Blog

07.08.2019

Ile zarabia architekt?

W artykule znajdziesz:

Ile zarabia architekt?


O zarobkach architektów krąży wiele legend. Oczywiście jest to zawód dość opłacalny, ale okazuje się, że lepiej niż architekt zarabia projektant konstrukcji budowlanych (program na komputer). Niemniej dobrzy architekci mogą zarobić naprawdę sporo. W marcu 2017 roku zarobki architektów wynosiły brutto od 3340zł do 6500 zł. Warto przy tym wspomnieć, że najwyższe zarobki uzyskało ok. 25% architektów.

Ile zarabia architekt?

W biurach architektów pracują również asystenci architektów, którzy w ten sposób zdobywają niezbędną do uzyskania uprawnień budowlanych praktykę zawodową. W tym wypadku zarobki są niższe, ponieważ średnio wynoszą 2950 zł. Co drugi asystent architekta zarabia poniżej 2360 zł, natomiast najwyższe zarobki w tej grupie to 3730 zł (program na telefon).

Architekt w swojej pracy bazuje na projektach, które sporządzane są przez fachowców w innych dziedzinach. Zdecydowanie najlepsze zarobki w tej branży mają projektanci konstrukcji budowlanych, którzy średnio zarabiają 5210 zł brutto, przy czym niektórzy z nich otrzymują wynagrodzenia przekraczającej 7300 zł (program egzamin ustny). W przypadku projektanta konstrukcji stalowych zarobki wynoszą od 3,5 tysiąca złotych do 6,5 tysiąca złotych, przy czym średnie zarobki brutto to 4600 zł. Projektanci instalacji sanitarnych zarabiają średnio 4,4 tysiąca złotych, przy czym najniższe wynagrodzenie brutto to 3230 zł, a najwyższe wynagrodzenie brutto to 6340 zł. W tej branży niemal 25% projektantów zarabia powyżej 6340 zł brutto (opinie o programie).

Nieco mniejsze zarobki


Nieco mniejsze zarobki mają projektanci instalacji centralnego ogrzewania, którzy średnio zarabiają 3,4 tysiąca złotych brutto. Co drugi taki projektant może liczyć na zarobki w kwocie od 2390 zł do 4,5 tysiąca złotych brutto, przy czym ok. 25% z nich zarabia znacznie więcej (segregator aktów prawnych). Przedstawione zarobki dotyczą oczywiście tych architektów i projektantów, którzy zatrudnieni są w biurach i pracowniach. Tymczasem wiele osób pracuje na własny rachunek, a do tego często zdarza się, że wynagrodzenie ustalane jest indywidualnie pod kątem danego obiektu (promocja 3  w 1). Na honorarium architekta składa się m.in. jego wynagrodzenie, honorarium za usługę projektową, honorarium za nadzór autorski oraz wynagrodzenie za nadzór inwestorski.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami