzy w praktyce. Zwykle oznacza to analizę przypadku budowlanego lub rozwiązanie konkretnego problemu technicznego przed komisją egzaminacyjną. Oprócz wiedzy zawodowej komisja ocenia również umiejętności komunikacji, argumentacji i podejmowania decyzji. Egzamin przeprowadza okręgowa komisja kwalifikacyjna, w skład której wchodzą doświadczeni specjaliści z zakresu budownictwa.

Specjalny formularz rejestracyjny

Po zdaniu obu części egzaminu kandydat otrzymuje uprawnienia budowlane ważne na terenie całego kraju, które dają prawo do samodzielnego kierowania pracami budowlanymi lub projektowymi, w zależności od rodzaju uzyskanego pozwolenia. Kolejny ważny krok w uzyskaniu pozwolenia na budowę. Po zdaniu egzaminu należy złożyć odpowiedni wniosek o zezwolenie wraz ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami. Należy wypełnić specjalny formularz rejestracyjny, który można otrzymać we właściwej izbie zawodowej samorządowej, jaką jest Polska Izba Inżynierów Budownictwa (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - aplikacja na telefon).

Rozpatrzenie wniosku

Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające posiadane kwalifikacje i doświadczenie. Jest to przede wszystkim wykształcenie wyższe na odpowiednim kierunku, świadectwo zawodowe potwierdzające odbycie wymaganej praktyki pod kierunkiem inżyniera z uprawnieniami oraz pozytywny wynik egzaminu na pozwolenie na budowę, na który składają się wyniki części pisemnej i ustnej (uprawnienia budowlane). Zazwyczaj do wniosku dołączona jest odpowiednia opłata administracyjna. Po złożeniu wniosku i wszystkich dokumentów właściwa komisja rozpatrzy wniosek i podejmie decyzję o udzieleniu zezwoleń.

Proces ten może potrwać kilka tygodni. Po otrzymaniu decyzji i wydaniu pozwolenia na budowę zostaną Państwo wpisani do odpowiedniego rejestru uprawnionych inżynierów, co pozwala na samodzielne wykonywanie zadań technicznych budowy, takich jak kierowanie budową czy planowanie. Całkowity czas potrzebny do uzyskania kwalifikacji w dziedzinie budownictwa, od rozpoczęcia studiów do uzyskania dyplomu, może wynosić od 6 do 8 lat, w zależności od indywidualnej ścieżki edukacyjnej i umiejętności zawodowych (program egzamin ustny).

Wydanie pozwolenia

W Polsce pozwolenia na budowę wydaje Polska Izba Inżynierów (PIIB). To, czy dana osoba posiada pozwolenie na budowę, można sprawdzić w ewidencji znajdującej się na stronach internetowych okręgowych izb inżynierów budownictwa. Procedura jest następująca. Przejdź na stronę internetową odpowiedniej okręgowej izby inżynierów budownictwa. Następnie znajdź sekcję Rejestry członków lub pozwolenia na budowę i wpisz dane osoby, której prawa chcesz sprawdzić (np. imię, nazwisko, numer pozwolenia). Centralny Rejestr Pozwoleń na Budowę (CEPIK) jest dostępny online. Można tam znaleźć informacje o osobach, które posiadają pozwolenia na budowę w Polsce. Wyszukiwania można dokonać poprzez podanie danych osobowych takich jak imię, nazwisko, numer autoryzacji czy numer PESEL. Jeżeli w rejestrach internetowych nie znajdziesz wystarczających informacji, możesz bezpośrednio skontaktować się z odpowiednią Izbą Inżynierów Budownictwa i zapytać o kwalifikacje (opinie o programie).

Dokumentacja projektowa

Może to być wymagane w przypadku niepewności lub potrzeby uzyskania szczegółowych informacji. Właściciel pozwolenia na budowę musi posiadać odpowiednie dokumenty potwierdzające wydanie pozwolenia. Można poprosić o takie dokumenty i zweryfikować ich autentyczność kontaktując się z Izbą Inżynierów Budownictwa. Czasami pozwolenia na budowę można sprawdzić w dokumentacji projektowej, która zawiera dane osób, które otrzymały pozwolenie. W takim przypadku informacja musi być zgodna z ewidencją i dokumentami Izb Inżynierów Budownictwa (segregator na egzamin ustny - pytania i opracowane odpowiedzi).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Grabice zdjęcie nr 3
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Grabice zdjęcie nr 4
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Grabice zdjęcie nr 7 Grabice zdjęcie nr 8 Grabice zdjęcie nr 9
Grabice zdjęcie nr 10
Grabice zdjęcie nr 11 Grabice zdjęcie nr 12 Grabice zdjęcie nr 13
Grabice zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Grabice zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Grabice zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami