Blog

25.03.2020

Nadproża żelbetowe wykonywane na mokro

W artykule znajdziesz:

Nadproża żelbetowe wykonywane na mokro

Nadproża żelbetowe wykonywane na mokro

Są to żelbetowe belki wieńcowe, spełniające równocześnie rolę nadproży (belki ciągłe) lub nadproża samoistne w postaci belek swobodnie podpartych. Zarówno jedne, jak i drugie wykonuje się w myśl ogólnych zasad ustalonych dla konstrukcji żelbetowych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Nadproża żelbetowe prefabrykowane
Typowym prefabrykowanym elementem nadproży okiennych i drzwiowych są żelbetowe belki nadprożowc systemu „L” wyrabiane w wysokości 22 cm. tzw. L-22. Z belek tego systemu formuje się nadproża o dowolnej szerokości. Sposoby konstruowania nadproży z elementów L-22. Elementy układa się na zaprawie cementowej, a przestrzeń między belkami wypełnia się gruzo- lub żużlobetonem (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Nadproża żelbetowe zarówno wykonywane na mokro, jak też i prefabrykowane, jeżeli znajdują się w ścianach zewnętrznych, wymagają ochrony przed przemarzaniem, to znaczy obłożenia bądź cegłą dziurawką, bądź bloczkami z betonu komórkowego. Z tego względu należy je tak sytuować w ścianach zewnętrznych, aby pozostawało miejsce na wykonanie warstwy izolacyjnej. Produkowane są również prefabrykowane nadproża gazobetonowe zbrojone, nie wymagające ochrony przed przemarzaniem. W tym przypadku należy zwracać uwagę na prawidłowe ułożenie nadproża na murze (powierzchnia górna tych prefabrykatów jest oznaczona napisem „góra”). Nie można ich również przeciążać. Na przykład belki stropowe dające duży nacisk jednostkowy mogą na nich spoczywać wyłącznie za pośrednictwem wieńca żelbetowego (uprawnienia budowlane).
Stropy w budynkach spełniają następujące zadania:
- dźwigają ciężary własne, obciążenia użytkowe i niekiedy obciążenia od ścianek działowych, a na ostatnich kondygnacjach również obciążenia od więźby dachowej w przypadkach, gdy konstrukcja więźby dachowej jest wsparta na stropach, co ma miejsce przy dachach konstrukcji płatwiowo-słupowej;
- chronią pomieszczenia na poszczególnych kondygnacjach od przenikania ciepła i dźwięków;
- usztywniają ściany budynku;
- tworzą podłoże dla podłóg i posadzek.

Konstrukcja stropów

Ponadto stropy powinny chronić przed przedostawaniem się ognia w przypadku pożaru w sąsiednich kondygnacjach (program egzamin ustny).
W zależności od roli, jaką mają spełniać stropy w budynku, powinny one odpowiadać następującym dodatkowym wymaganiom:
- nad piwnicami - powinny być cieplochronne i odporne na działanie wilgoci, między kondygnacjami budynków przeznaczonych na pobyt ludzi - powinny być dżwiękochronne.
- od poddasza w pomieszczeniach dla ludzi i zwierząt  - powinny być cieplochronne,
- w pomieszczeniach, w których występuje duże zawilgocenie powietrza parą wodną powinny być odporne na działanie wilgoci lub zabezpieczone od jej działania,
- w pomieszczeniach magazynowych przeznaczonych do przechowywania materiałów chemicznych - powinny być odporne na działanie związków chemicznych występujących w składowanych materiałach lub zabezpieczone przed ich działaniem. Stropy powinny być możliwie cienkie, gdyż ich grubość ma znaczny wpływ na wysokość kondygnacji budynku (opinie o programie).
Konstrukcja stropów może się opierać na ścianach nośnych lub na ścianach i podciągach. Stropy układa się w kierunku krótszej rozpiętości, tj. prostopadle do dłuższych ścian nośnych lub podciągów. Podciągi stosuje się w budynkach o dużym rozstawie ścian nośnych, przez co uzyskuje się mniejszą wysokość stropów oraz mniejsze przekroje belek (lub prętów stalowych w przypadkach stropów żelbetowych).
Obecnie w budynkach stosuje się stypizowane rozpiętości stropów. Umożliwia to użycie stypizowanych elementów prefabrykowanych produkowanych na skład, co ma duży wpływ na obniżenie kosztów budowy fraz na przyspieszenie ich wykonania. Stypizowane rozpiętości stropów mają moduł konstrukcyjny 30 cm, czyli rozpiętość ich jest wielokrotnością 30 cm. np. 3.90. 4.50. 6,0 m (segregator aktów prawnych).
W zależności od rodzaju użytego materiału rozróżniamy stropy palne i niepalne. Do stropów palnych zalicza się stropy drewniane, a do niepalnych - stropy na belkach stalowych, wszelkiego rodzaju stropy żelbetowe. Stropy drewniane można częściowo uodpornić na działanie ognia przez pomalowanie powierzchni elementów drewnianych preparatami odpornymi na ogień lub przez otynkowanie od strony sufitu oraz położenie polepy glinianej od strony poddasza (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami