Blog

26.07.2018

Ilu wykonawców do budowy domu?

W artykule znajdziesz:

Ilu wykonawców do budowy domu?


W przypadku budowy domu jednorodzinnego najwygodniejszym rozwiązaniem jest zatrudnienie jednego wykonawcy, który będzie odpowiadał za wszystkie prace. Jednak nie zawsze takie rozwiązanie jest opłacalne. Wybór odpowiedniego wykonawcy zawsze wymaga poświęcenia czasu. Poszukiwania najlepiej rozpocząć już na kilka miesięcy przed rozpoczęciem budowy. Jednym najważniejszych kryteriów wyboru jest wstępna rozmowa z wykonawcą. Najlepiej przeprowadzić ją w obecności doświadczonej osoby, np. inwestora nadzoru budowlanego. Może on zadać pytania, które dotyczą technologii budowy i pokażą, czy potencjalny wykonawca ma odpowiednie kompetencje. Co ważne, bez względu na to, ilu wykonawców będzie pracować na budowie, z każdym z nich należy podpisać umowę.
Zarówno zatrudnienie jednego, jak i wielu wykonawców ma swoje wady i zalety. W przypadku zdecydowania się na jednego wykonawcę inwestor z pewnością może czuć się komfortowo, ponieważ inwestycje realizowane przez wykonawcę generalnego najczęściej są mniej czasochłonne. Poza tym korzystanie z usług jednej ekipy znacząco minimalizuje ryzyko opóźnień. Jest to też dobre rozwiązanie dla inwestorów, którzy korzystają z kredytu hipotecznego, ponieważ harmonogram prac budowlanych ma duże znaczenie przy jego spłacie - wszelkie opóźnienia na budowie mogą skutkować problemami z bankiem.
Powierzenie budowy generalnemu wykonawcy to rozwiązanie wygodne, które eliminuje konieczność kontrolowania placu budowy i poszczególnych etapów prac. Jedyne obowiązki inwestora w takiej sytuacji to finansowanie budowy oraz jej odbiór po zakończeniu robót. W czasie odbioru budynku inwestor otrzymuje całą dokumentację z przebiegu prac. Nie musi też poświęcać czasu na zakup materiału czy zatrudnianie podwykonawców. Niestety takie rozwiązanie bardzo często związane jest ze zwiększeniem kosztów inwestycyjnych. Z tego właśnie względu wiele osób decyduje się na budowę systemem gospodarczym lub kontraktowym. Wówczas konieczne jest większe zaangażowanie inwestora.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami