Blog

22.05.2021

Instalacja centralnego ogrzewania

W artykule znajdziesz:

Instalacja centralnego ogrzewania

Instalacja centralnego ogrzewania

W budynku, w którym istnieje zarówno instalacja centralnego ogrzewania, jak i centralna instalacja c. w. u., węzeł cieplny składa się więc z przyłącza, węzła centralnego ogrzewania i węzła ciepłej wody użytkowej. W nowoczesnych węzłach cieplnych wytwarzanych w postaci zwartych i zminiaturyzowanych agregatów z konstrukcyjnego punktu widzenia trudno jest wydzielić wymienione zespoły, pomimo że w schematach funkcjonalnych podział ten jest zawsze widoczny. Schemat blokowy kompletnego węzła cieplnego (program uprawnienia budowlane na komputer).

Do zaopatrywania skupisk miejskich w energię cieplną do ogrzewania budynków i przygotowania ciepłej wody użytkowej stosowane są różne rodzaje węzłów cieplnych. Węzły te różnią się układami funckjonalnymi, rozwiązaniami konstrukcyjnymi oraz systemami automatycznej regulacji. Ponadto ten sam rodzaj węzła ciepłej wody może współpracować z różnymi typami węzłów centralnego ogrzewania. Analizując pracę węzła ciepłej wody, nie można pominąć jego wpływu na pracę węzła i wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania. Z tego też względu w niniejszym rozdziale podano również wiele informacji dotyczących wzajemnej zależności pomiędzy pracą węzła ciepłej wody użytkowej i centralnego ogrzewania.

Węzły cieplne z bezpośrednim zasilaniem wewnętrznej instalacji c. w. u. (wodą sieciową).
Ogólna charakterystyka indywidualnych węzłów cieplnych
Ze względu na liczbę zasilanych obiektów węzły cieplne c. w. u. wyposażone w wymienniki przeponowe dzielą się na węzły indywidualne i grupowe. Węzeł indywidualny zasila jeden obiekt bądź jego część, natomiast węzeł grupowy przygotowuje c. w. u. dla większej liczby budynków. Ciepła woda użytkowa z węzła grupowego dostarczana jest do instalacji wewnętrznej za pośrednictwem zewnętrznej osiedlowej sieci cieplnej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Indywidualne węzły ciepłej wody użytkowej w zależności od sposobu podgrzewania wody można podzielić na:
- węzły równoległe,
- węzły szeregowo-równoległe,
- węzły szeregowe jednostopniowe,
- węzły szeregowe dwustopniowe (tzn. pełnoszeregowe) (uprawnienia budowlane).

Węzły cieplne

Ponadto węzły cieplne można klasyfikować przyjmując jako podstawę:
a) źródło zasilania
- elektrociepłownia,
- kotłownia osiedlowa lub rejonowa,
- sieć elektryczna,
b) rodzaj zasilającej sieci cieplnej
- dwuprzewodowa sieć wodna lub parowa,
- trójprzewodowa sieć wodna,
c) charakter pracy
- współpracujące z węzłem centralnego ogrzewania,
- samodzielne,
d) rodzaj zastosowanych urządzeń do podgrzewania i magazynowania ciepłej wody użytkowej
- bezzasobnikowe, wyposażone wyłącznie w wymienniki przepływowe o pomijalnie małej akumulacyjności cieplnej,
- zasobnikowe, wyposażone w zasobniki ciepła w postaci wydzielonych zasobników c. w. u. lub wymienników pojemnościowych (program egzamin ustny).

Z kolei wodne instalacje centralnego ogrzewania mogą być zasilane za pośrednictwem:
- węzłów hydroelewatorowych,
- węzłów wymiennikowych,
- węzłów zmieszania pompowego,
- węzła z przyłączem bezpośrednim (opinie o programie).

Kojarząc wymienione poprzednio rodzaje węzłów centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, można uzyskać szereg węzłów cieplnych. Układy węzłów ciepłej wody użytkowej i centralnego ogrzewania stosowane w krajowej technice ogrzewniczej. W wyniku analizy cech funkcjonalnych pewne układy węzłów można jednak od razu wyeliminować. I tak na przykład w budownictwie mieszkaniowym stosowane są węzły wyróżnione grubą linią. Dokładny zakres stosowania poszczególnych rodzajów węzłów cieplnych zostanie omówiony w dalszej części rozdziału (segregator aktów prawnych).

Węzły jednostopniowe zasilane są wyłącznie z kotłowni osiedlowych lub ciepłowni rejonowych, natomiast węzły dwustopniowe z elektrociepłowni ze względu na to, że utrzymanie niskiej temperatury powrotnej wody sieciowej jest koniecznym warunkiem ekonomicznej pracy źródła ciepła. Węzły dwustopniowe obniżające temperaturę w przewodzie powrotnym sieci cieplnej do wartości 20-^30°C (w warunkach obliczeniowych) mogą współpracować z siecią cieplną zasilaną z kotłowni w przypadku, gdy układ wewnętrzny źródła ciepła zabezpiecza kotły przed obniżeniem temperatury wody zasilającej poniżej temperatury punktu rosy spalin (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami