Blog

Pochłonięcie wody zdjęcie nr 2
24.05.2021

Impuls elektryczny

W artykule znajdziesz:

Impuls elektryczny

Pochłonięcie wody zdjęcie nr 3
Impuls elektryczny

Przepływomierz W umieszczony w przewodzie zimnej wody spełniający rolę miernika natężenia przepływu, przekazuje impuls elektryczny do regulatora R. Regulator ten, za pośrednictwem siłownika S i bezstopniowej przekładni P, dostosowuje liczbę obrotów silnika elektrycznego M napędzającego pompę dozującą P proporcjonalnie do natężenia przepływu zimnej wody (program uprawnienia budowlane na komputer). Takie sprzężenie przepływomierza z pompą dozującą wyznacza częstotliwość skoku jej organu roboczego (są to przeważnie pompy nurnikowe) proporcjonalnie do natężenia przepływu wody.

Rozwiązanie to umożliwia utrzymanie stałego stężenia inhibitora w uzdatnianej wodzie.
Wytwarzane są również inne urządzenia dozujące o zasadzie działania. Impulsowy regulator R sterowany jest z wodomierza turbinkowego współpracującego z kontaktorem magnetycznym (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Obrót wskazówki wodomierza z umieszczonym magnesem stałym powoduje powstawanie Sygnałów elektrycznych w kontaktorze; sygnały te przekazywane są do regulatora R. Regulator ten steruje siłownikiem S powodującym zmianę długości skoku nurnika lub tłoka pompy dozującej P. W ten sposób, przy stałej prędkości obrotowej wału silnika napędzającego pompę dozującą, następuje zmiana jej wydajności w funkcji natężenia przepływu wody.

W Polsce opracowano prototyp mechanicznego, proporcjonalnego dozownika inhibitorów przeznaczonego w zasadzie dla grupowych węzłów ciepłej wody (uprawnienia budowlane). Urządzenie to, którego schemat ideowy, pozwala na dozowanie ciekłego Silenalu w sposób ciągły i przy zachowaniu stałej proporcji objętościowej dozowanego czynnika i wody wodociągowej. Dozownik składa się z czterotłokowego przepływomierza oraz napędzanej bezpośrednio pompy dozującej o posuwisto-zwrotnym ruchu organu roboczego (nurnika). Na przepływomierzu umieszczono układ napędowy pompy traktując go jak silnik hydrauliczny. Pompa dozująca napędzana jest za pośrednictwem urządzenia umożliwiającego zmianę skoku nurnika, a zatem i jej wydajności.

Mechaniczne urządzenie

Mechaniczne urządzenie do regulacji skoku nurnika umożliwia stosowanie tego urządzenia przy różnych proporcjach objętościowych inhibitora i uzdatnianej wody. Wszystkie instalacje ciepłej wody użytkowej powinny spełniać wymagania i podlegać badaniom odbiorczym zgodnie z normą PN-71/B-10420 (program egzamin ustny). Dla budownictwa mieszkaniowego warunki techniczne wykonania i odbioru instalacji c. w. u. zostały sformułowane w pracy. W pracy tej podano szereg zaleceń i wymagań, które należy uwzględnić w czasie prac montażowych instalacji c. w. u. W niniejszym rozdziale opisano jedynie zagadnienia najważniejsze, nie wyczerpując tym samym całej problematyki występującej w procesie wykonawstwa, odbioru i eksploatacji instalacji ciepłej wody użytkowej (opinie o programie).

Przed przystąpieniem do prac związanych z wykonywaniem instalacji c. w. u w obiekcie znajdującym się w stanie surowym kierownik budowy powinien uzyskać od generalnego wykonawcy wpis do dziennika budowy, potwierdzony przez inspektora nadzoru.

W wpisie tym powinny być następujące stwierdzenia:
- dopuszczenie obiektu do prowadzenia prac montażowych w warunkach zgodnych z przepisami bhp,
- zgodność z projektem elementów budowlanych mających wpływ na montaż instalacji c. w. u (segregator aktów prawnych).
Z kolei należy dokonać odbioru fundamentów pod pompy, zbiorniki, wymienniki ciepła i inne urządzenia instalacji. Fundamenty powinny być wykonane zgodnie z projektem budowlanym oraz wymaganiami zawartymi w „Warunkach Technicznych Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych - Roboty Budownictwa Ogólnego - Część I”. W czasie odbioru fundamentów szczególną uwagę należy zwrócić na:
- wykonanie właściwej dylatacji fundamentu od konstrukcji budynku, ścian i podłóg,
- zgodność wymiarów otworów pod śruby kotwowe w fundamentach z wymiarami wynikającymi z urządzeń przewidzianych do montażu.

Ponadto należy sprawdzić, czy przewidziane w projekcie otwory montażowe w przegrodach budynku konieczne do transportu zasobników, wymienników ciepła lub innych elementów instalacji zostały wykonane i czy ich wymiary zapewniają bezpieczny transport tych urządzeń (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Pochłonięcie wody zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Pochłonięcie wody zdjęcie nr 5
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Pochłonięcie wody zdjęcie nr 8 Pochłonięcie wody zdjęcie nr 9 Pochłonięcie wody zdjęcie nr 10
Pochłonięcie wody zdjęcie nr 11
Pochłonięcie wody zdjęcie nr 12 Pochłonięcie wody zdjęcie nr 13 Pochłonięcie wody zdjęcie nr 14
Pochłonięcie wody zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Pochłonięcie wody zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Pochłonięcie wody zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami