Blog
Instalacja telekomunikacyjna - wymagania prawne
W artykule znajdziesz:
Instalacja telekomunikacyjna - wymagania prawne
Ważne zmiany w prawie, dotyczące warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki, wprowadzono w 2012 roku. Zapisano je w dziale “Wyposażenie techniczne budynków" i zatytułowano: “Instalacja telekomunikacyjna". Zapis ten określa szereg szczegółowych uwarunkowań dla poszczególnych typów budynków.
Oferta: Na naszej stronie dostępne jest pełny pakiet oprogramowania służącego do nauki na uprawnienia budowlane. Zapraszamy do współpracy. Skutecznie przygotujemy Cię do tego najważniejszego egzaminu w Twoim życiu. Przygotowaliśmy już kilkadziesiąt tysięcy osób.
Instalacja telekomunikacyjna - wymagania ogólne - uprawnienia budowlane
Instalacją telekomunikacyjną jest układ elementów wewnątrz budynków, odpowiednio zainstalowanych i połączonych pod względem technicznym i funkcjonalnym. Musi on odpowiadać wymogom prawa budowlanego. Budynkowa instalacja telekomunikacyjna ma do spełnienia dwa podstawowe zadania, a są to:
- świadczenie usług telekomunikacyjnych, w tym usług przez szerokopasmowy dostęp do Internetu,
- świadczenie usług rozprowadzania programów telewizyjnych i radiofonicznych, w tym programów telewizji cyfrowej wysokiej rozdzielczości.
Instalacja telekomunikacyjna - wymagania szczegółowe:
- Kanalizacja telekomunikacyjna budynku obejmuje ciąg elementów osłonowych, umożliwiający wprowadzenie i rozprowadzenie po budynku kabli. Założona instalacja telekomunikacyjna wraz z urządzeniami telekomunikacyjnymi nie powinna kolidować z innymi instalacjami w budynku.
- Punkt styku budynkowej instalacji telekomunikacyjnej z publiczną siecią telekomunikacyjną, realizowany w formie przełącznic telekomunikacyjnych, powinien być usytuowany w oddzielnym pomieszczeniu technicznym, odpowiednio przystosowanym.
- W każdym mieszkaniu w pobliżu wejścia powinna być zainstalowana telekomunikacyjna skrzynka mieszkaniowa.
- Wymagane jest odpowiednie okablowanie telekomunikacyjne budynku.
- Niezbędne są takie elementy instalacji antenowej, jak antena do odbioru telewizji naziemnej i satelitarnej i inne urządzenia, np. maszt.
- Wśród innych wymagań szczegółowych można wymienić:
- zapewnienie bezkolizyjności i bezpieczeństwa instalacji telekomunikacyjnej,
- zastosowanie urządzeń ochrony przed przepięciami,
- umieszczenie oznakowań ostrzegających przed promieniowaniem optycznym,
- odpowiednia klasa odporności ogniowej, gdy chodzi o przepusty instalacyjne,
- zabezpieczenie przejść instalacji poniżej poziomu terenu.
Podsumowując, trzeba dodać, że wykonanie zgodne z Polską Normą całej instalacji telekomunikacyjnej, zapewnia komfort i bezpieczeństwo jej użytkowania.
Najnowsze wpisy
Strefa pożaru do ograniczenia przestrzeni budynku, obiektu budowlanego lub terenu, która jest wyodrębniona w celu ograniczenia się, i umożliwiania skutecznej…
Kominy do konstrukcji budowlanych, które powodują odprowadzanie spalin, dymu lub gazów z wnętrza budynków na zewnątrz. Są jednym z systemów…
53 465
98%
32