Blog

05.03.2020

Kotwie z bloku zewnętrznego

W artykule znajdziesz:

Kotwie z bloku zewnętrznego

Kotwie z bloku zewnętrznego

Kotwie z bloku zewnętrznego umieszczano w zaprawie spoiny poziomej między blokami gruzobetonowymi (program uprawnienia budowlane na komputer).
Do murowania bloków obydwóch rodzajów używano przeważnie zaprawy cementowej 1 : 3 (odpowiedniejszą byłaby zaprawa cementowo- wapienna 1:1:6).
Ściany wykończono przez wyspoinowanie ich zaprawą cementową od zewnątrz i otynkowanie wnętrz.
Pod względem izolacji cieplnej ściany zachowały się pomyślnie. Natomiast w niektórych budynkach występowały zacieki na odsłoniętych ścianach zachodnich i północnych po okresie długotrwałych deszczów. Zacieki pojawiały się nie na całej powierzchni ścian, lecz w oddzielnych mniejszych lub większych miejscach tworząc plamy na tynkach wewnętrznych, które po pewnym czasie wysychały (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przy szczegółowych oględzinach w spoinach elewacji dostrzeżono:
a) włoskowate pęknięcia wzdłuż krawędzi płytek elewacyjnych, których przyczyną był skurcz zaprawy w spoinie i niewystarczająca przyczepność tej zaprawy do płytki elewacyjnej cementowej bloków;
b) szczeliny przeważnie w miejscach zetknięcia się 4 bloków powstałe z powodu niedokładności wykonania (uprawnienia budowlane).
Przez pęknięcia i szczeliny w spoinach dostawała się do wewnątrz woda, która przy silnych deszczach przechodziła aż do powierzchni wewnętrznej ścian, rozprzestrzeniając się w gruzobetonie.
Najprawdopodobniej nie byłoby pęknięć i szczelin, gdyby do spoinowania zastosowano cement wodoodporny, który prawie nie wykazuje właściwości włoskowatego podciągania wody (program egzamin ustny).
Gazobeton wapienny jest obecnie produkowany w wytwórni w Łaziskach Górnych, jako wypełniacz stosuje się pyły lotne z pobliskiej elektrowni.

Ponadto w Redzie k. Gdyni czynna jest niewielka wytwórnia o charakterze doświadczalnym, gdzie gazobeton jest wyrabiany z mielonego piasku kwarcowego i wapna.
Gazobeton cementowy jest produkowany w dwóch dużych wytwórniach w Warszawie (Żerań) i w Solcu Kujawskim, trzecia mniejsza wytwórnia doświadczalna znajduje się w Aleksandrowie Kujawskim.

Obecnie przeprowadzane są próby nastąpienia w gazobetonie cementowym mielonego piasku pyłami dymnicowymi, co pozwoli na obniżenie kosztów produkcji, gdyż pyły te nie wymagają mielenia. Produkcja gazobetonu wapiennego i cementowego jest dość skomplikowana i wymaga zastosowania surowców wysokiej jakości o stałych własnościach (opinie o programie.

Wyniki badań

Z bloków gazobetonowych wapiennych i cementowych zbudowano ściany w domach doświadczalnych. Wyniki badań wykonanych w tych domach oraz w laboratoriach posłużyły do opracowania tymczasowych instrukcji i projektów norm dotyczących zakresu stosowania tych materiałów.
W myśl tych instrukcji do budowy ścian konstrukcyjnych stosuje się bloki o wymiarach 49 X 24 X 24 cm, odmiany 07, do ścian zaś bardziej obciążonych - bloki odmiany 09 o tych samych wymiarach, lecz wyższej wytrzymałości. Do ścian działowych stosuje się bloki 49 X X 24 X 12 cm i płyty 49 X 24 X 6 cm. Wymiary bloków i płyt gazobetonowych przystosowane są do modułu 50 cm (segregator aktów prawnych).
Przy odmianie 07 grubość ściany przyjmuje się równą długości 1 bloku, tj. 24 cm, przy odmianie 09 - równą 1,5 bloku, tj. 37 cm.
Jak wykapały dłuższe obserwacje na budowach, grubość ściany 24 cm, wykonanej z gazobetonu odmiany 07, jest w wielu wypadkach niewystarczająca.

Odnosi się to zwłaszcza do budynków wolnostojących, w których podczas większych mrozów występuje zjawisko przemarzania, szczególnie w narożach, a temperatura pomieszczeń przy normalnym ogrzewaniu jest zbyt niska.

W budynkach takich należy stosować ściany grubsze względnie ściany warstwowe (np. od wewnątrz - ściankę z cegły dziurawki o grubości V2 cegły) (promocja 3 w 1).
Z uwagi na nierównomierność produkcji, pewną naturalną wilgotność materiału oraz obecność zaprawy, cięższej od bloków, do obliczeń statycznych muru z gazobetonu (zarówno cementowego, jak i wapiennego).
Dla bloków drugiego gatunku wartości naprężeń dopuszczalnych należy obniżyć o 15 kG/cm2.
W ścianach zewnętrznych należy unikać stosowania zaprawy cementowej ze względu na zjawisko przemarzania spoin i mniej korzystne warunki odkształceń termicznych ściany.
Obliczając naprężenia w murach należy uwzględnić wpływ wyboczenia oraz mimośrodowego obciążenia ścian przez stropy.
Mimośrodowość obciążenia stropami uwzględnia się przyjmując, że reakcja zaczepiona jest w Vs szerokości wieńca względnie głębokości oparcia belki.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami