Blog

Układ przestrzenny zdjęcie nr 2
22.11.2018

Instalacja telekomunikacyjna budynku - to warto wiedzieć

W artykule znajdziesz:

Instalacja telekomunikacyjna budynku - to warto wiedzieć

W nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, wprowadzono nowy rozdział o tytule “Instalacja komunikacyjna". Jednocześnie określono wiele nowych wymagań dla budynków zarówno mieszkalnych wielorodzinnych i zamieszkania zbiorowego, jak również użyteczności publicznej, zaprojektowanych dla potrzeb publicznej oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki i wychowania.

Układ przestrzenny zdjęcie nr 3Podstawowe elementy budynkowej instalacji telekomunikacyjnej W skład podstawowej budynkowej instalacji telekomunikacyjnej powinny wchodzić następujące elementy:

  1.  Kanalizacja telekomunikacyjna budynku, składająca się z ciągu sekwencji osłonowych, umożliwiających dowolne wprowadzanie kabli telekomunikacyjnych do budynku oraz ich swobodne rozprowadzanie wewnątrz poprzez przepusty kablowe, rury instalacyjne, szyby instalacyjne, koryta, dukty i kanały. Prace powinny być tak przeprowadzone, aby w późniejszym czasie możliwa była wymiana lub instalowanie dodatkowego zaplecza bez konieczności naruszania konstrukcji budynku.
  2. Budynkowe okablowanie telekomunikacyjne składające się z co najmniej 2 włókien światłowodowych i kabli układanych od budynkowego punktu styku do wszystkich mieszkań, a także antenowej instalacji zbiorowej do odbioru telewizji satelitarnej i naziemnej.
  3. Budynkowy punkt styku zapewniający odpowiednie połączenia budynkowej instalacji telekomunikacyjnej z siecią publiczną różnych przedsiębiorców telekomunikacyjnych.
  4. Telekomunikacyjne skrzynki mieszkaniowe umieszczane w budynkach mieszkalnych w pobliżu drzwi wejściowych, których zadaniem jest zapewnienie efektywnego połączenia budynkowych instalacji telekomunikacyjnych z abonencką instalacją mieszkaniową.

Oferta: Program do nauki na uprawnienia budowlane w wersji na komputer oraz na telefon profesjonalnie przygotuję Cie na egzamin na uprawnienia budowlane. Wszystkie akty prawne i rozporządzenia możesz zakupić w segregatorze, który następnego dnia wyślemy do Ciebie pocztą. Taki segregator idealnie przyda Ci się na egzamin ustny, na który przygotujesz się razem z naszym trybem Egzamin Ustny. Jeżeli chcesz sprawdzić jacy jesteśmy skuteczni przeczytaj opinie o nas pozostawione przez naszych użytkowników.

Budynki mieszkalne należy wyposażyć między innymi w: 

  • instalację sygnalizacji dzwonkowej albo domofonowej, 
  • sygnalizację alarmowo-przyzywową dla osób niepełnosprawnych, 
  • antenową instalację zbiorową do odbioru cyfrowych programów telewizyjnych i radiofonicznych, 
  • systemy zabezpieczeń,
  • skonsolidowane systemy komunikacji lokalnej i zewnętrznej, 
  • instalacje i systemy akustyczne, teleinformatyczne, telemetryczne, sterowania, monitoringu i inne.

Najnowsze wpisy

22.10.2024
Układ przestrzenny zdjęcie nr 4
Co należy rozumieć przez obiekt budowlany?

Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…

21.10.2024
Układ przestrzenny zdjęcie nr 5
Prawo do kierowania budową

Prawo do kierowania budową w Polsce oznacza możliwość wykonania funkcji kierownika budowy na placu zabaw. Aby uzyskać prawo, należy podłączyć…

Układ przestrzenny zdjęcie nr 8 Układ przestrzenny zdjęcie nr 9 Układ przestrzenny zdjęcie nr 10
Układ przestrzenny zdjęcie nr 11
Układ przestrzenny zdjęcie nr 12 Układ przestrzenny zdjęcie nr 13 Układ przestrzenny zdjęcie nr 14
Układ przestrzenny zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Układ przestrzenny zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Układ przestrzenny zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami