Blog
Instalacja kanalizacyjna i wodna w nowym budynku
W artykule znajdziesz:
Instalacja kanalizacyjna i wodna w nowym budynku
W budownictwie jednorodzinnym wodę można czerpać z własnej studni lub z wodociągu. Zdecydowanie wygodniejsze jest podłączenie do wodociągu – za taką wodę trzeba wprawdzie płacić, ale za to nie trzeba przejmować się jej jakością. Woda ze studni w teorii jest za darmo, ale trzeba ją uzdatniać, a to kosztuje (program na komputer). Sprzęt do uzdatniania zajmuje sporo miejsca, pompa tłocząca zużywa prąd. Najtańszym rozwiązaniem jest stosowanie wody wodociągowej na potrzeby domowników, a wody ze studni do podlewania ogrodu, ponieważ wówczas nie trzeba jej uzdatniać (program na telefon).
W Polsce do wykonywania instalacji wodnych w budynkach wykorzystywane są rury z tworzyw sztucznych, np. polipropylenu czy PVC. Zdecydowanie rzadziej wykonuje się orurowanie ze stali czy drogiej miedzi. Najlepsze właściwości metali oraz syntetyków łączą w sobie rury warstowe, które pomiędzy powłoką zewnętrzną i wewnętrzną wykonaną z tworzywa mają też metalową folię, najczęściej wykonaną z aluminium. Rury, mające średnicę 12-20 mm w miejscach poboru oraz od 30 mm dla głównych przewodów zasilających, prowadzone są pod podłogami, w szachtach instalacyjnych lub w bruzdach w ścianach (promocja 3 w 1).
Metoda na odprowadzanie ścieków
Do instalacji kanalizacyjnych wykorzystywane są rury tworzywowe, najczęściej z polipropylenu, które wyparły kamionkowe i żeliwne (program na egzamin ustny). Należy przy tym pamiętać, że instalacja ściekowa wykorzystuje działanie grawitacji – ścieki płyną w niej pod swoim własnym ciężarem. Z tego właśnie względu rury kanalizacyjne muszą być układane jak najkrótszą drogą i z odpowiednim spadkiem, wynoszącym 2-3%. Ten fragment instalacji kanalizacyjnej, który wychodzi na zewnątrz budynku, musi być wykonany już na etapie robienia fundamentów (segregator). Zdecydowanie najłatwiejszą metodą na odprowadzanie ścieków jest podłączenie się do gminnej lub miejskiej sieci kanalizacyjnej. W przypadku, gdy z różnych względów takiej możliwości nie ma, konieczne jest zbudowanie szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków (opinie). Jest to rozwiązanie kłopotliwe i dość kosztowne, dlatego na etapie poszukiwania działki, warto sprawdzić, czy jest ona odpowiednio uzbrojona.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32