Blog

Warstwa tynku zdjęcie nr 2
20.06.2019

Inspektor budowlany – czym się zajmuje?

W artykule znajdziesz:

Inspektor budowlany – czym się zajmuje?


Inspektor budowlanym jest nazywany także inspektorem nadzoru (https://uprawnienia-budowlane.pl). To osoba, która odpowiada za kontrolę prac budowlanych, jakie prowadzone są w ramach konkretnego projektu na każdym etapie jego realizacji.

Warstwa tynku zdjęcie nr 3
Inspektor budowlany – czym się zajmuje?

W zależności od pełnionej funkcji inspektor budowlany musi posiadać uprawnienia budowlane w jednej z dostępnych specjalności, np. konstrukcyjno-budowlanej, architektonicznej, instalacyjnej czy inżynieryjnej (program na komputer). Uprawnienia te można uzyskać po zdaniu egzaminu, który sprawdza znajomość obowiązujących przepisów prawnych regulujących cały proces budowy i działalność budowlaną. Może on podejmować czynności kontrolne oraz nadzorcze w ramach swoich uprawnień i na rzecz inwestora, który go ustanowił (program na telefon).

Podstawowym zadaniem inspektora budowy jest weryfikacja faktycznego stanu budowy z założeniami, które znajdują się w projekcie budowlanymi, a także przyjętymi standardami jakościowymi i obowiązującymi przepisami prawa (program egzamin ustny). Pracę na tym stanowisku mogą podjąć wyłącznie osoby, które posiadają wykształcenie wyższe na jednym z kierunków budowlanych lub architektonicznych. Równie ważne jest doświadczenie zawodowe, które jest formalnie wymagane do uzyskania uprawnień budowlanych. Osoba, która chce zostać inspektorem nadzoru, musi posiadać dokumenty potwierdzające uprawnienia w wybranej specjalności (opinie o programie).

Plan i przepisy


Inspektor budowlany pracuje tam, gdzie realizowane jest przedsięwzięcie budowlane, nad którym ma sprawować nadzór i kontrolę. Osoba, która obejmuje to stanowisko, musi dokonać weryfikacji faktycznego stanu każdego etapu prac oraz wszystkich czynników, które są z tym związane (segregator aktów prawnych). Oznacza to konieczność kontroli i sprawdzenia jakości wykorzystywanych materiałów i surowców, odpowiednią organizację miejsca pracy, a także bieżące sprawdzanie zgodności prowadzonych robót budowlanych z założonym planem i przepisami. Inspektora budowlanego może powołać inwestor – jest to dobrowolne lub obligatoryjne w zależności od stopnia skomplikowania robót budowlanych. Inspektor budowy w zależności od rozmiarów i charakteru przedsięwzięcia budowlanego może zarobić minimum 3200 zł (promocja 3  w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Warstwa tynku zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Warstwa tynku zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Warstwa tynku zdjęcie nr 8 Warstwa tynku zdjęcie nr 9 Warstwa tynku zdjęcie nr 10
Warstwa tynku zdjęcie nr 11
Warstwa tynku zdjęcie nr 12 Warstwa tynku zdjęcie nr 13 Warstwa tynku zdjęcie nr 14
Warstwa tynku zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Warstwa tynku zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Warstwa tynku zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami