Blog

Uproszczone magazyny zdjęcie nr 2
27.04.2022

Imponujący zespół

W artykule znajdziesz:

Uproszczone magazyny zdjęcie nr 3
Imponujący zespół

Pokolenia budowniczych Petersburga nie ograniczyły się jednak do biernego „wpisania" architektury w pejzaż, do podporządkowania się naturze. Przeciwnie - myśl architekta potrafiła tu aktywnie wydobyć z potężnej przyrody północy maksimum ekspresji, rozwinąć w mowie wież i kolumnad majestat wielkiej rzeki, stworzyć poprzez współbrzmienie elementów wielkiej architektury i natury imponujący zespół, godny miasta stołecznego (program uprawnienia budowlane na komputer).

Podobnie i w Warszawie układy wielkich osi regularnych wyrastają w bezspornym ustosunkowaniu do walorów naturalnych rzeki, Skarpy i przyskarpowych terenów zielonych, a ich układ wzbogacony jest szeregiem niesymetrycznych, nieregularnych elementów, sprzęgających założenia ze starą siecią uliczną miasta (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Organiczność kompozycji Warszawy i Petersburga, opierająca się na przemożnym wpływie rzeki, jest jednym z powinowactw historycznych i kompozycyjnych wiążących te dwa miasta. Oświetlając odrębnie oba przykłady urbanistyczne, zwracając uwagę na ich samodzielność, a zarazem na ich powiązania z kulturą architektoniczną innych narodów trzeba wspomnieć o bardzo prawdopodobnych kontaktach, które istniały między dwiema stolicami - zwłaszcza w XVIII i XIX wieku (uprawnienia budowlane). Zagadnienie to nie zostało jeszcze zbadane przez naszą naukę historyczną, która jak dotąd szukała źródła natchnień wielkich założeń warszawskich XVIII wieku jedynie w szkole francuskiej. Ostatnio dopiero Eugeniusz Szwankowski podniósł, że podejmując budowę założenia saskiego wzorowano się m. in. na „petersburskich założeniach urbanistycznych Piotra Wielkiego w Rosji" (program egzamin ustny).

Próg stulecia

Rzeczywiście szereg faktów historycznych nasuwa myśl o istotnych wpływach wzajemnych rozwijającej się świetnie rosyjskiej szkoły planistycznej XVIII i XIX wieku i urbanistyki warszawskiej. Podłożem tych powiązań były kontakty dziejowe, łączące w tym czasie Polskę i Rosję, były wspólne dla całej Europy tendencje polityczne, światopoglądowe i kulturalne, które u progu stulecia wiązały się z rozwojem scentralizowanych monarchii nowożytnych, w połowie wieku - z koncepcjami „oświeconego absolutyzmu", później zaś - z przeobrażeniami burżuazyjno-demokratycznymi (opinie o programie). Te powiązania dziejowe znalazły naoczny wyraz m. in. w stosunkach osobistych oraz w równoczesnym nieraz następowaniu doniosłych i analogicznych wydarzeń urbanistycznych. Inicjatorem pierwszych założeń regularnych wniesionych w żywiołowo dotychczas rosnącą tkankę zabudowy Warszawy był przecież August II, bliski człowiek i sprzymierzeniec Piotra I, który w tym właśnie czasie reformował urbanistykę rosyjską na zasadach regularności.

Stanisław August Poniatowski, promotor sztuk i architektury drugiej połowy XVIII wieku, wychował się w Petersburgu i tam też przyswajał sobie poglądy i gusty urbanistyczne. Znamienne jest również zestawienie dat: 1703 początek budowy Petersburga - 1713 założenie Osi Saskiej w Warszawie; 1762-1793 prace Komisji Bieckicgo nad planami Moskwy i Petersburga oraz innych miast rosyjskich - 1768-1793 realizacja w Warszawie nowego rozplanowania południowych terenów miasta (na kanwie Osi Stanisławowskiej) oraz prace projektowe nad regularną przebudową istniejących założeń. Nie może być też rzeczą przypadku równoczesny rozkwit architektoniczny Petersburga i Warszawy w drugim, trzecim i czwartym dziesięcioleciu XIX wieku, kiedy też następuje klasycystyczna przebudowa i zakończenie czołowych placów i zespołów architektonicznych obu stolic (segregator aktów prawnych).

Można więc wysunąć hipotezę o powiązaniu przeobrażeń w urbanistyce polskiej XVIII i początku XIX wieku z analogicznymi procesami w urbanistyce rosyjskiej. Hipoteza taka może być oczywiście jedynie punktem wyjścia gruntowniejszych badań historycznych, które wychodzą już tematycznie poza ramy niniejszego opracowania (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

02.12.2024
Uproszczone magazyny zdjęcie nr 4
Co to jest powierzchnia zabudowy?

Powierzchnia zabudowy to termin używany w budownictwie i urbanistyce, oznaczający powierzchnię terenu zajmowaną przez budynek lub grupę budynków na poziomie…

29.11.2024
Uproszczone magazyny zdjęcie nr 5
Co rozumiemy przez pojęcie wał przeciwpowodziowy?

Wał przeciwpowodziowy to konstrukcja inżynieryjna, której głównym celem jest ochrona terenów przed zalaniem w wyniku powodzi. Wały przeciwpowodziowe są budowane…

Uproszczone magazyny zdjęcie nr 8 Uproszczone magazyny zdjęcie nr 9 Uproszczone magazyny zdjęcie nr 10
Uproszczone magazyny zdjęcie nr 11
Uproszczone magazyny zdjęcie nr 12 Uproszczone magazyny zdjęcie nr 13 Uproszczone magazyny zdjęcie nr 14
Uproszczone magazyny zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Uproszczone magazyny zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Uproszczone magazyny zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami