Blog
Inspektor nadzoru inwestorskiego
W artykule znajdziesz:
Inspektor nadzoru inwestorskiego
Inspektor nadzoru inwestorskiego to uczestnik procesu budowlanego, który posiada uprawnienia budowlane. O tym, czy będzie on brał udział w procesie budowlanym decyduje sam inwestor (https://uprawnienia-budowlane.pl).
Jednak w przypadku, gdy stopień skomplikowania robót budowlanych jest znaczny lub wymagają one dodatkowego nadzoru z powodu panujących na działce warunków gruntowych, zatrudnienie inspektora nadzoru inwestorskiego jest obligatoryjne (program na komputer). Obowiązek ustanowienia inspektora może zostać nałożony na inwestora przez właściwy organ. Może on również nakazać zapewnienie nadzoru autorskiego, jeśli stopień skomplikowania obiektu jest wysoki lub realizacja inwestycji będzie wpływać na środowisko (program na telefon).
Inspektor nadzoru inwestorskiego ma prawo do wydawania kierownikowi budowy i kierownikom robót budowlanych poleceń, które potwierdzane są wpisem do dziennika budowy (opinie o programie). Wpisy te mogą dotyczyć:
• usunięcia nieprawidłowości bądź zagrożeń,
• wykonania prób lub badań, w tym również wymagających odkrycia elementów zakrytych,
• przedstawienia ekspertyz związanych z prowadzonymi robotami budowlanymi,
• przedstawienia dowodów dopuszczenia do stosowania w budownictwie wybranych wyrobów budowlanych lub urządzeń technicznych (segregator aktów prawnych).
Co inspektor może żądać od kierownika budowy?
Inspektor może zażądać do kierownika budowy lub kierownika robót budowlanych wykonania poprawek, a nawet ponownego wykonania robót wadliwych. Może również zażądać wstrzymania robót budowlanych, jeśli ich dalsze prowadzenie może skutkować powstaniem niedopuszczalnej niezgodności z pozwoleniem na budowę lub projektem (program egzamin ustny).
Inspektor jest osobą reprezentującą inwestora na budowie i ma uprawnienia do przeprowadzania kontroli dotyczącej zgodności realizacji budowy z pozwoleniem na budowę, projektem, przepisami budowlanymi i zasadami wiedzy technicznej. Inspektor dokonuje sprawdzenia jakości wykonanych robót, a także wbudowanych wyrobów budowlanych – celem sprawdzenia jest uniknięcie stosowania wyrobów, które są wadliwe lub niedopuszczone do stosowania w budownictwie (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…
Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…
53 465
98%
32