Blog

18.05.2022

Sztywne przegrody

W artykule znajdziesz:

Sztywne przegrody

Sztywne przegrody stosuje się w tych przypadkach, kiedy wykorzystuje się je do cieplnej obróbki betonu, jak również do formowania wyrobów o złożonym profilu. Przegrody tego typu wykonuje się puste; w ich wnętrzu znajduje się dużo żeber usztywniających (formy bateryjne konstrukcji NIATa), na co zużywa się duże ilości metalu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Urządzenia form bateryjnych mogą być ze względu na sposób montażu i demontażu form niezmechanizowane lub wyposażone w mechanizmy rozformowywania o napędzie mechanicznym lub hydraulicznym. Niżej przytoczono opis konstrukcji takich urządzeń, które zostały szeroko rozpowszechnione w wytwórniach i kombinatach wielkopłytowego budownictwa mieszkaniowego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Instalacja form bateryjnych z płaskimi przegrodami stalowymi konstrukcji Giprostrojindustrii składa się z konstrukcji wsporczej, przegród wiotkich, przegród grzejnych, mechanizmów przesuwu, mechanizmów docisku i dźwigni rozporowych. Konstrukcja wsporcza zespawana jest z ceowników i belek dwuteowych. Przejmuje ona siły rozporowe powstające przy formowaniu i wibrowaniu mieszanki betonowej. Wewnątrz konstrukcji wsporczej ustawiony jest komplet przegród, tworzących w formie bateryjnej 8-10 kaset formujących i odpowiednio 5 lub 6 przegród parowych (uprawnienia budowlane). Przegrody wiotkie formy bateryjnej wykonuje się z blachy stalowej o grubości 24 mm i wyposaża na dole i z boków w boki z kątowników, których ramiona tworzą ścianki czołowe kasety formującej i jej dna. Szerokość kasety powinna odpowiadać grubości formowanego wyrobu (program egzamin ustny).

Przegrody parowe są to zamknięte wnęki bez jakichkolwiek przegródek w ich wnętrzu. W instalacji form bateryjnych znajdują się przegrody parowe dwóch konstrukcji: dwa zewnętrzne płaszcze utworzone są z 24-milimetrowych blach stalowych i są ocieplone osłoną, a wewnętrzne przegrody parowe wykonuje się z dwóch ścianek obramowanych na obwodzie drewnianymi listwami z gumowymi przekładkami, przez co zapewnia się ich szczelność. Między dwiema przegrodami parowymi nie powinny znajdować się więcej niż dwa wyroby (opinie o programie).

Przegrody wiotkie

Przegrody wiotkie mają wsporniki z rolkami, na których przesuwają się one po belkach konstrukcji wsporczej. Na tychże wspornikach zamocowane są wahliwe uchwyty, których dolna część jest wykonana w postaci widełkowych haczyków. Po obu stronach instalacji form bateryjnych umieszczone są łańcuchy rolkowo-tulejowe, które poruszane synchronicznie od jednego napędu chwytają wydłużonymi palcami widłowe zaczepy przegród i przesuwają je (segregator aktów prawnych).

Aby przy przesuwaniu się jedna ścianka nie pociągnęła za sobą sąsiedniej, ścianki formy bateryjnej połączono ze sobą klamrami. W czasie przygotowywania form bateryjnych do formowania i w czasie ich rozformowywania przegrody są przesuwane za pomocą układu rozporowo-dźwigniowego. Prócz tego dla ostatecznego ściśnięcia i usunięcia luzów między przegrodami formy bateryjnej przewidziano 6 śrub dociskowych wprowadzanych w ruch stożkowymi kołami zębatymi od wspólnego reduktora. Do ostatnio produkowanych typowych instalacji form bateryjnych zastosowano jednocylindrowy napęd dźwigniowo-hydra- uliczny.

Zagęszczanie mieszanki betonowej w przegrodach instalacji form bateryjnych przeprowadza się wibrowaniem przegród, na których czołach zamocowano wibratory typu C-414 o mocy 0,8 kW, a na ściankach czołowych płaszczy parowych wibratory typu C-413 o mocy 0,4 kW, przy czym na środkowych płaszczach parowych ustawiono po 2 wibratory.

Przy wibrowaniu mieszanki betonowej w formie bateryjnej za pośrednictwem wiotkich przegród rozdzielczych powierzchnia przegród musi być wprowadzona w drgania prostopadłe do ich płaszczyzny, co można łatwo uzyskać, gdy oś wibratora przyczepnego jest usytuowana pionowo (promocja 3 w 1). Ponieważ stosowane w praktyce wibratory przyczepne nie są przystosowane do pracy (szczególnie ciągłej) w pionowym położeniu ich osi, dlatego też instaluje się je na wspornikach w przedłużeniu płaszczyzny wiotkiej przegrody z poziomym położeniem osi wibratorów w płaszczyźnie przegrody. Instalowanie wibratorów przyczepnych w położeniu ich osi prostopadłym do płaszczyzny przegrody wywołuje drgania w płaszczyźnie przegrody, wprowadzając w wibracje całą formę bateryjną, co może dać pożądany skutek jedynie w przypadku specjalnej konstrukcji baterii przystosowanej do drgań całej objętości betonu i formy lub do drgań stycznych w układzie dwumasowego, rezonansowego systemu wzbudzania drgań.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami