Blog

Konstrukcje z wielkowymiarowych prefabrykatów żelbetowych zdjęcie nr 2
06.03.2019

Inżynier budowlany – jak nim zostać?

W artykule znajdziesz:

Inżynier budowlany – jak nim zostać?

Inżynier budowlany zajmuje się nowymi inwestycjami budowlanymi oraz przekształcaniem tych, które już istnieją (program na komputer). Jest to jedna z osób, nazywanych uczestnikami procesu budowlanego. Inżynier może zajmować się wznoszeniem budowli, konserwacją i remontem budynków oraz przekształcaniem obiektów budowlanych (program na telefon). Specjalista ten jest niezbędny nie tylko w przypadku inwestycji związanych z budownictwem mieszkaniowym, ale również z budownictwem przemysłowym, komunikacyjnym, publicznym i państwowym. Prowadzi on również nadzór na budową dróg i kolei, budynków sakralnych, kościołów czy budynków obronnych (program na egzamin ustny).

Doskonalenie swoich umiejętności

Konstrukcje z wielkowymiarowych prefabrykatów żelbetowych zdjęcie nr 3
Inżynier budowlany – jak nim zostać?

Zakres obowiązków inżyniera budowy na przestrzeni lat pozostał na podobnym poziomie (promocja 3 w 1). Oczywiście ze względu na postęp technologiczny niektóre funkcje uległy zmianie, a dzięki nowoczesnym programom komputerowym wiele prac jest znacznie łatwiejszych. Zmianie nie uległo jednak to, że w zawodzie tym szczególnie ceniona jest umiejętność logicznego myślenia, wyliczenia matematyczne, ścisły umysł oraz precyzja. Inżynier budowlany musi też stale doskonalić swoje umiejętności, ponieważ w dobie inteligentnych budynków znajomość najnowocześniejszych technologii oraz innowacyjnych materiałów budowlanych jest niezbędna (segregator).
Podstawowym warunkiem, niezbędnym do zostania inżynierem budownictwa, jest ukończenie studiów wyższych – konieczne jest posiadanie tytułu inżyniera lub magistra inżyniera. W czasie studiów przyszły inżynier wybiera specjalizację, która będzie związana z jego przyszłą pracą zawodową, np.:
• technologia i organizacja budownictwa,
• konstrukcje budowlane i inżynieryjne,
• drogi, ulice i lotniska itp.
Studia to czas na zdobycie niezbędnej w tym zawodzie wiedzy z zakresu chemii, fizyki, geometrii, matematyki czy mechaniki ogólnej (opinie). Po ukończeniu studiów przyszły inżynier musi jeszcze skończyć praktyki zawodowe – minimalny czas trwania takich praktyk to 2 lata. Co ważne, można je rozpocząć już po ukończeniu 3 roku studiów, dzięki czemu droga do zdobycia uprawnień budowlanych niezbędnych w tym zawodzie jest znacznie krótsza.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Konstrukcje z wielkowymiarowych prefabrykatów żelbetowych zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Konstrukcje z wielkowymiarowych prefabrykatów żelbetowych zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Konstrukcje z wielkowymiarowych prefabrykatów żelbetowych zdjęcie nr 8 Konstrukcje z wielkowymiarowych prefabrykatów żelbetowych zdjęcie nr 9 Konstrukcje z wielkowymiarowych prefabrykatów żelbetowych zdjęcie nr 10
Konstrukcje z wielkowymiarowych prefabrykatów żelbetowych zdjęcie nr 11
Konstrukcje z wielkowymiarowych prefabrykatów żelbetowych zdjęcie nr 12 Konstrukcje z wielkowymiarowych prefabrykatów żelbetowych zdjęcie nr 13 Konstrukcje z wielkowymiarowych prefabrykatów żelbetowych zdjęcie nr 14
Konstrukcje z wielkowymiarowych prefabrykatów żelbetowych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Konstrukcje z wielkowymiarowych prefabrykatów żelbetowych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Konstrukcje z wielkowymiarowych prefabrykatów żelbetowych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami