Blog
Inspektor nadzoru inwestorskiego – samodzielna funkcja techniczna w budownictwie
W artykule znajdziesz:
Inspektor nadzoru inwestorskiego – samodzielna funkcja techniczna w budownictwie
Inwestor, który planuje inwestycję budowlaną, jest jednym z uczestników procesu budowlanego. Pozostali uczestnicy to projektant, kierownik budowy, kierownicy robót budowlanych, a także inspektor nadzoru inwestorskiego, którego ustanowienie jest obowiązkowej tylko w wyjątkowych sytuacjach (program na komputer).
Jest to osoba, która na budowie reprezentuje interesy inwestora i dba o to, aby prace budowlane były przeprowadzane w sposób odpowiedni z przepisami, projektem czy pozwoleniem na budowę. Jest to samodzielna funkcja techniczna w budownictwie, co oznacza, że inspektorem nadzoru inwestorskiego może zostać wyłącznie osoba mająca odpowiednie uprawnienia budowlane.
Jedną z najważniejszych funkcji inspektora nadzoru inwestorskiego jest reprezentowanie inwestora na budowie, co oznacza sprawowanie kontroli nad tym, czy budowa jest prowadzona zgodnie z projektem, przepisami, zasadami wiedzy technicznej i pozwoleniem na budowę (program na telefon). Jego obowiązkiem jest bieżąca sprawdzanie, czy roboty budowlane są wykonywane zgodnie ze sztuką budowlaną oraz czy wbudowane wyroby budowlane są odpowiedniej jakości. W szczególności musi on zapobiegać stosowanie wyrobów, które są wadliwe bądź niedopuszczone do stosowania w budownictwie (program egzamin ustny). Kolejna ważna rola inspektora nadzoru inwestorskiego to sprawdzanie oraz odbiór tych prac budowlanych, które są zanikające lub ulegają zakryciu (opinie o programie).
Inspektor nadzoru inwestorskiego bierze udział w sprawdzeniach i odbiorach robót zanikających i ulegających zakryciu, a także uczestniczy w próbach i odbiorach technicznych:
• przewodów kominowych,
• instalacji technicznych,
• urządzeń technicznych (segregator aktów prawnych).
Za pomocą wpisu
Uczestniczy również we wszelkich czynnościach związanych z przygotowaniem do odbioru gotowego obiektu budowlanego oraz przekazaniem go do użytkowania. Za pomocą wpisu w dzienniku budowy potwierdza on, że roboty zostały faktycznie wykonane, a wady usunięte. Jeśli zażąda tego inwestor, inspektor nadzoru budowlanego może też kontrolować rozliczenia budowy (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…
Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…
53 465
98%
32