Blog
Pochylnie, schody ruchome, dźwigi
W artykule znajdziesz:
Pochylnie, schody ruchome, dźwigi
Pochylnie stosowane są w budynkach tylko w szczególnych przypadkach (program na komputer). Nachylenie pochylni przeznaczonej do stałego ruchu ludzi nie po- . winno przekraczać 18%, jest więc znacznie mniejsze od nachylenia schodów, a zatem pochylnie muszą mieć duże wymiary długości w rzucie. Ce Iowę jest stosowanie pochylni tylko tam, gdzie długość tę można uzyskać bez dodatkowych strat miejsca, np. w korytarzach kolei podziemnych. Należy również stosować pochylnie w przypadku konieczności uzyskania łagodnej zmiany poziomu podłogi między korytarzami i halami ewakuacyjnymi i zaciemnionymi salami zbiorowego użytku. Nachylenie pochylni na drogach ewakuacyjnych nie może wówczas przekraczać 10%.
Szerokość pochylni projektuje się tak samo jak szerokość biegów schodowych w zależności od przeznaczenia budynku i liczby osób korzystających z drogi komunikacyjnej.
Oświetlenie pochylni powinno odpowiadać oświetleniu schodów (program na telefon).
Nachylenie pochylni przeznaczonej dla ruchu ludzi można zwiększyć przy zastosowaniu listew poprzecznych.
W garażach przewiduje się następujące spadki pochylni:
— zjazd z karbowaną powierzchnią do indywidualnego garażu — 20%
— masowy ruch pojazdów w linii prostej — 15%
— masowy ruch pojazdów z zakrętami — 14%
Schody ruchome
Schody ruchome stosowane są, gdy chodzi o wygodną, szybką i ciągłą komunikację przy dużych masach ludzi, np. w kolejach podziemnych, domach towarowych itp. Schody ruchome służą do wznoszenia ludzi do góry i do opuszczania ich w dół; czasami stosowane są schody tylko do komunikacji wzwyż.
Często stosowane są 3 biegi schodów ruchomych: dwa dla ruchu do góry i w dół oraz jeden zapasowy na przypadek zepsucia lub remontu.
Schody ruchome są racjonalnym środkiem komunikacji wzwyż, jeżeli różnica poziomów wynosi h = 7 m przy dużym ruchu bądź gdy h = = 9—10 m przy średnim ruchu.
Spadek biegu schodów ruchomych nie powinien przekraczać 60°, zwykle wynosi około 30° (program egzamin ustny).
Szybkość ruchu schodów
Najracjonalniejsza szybkość ruchu schodów wynosi 0,75 m/sek licząc po pochyłości. Przy tej szybkości przelotowość jednego biegu o szerokości 1 m wynosi 10 000 ludzi na godzinę.
Schody wraz z maszynerią ujęte są w specjalną obudowę (opinie o programie). W obudowie tej porusza się taśma bez końca ze stopniami, wprawiana w ruch przez silnik znajdujący się przy górnym końcu — za pośrednictwem przekładni. Przewidziane są specjalne urządzenia do zatrzymania stopni w razie przerwania taśmy. Na górnym i dolnym końcu schodów podnóżki kilku przesuwających się stopni znajdują się w jednej poziomej płaszczyźnie, a dopiero dalej łagodnie i stopniowo wyłaniają się przednóżki stopni. W ten sposób człowiek wchodzi na poziomo poruszające się podnóżki; powinien jednak od razu stanąć na jednym podnóżku. Stojąc na tym podnóżku, człowiek przenoszony jest na inny poziom, przy czym. jeśli się spieszy, może iść równocześnie po stopniach jak po zwykłych schodach. Do oparcia ręki służy poręcz poruszająca się z taką samą szybkością jak stopnie (segregator aktów prawnych).
Nowoczesne schody ruchome zaopatrzone są w automatyczne urządzenie uruchamiające schody, gdy wchodzi na nie człowiek, i zatrzymujące je, gdy na schodach nie ma ludzi. Na początku takich schodów w jednej z poręczy znajduje się okienko, przez które pada promień świetlny na komórkę fotoelektryczną, umieszczoną naprzeciwko w drugiej poręczy. Gdy człowiek wchodzi na schody zasłaniając ten promień — komórka uruchamia schody na czas o 10 sekund dłuższy, niż potrzeba na przetransportowanie człowieka (promocja 3 w 1).
Schody ruchome w budynku zajmują bardzo dużo miejsca i sprawiają trudność przy zaprojektowaniu wnętrza.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32