Blog

Klasyfikacja nieniszczących metod zdjęcie nr 2
26.07.2018

Ilu wykonawców do budowy domu?

W artykule znajdziesz:

Ilu wykonawców do budowy domu?


W przypadku budowy domu jednorodzinnego najwygodniejszym rozwiązaniem jest zatrudnienie jednego wykonawcy, który będzie odpowiadał za wszystkie prace. Jednak nie zawsze takie rozwiązanie jest opłacalne. Wybór odpowiedniego wykonawcy zawsze wymaga poświęcenia czasu. Poszukiwania najlepiej rozpocząć już na kilka miesięcy przed rozpoczęciem budowy. Jednym najważniejszych kryteriów wyboru jest wstępna rozmowa z wykonawcą. Najlepiej przeprowadzić ją w obecności doświadczonej osoby, np. inwestora nadzoru budowlanego. Może on zadać pytania, które dotyczą technologii budowy i pokażą, czy potencjalny wykonawca ma odpowiednie kompetencje. Co ważne, bez względu na to, ilu wykonawców będzie pracować na budowie, z każdym z nich należy podpisać umowę.
Zarówno zatrudnienie jednego, jak i wielu wykonawców ma swoje wady i zalety. W przypadku zdecydowania się na jednego wykonawcę inwestor z pewnością może czuć się komfortowo, ponieważ inwestycje realizowane przez wykonawcę generalnego najczęściej są mniej czasochłonne. Poza tym korzystanie z usług jednej ekipy znacząco minimalizuje ryzyko opóźnień. Jest to też dobre rozwiązanie dla inwestorów, którzy korzystają z kredytu hipotecznego, ponieważ harmonogram prac budowlanych ma duże znaczenie przy jego spłacie - wszelkie opóźnienia na budowie mogą skutkować problemami z bankiem.
Powierzenie budowy generalnemu wykonawcy to rozwiązanie wygodne, które eliminuje konieczność kontrolowania placu budowy i poszczególnych etapów prac. Jedyne obowiązki inwestora w takiej sytuacji to finansowanie budowy oraz jej odbiór po zakończeniu robót. W czasie odbioru budynku inwestor otrzymuje całą dokumentację z przebiegu prac. Nie musi też poświęcać czasu na zakup materiału czy zatrudnianie podwykonawców. Niestety takie rozwiązanie bardzo często związane jest ze zwiększeniem kosztów inwestycyjnych. Z tego właśnie względu wiele osób decyduje się na budowę systemem gospodarczym lub kontraktowym. Wówczas konieczne jest większe zaangażowanie inwestora.

Najnowsze wpisy

12.05.2025
Klasyfikacja nieniszczących metod zdjęcie nr 3
Jak wygląda docieplenie starego domu?

Docieplenie starego domu to proces mający na celu poprawę jego efektywności energetycznej, komfortu cieplnego oraz ochrony konstrukcji przed degradacją. W…

08.05.2025
Klasyfikacja nieniszczących metod zdjęcie nr 4
Co to jest membrana dachowa?

Membrana dachowa to specjalna warstwa ochronna stosowana pod pokryciem dachowym (np. dachówką, blachą) w celu zabezpieczenia konstrukcji dachu przed wodą,…

Klasyfikacja nieniszczących metod zdjęcie nr 7 Klasyfikacja nieniszczących metod zdjęcie nr 8 Klasyfikacja nieniszczących metod zdjęcie nr 9
Klasyfikacja nieniszczących metod zdjęcie nr 10
Klasyfikacja nieniszczących metod zdjęcie nr 11 Klasyfikacja nieniszczących metod zdjęcie nr 12 Klasyfikacja nieniszczących metod zdjęcie nr 13
Klasyfikacja nieniszczących metod zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Klasyfikacja nieniszczących metod zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Klasyfikacja nieniszczących metod zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami