Blog
Inspektor nadzoru inwestorskiego – czym się zajmuje?
W artykule znajdziesz:
Inspektor nadzoru inwestorskiego – czym się zajmuje?
Inspektor nadzoru inwestorskiego pełni na budowie funkcję reprezentanta inwestora (program na komputer). Według obowiązującego w Polsce prawa budowlanego jest on uczestnikiem procesu budowlanego, który musi posiadać uprawnienia budowlane, potwierdzające odpowiednie wykształcenie, doświadczenie i umiejętności niezbędne na tym stanowisku.
Nadrzędnym zadaniem inspektora nadzoru inwestorskiego jest działanie w imieniu inwestora, poprzez ochronę jego interesów oraz dbałość o odpowiednią jakość wykonywanych na budowie robót budowlanych (program na telefon). Sprawdza on przede wszystkim to, czy inwestycja jest realizowana zgodnie z przyjętym projektem i pozwoleniem na budowę, a także zasadami wiedzy technicznej i przepisami prawa budowlanego (program egzamin ustny).
Inspektor nadzoru budowlanego posiada odpowiednie kompetencje do tego, aby dokonywać sprawdzenia jakości wykonywanych na budowie robót budowlanych oraz wbudowanych wyrobów budowlanych. W szczególności musi on zapobiegać użyciu wyrobów budowlanych, które są wadliwe bądź niedopuszczone do użytku w budownictwie (opinie o programie). Inspektor dokonuje także sprawdzenia i odbioru tych zanikających lub ulegających zakryciu robót budowlanych. Ma on obowiązek uczestniczenia w odbiorach technicznych i próbach przewodów kominowych, urządzeń technicznych oraz instalacji (segregator aktów prawnych).
Przekazywanie gotowych obiektów
Kolejnym ważnym obowiązkiem inspektora nadzoru inwestorskiego jest przygotowywanie czynności odbioru gotowych obiektów, uczestniczenie w ich odbiorach, a także przekazywanie gotowych obiektów do użytkowania (promocja 3 w 1). Na żądanie inwestora może on kontrolować rozliczenia budowy oraz potwierdzać prawdziwość wykonania wskazanych robót budowlanych i usunięcia wad. Inspektor ma prawo wydawać polecenia kierownikowi budowy oraz kierownikom robót budowlanych w postaci wpisów w dzienniku budowy. Może on zażądać przeprowadzenia ekspertyz i przedstawienia informacji oraz dowodów, stanowiących potwierdzenie zastosowania na budowie wyrobów spełniających wymagania określone w warunkach technicznych. Ma także prawo zażądać od kierownika budowy lub kierownika robót budowlanych wprowadzenia stosowanych poprawek.
Najnowsze wpisy
Wał przeciwpowodziowy to konstrukcja inżynieryjna, której głównym celem jest ochrona terenów przed zalaniem w wyniku powodzi. Wały przeciwpowodziowe są budowane…
Wiadukty to konstrukcje inżynieryjne, które umożliwiają prowadzenie drogi, linii kolejowej lub innego szlaku komunikacyjnego ponad przeszkodą, taką jak inna droga,…
53 465
98%
32