Blog
Imitacje korali
W artykule znajdziesz:
Imitacje korali
Przez zestawienie korali z kamieniami szlachetnymi lub ze złotem osiągane są piękne efekty zdobnicze; niekiedy wykonuje się również kamee oraz rzeźby z jednego większego kawałka korala lub też łącząc ze sobą korale o różnych barwach i rodzajach.
Kształt owalny, przewierca się w nich otworki i nawleka na nici albo struny; z cieńszych ciętych na drobniejsze kawałki (tzw. sieczka koralowa lub siekaniec) wykonuje się również koralowe naszyjniki. Kilka złączonych razem sznurków dużych, kulistych korali przedstawia znaczną wartość (program uprawnienia budowlane na komputer).
W Polsce naszyjniki z korali stanowią nieodłączną ozdobę regionalnego stroju krakowskiego. Przechodzą one z pokolenia na pokolęnie; przechowywane są z pietyzmem i cenione jako klejnoty rodzinne.
Piękne, żywe korale na ogół bledną w noszeniu; można im jednak przywrócić dawną barwę przez zanurzenie w wodzie utlenionej.
Do obróbki korali używa się piłki, noża i pilnika oraz stosuje te same środki polerownicze co przy obróbce kamieni szlachetnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Dla nadania połysku korale matowe przeciera się watą i czerwienią polerską.
Imitacje korali. Oprócz korali prawdziwych pojawiało się zawsze na rynkach wiele imitacji. Sztuczne korale są sporządzone z masy prasowanej z odłamków koralowych, z celuloidu, gala- litu, kości barwionych lub rogu, ze szkła, ceramiki, drewna, kauczuku, plastyku i in. Imitacje te można stosunkowo łatwo odróżnić od korali prawdziwych. Celuloid, galalit i substancja kostna lub rogowa odznaczają się małą gęstością.
Wykonane z nich korale są znacznie lżejsze od naturalnych. Poza tym przy skrobaniu nożem galalitu lub celuloidu powstają drzazgi, korale prawdziwe natomiast ścierają się na delikatny proszek. Potarte suknem korale galalitowe lub celuloidowe wydzielają charakterystyczny zapach, nie spotykany w koralach prawdziwych. Najpewniejsze odróżnienie korali prawdziwych od szucznych daje obraz mikroskopowy, który wykazuje właściwą strukturę koralowiny (uprawnienia budowlane).
Gagat
Gagat jest bitumiczną odmianą węgla brunatnego o zbitej, jednorodnej budowie. Twardość jego wynosi 3-4 w skali Mohsa, gęstość 1,3 g/cm3. Połysk gagatu jest woskowy lub tłusty, wskutek polerowania staje się silniejszy. Podgrzewany gagat pali się jak każdy gatunek węgla.
Gagat występuje w Yorkshire, w północnej części wschodnich wybrzeży Anglii. Najważniejszym miejscem wydobycia, a zarazem przeróbki jest miejscowość Withby (program egzamin ustny). Gagat tworzy niewielkie wkładki wśród utworów mezozoicznych. Poza tym jest spotykany w Hiszpanii, południowej Francji, Indochinach i Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej.
Produkcja gagatu, która przed stu laty przekraczała 1000 kg rocznie, spadła w końcu XIX w. do kilkudziesięciu kilogramów. Gagat obrabia się sposobem chałupniczym za pomocą noża i pilnika, po czym poleruje tryplą i skórą nasyconą olejem.
Od dawien dawna z gagatu wyrabiano biżuterię żałobną. Rzymianie po zajęciu Brytanii stosowali go do celów zdobniczych. We Francji z gagatu wyrabiano masowo różańce aż do końca XVIII w. Ponadto sporządzano z niego drobne przedmioty, jak broszki, naszyjniki, wisiorki, kolczyki (opinie o programie). Ozdoby z gagatu nazywa się dżetami (od ang. nazwy gagatu jet).
Jako imitacji gagatu nieraz używano zbitej odmiany węgla kamiennego, występującego w Anglii i Szkocji, zwanej węglem kennelskim. W Ameryce Północnej (Pensylwania) stosuje się niekiedy niektóre odmiany węgla antracytowego, jak również sztuczne żywice i szkło barwy czarnej. Ostatnio ozdoby z gagatu są wypierane przez czarno zabarwione chalcedony, czarne turmaliny i granaty (melanity). W Polsce gagat występuje w niewielkich ilościach w formie wkładek w utworach jurajskich w Górach Świętokrzyskich oraz w okolicach Opoczna (segregator aktów prawnych).
Stosowane są cztery rodzaje naśladownictwa kamieni szlachetnych:
1) kamienie naturalne barwione sztucznie lub poddawane zialaniu ciepła, podwyższonego ciśnienia i promieniowania,
2) kamienie syntetyczne,
3) imitacje ze szkła, plastyku i in.,
4) dulety i tryplety (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32