Blog
Obecność gliny
W artykule znajdziesz:
W przypadku zaś, kiedy wytrzymałość betonu obu serii próbek okaże się niższa od wytrzymałości betonu wymaganej marki, uznaje się, że kruszywo jest nieprzydatne. W razie konieczności wymienione badanie próbek z zastosowaniem przyspieszonego twardnienia betonu (przez naparzanie) może być wykonane w terminie wcześniejszym niż 28 dni (program uprawnienia budowlane na komputer).
Oprócz tego niedopuszczalne jest stosowanie do betonów kruszyw ze skał magmowych i osadowych, które wietrzeją, a także takich, w których krzemionka może reagować z alkaliami cementu w przypadku zawartości w nich ponad 0,6% Na20 + K20 (andezyty o strukturze afinitowej i porfirowej, łupki krzemionkowe i zawierające opal, wapienie chalcedonowe i konglomeraty, tufy riolitowe itp.).
W żwirze i tłuczniu powinna być ograniczona zawartość piasku i wykluczona obecność gliny, ponieważ duża ich powierzchnia właściwa powoduje niedopuszczalne zwiększenie zawartości zaczynu w mieszance betonowej. Kruszywo grube powinno być wielofrakcjowe, gdyż w kruszywie jedno- frakcjowym duże pustki między ziarnami powodują zwiększenie zawartości spoiwa w mieszance betonowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Do mieszanek betonowych o konsystencji gęstoplastycznej można stosować także kruszywo jednofrakcjowe z wykorzystaniem frakcji drobnej do wyrobów cienkościennych. Dla oceny składu ziarnowego kruszywa porównuje się krzywą jego przesiewu z granicznymi krzywymi przesiewu kruszywa jakościowego. Gdy krzywa przesiewu wychodzi poza te przedziały, skład kruszywa należy skorygować.
Poza tym kruszywo powinno spełniać wymagania mrozoodporności, którą określa się liczbą (15 i więcej) cyklów kolejnego zamrażania i od- tajania kruszywa lub za pomocą przyspieszonego badania w roztworze siarczanu sodowego, zgodnie z normą GOST 8258-62. Szczególnie surowe wymagania stawia się przy produkcji elementów cienkościennych i sprężonych o wysokiej wytrzymałości (uprawnienia budowlane).
Woda morska
Do zarabiania mieszanki betonowej na cemencie portlandzkim, cementach portlandzkich żużlowym i pucolanowym oraz do polewania betonu można stosować wodę pitną, a także naturalne wody rzeczne, jeziorniane i ze sztucznych zbiorników wodnych, nie zawierające soli, kwasów i domieszek organicznych w ilościach większych niż przewidziano w normach i nie zanieczyszczone wodami ściekowymi, bagiennymi lub przemysłowymi albo olejami (program egzamin ustny).
Jeśli beton konstrukcji nie jest narażony na kolejne nawilżanie i wysychanie, wówczas ogólna zawartość soli w wodzie jest dopuszczalna w ilości do 35 000 mg/1, a jeśli będzie narażony, to ilość ta nie powinna przekraczać 5000 mg/1. Zawartość siarczanów w wodzie (siarczan wapniowy, sodowy, magnezowy) w przeliczeniu na jon SO;_ nie powinna w jednym i drugim przypadku przekroczyć 2700 mg/1, a wykładnik wodorowy pH), charakteryzujący kwasowość wody (poczerwienienie niebieskiego papierka lakmusowego), powinien być nie mniejszy niż 4 (opinie o programie).
Woda morska z zawartością soli we wskazanych granicach jest dopuszczalna do zarabiania mieszanki betonowej, z wyjątkiem przypadków kiedy konstrukcje żelbetowe znajdować się będą w gorącym klimacie oraz narażone będą na cykliczne nawilżanie i jeśli na powierzchniach konstrukcji niedopuszczalne są wykwity.
W betonach na cemencie portlandzkim siarczanoodpornym zawartość jonów SO;’- w elementach narażonych na kolejne nawilżanie i wysychanie może wynosić 10 000 mg/1. Przy cementach innych rodzajów przydatność wody mineralnej sprawdza się przez zbadanie próbek z zaprawy plastycznej, przygotowanej na wodzie badanej i pitnej (słodkiej). Wodę uważa się za przydatną, jeżeli wytrzymałość próbek przygotowanych na wodzie badanej okaże się nie mniejsza od wytrzymałości próbek przygotowanych na wodzie słodkiej (segregator aktów prawnych).
Mieszanką betonową nazywamy racjonalnie dobraną i dokładnie przemieszaną mieszaninę spoiwa, kruszywa i wody przed jej ułożeniem do form i zapoczątkowaniem procesu twardnienia. W niektórych przypadkach do składu mieszanki betonowej wprowadza się specjalne dodatki (uplastyczniające, napowietrzające, przyśpieszające twardnienie i inne) (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32