Blog

21.05.2021

Instalacje gazowe

W artykule znajdziesz:

Instalacje gazowe

Instalacje gazowe

Instalacje gazowe nadają się do gaszenia pożarów w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie stosowanie wody i piany jest niedopuszczalne lub niewskazane, jak np. pompownie dla paliw płynnych, pomieszczenia transformatorów, wyłączników olejowych, precyzyjnych maszyn, muzea, archiwa itd.

Dwutlenek węgla może być też z powodzeniem stosowany do gaszenia pożaru uzwojeń w prądnicach wysokiego napięcia.
Instalacje gazowe mogą być uruchamiane ręcznie i samoczynnie (program uprawnienia budowlane na komputer). W ostatnim wypadku urządzenie jest nieco podobne do tryskaczowego z tą różnicą, że sieć tryskaczowa wypełniona jest dwutlenkiem węgla i odgrywa rolę urządzenia pobudzającego, tj. służy do samoczynnego uruchomienia w czasie pożaru właściwego zaworu przy butlach z płynnym dwutlenkiem węgla, po otwarciu którego wytwarzający się z cieczy gaz płynie przez przewód roboczy do danego pomieszczenia.

Jednocześnie z otwarciem uruchomione jest urządzenie alarmowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Do ugaszenia pożaru wystarcza w zasadzie 25% zawartość dwutlenku węgla w powietrzu. W wypadku potrzeby ochrony prądnic elektrycznych przewód gazowy doprowadza się od spodu do uzwojenia prądnicy. Samoczynne działanie powoduje urządzenie kontrolne prądnicy za pomocą magnesu; instalacja może być też uruchomiana ręcznie.
Stałe instalacje na gaz podlegają osobnym przepisom dla instalacji przeciwpożarowych oraz wymagają systematycznej konserwacji i kontroli (uprawnienia budowlane).

Instalacje śniegowe pracujące dwutlenkiem węgla w postaci śniegu są podobne do urządzeń gazowych z tą różnicą, że wytwarzają śnieg spadający z dysz, podobnie jak woda z tryskaczy.
Zakres stosowania jak instalacji gazowych. ‘Poza tym śnieg może być z powodzeniem użyty do gaszenia zbiorników płynów łatwopalnych.
Prowadzenie walki z pożarem szkodowym staje się nieodzowne, o ile środki do gaszenia pożaru w zarodku z jakichkolwiek powodów okażą się niewystarczające. Prowadzenie tej walki należy wprawdzie do zadań straży pożarnych, które muszą mieć do tego odpowiedni sprzęt i środki gaśnicze (program egzamin ustny). O ile pierwszy wchodzi w zakres ogólnej organizacji służby obrony przeciwpożarowej, o tyle sprawa przygotowania niezbędnych środków gaśniczych należy przeważnie do zadań budownictwa w związku z ochroną przed pożarami. Wśród tych środków pierwsze miejsce zajmuje woda gaśnicza, której zapewnienie leży w ramach zadań przeciwpożarowego zaopatrzenia wodnego.

Przeciwpożarowe zaopatrzenie wodne

Ogólne jednolite normy minutowego zapotrzebowania wody dla celów pożarowych.
Uwzględnia ona podział budynków według stopnia odporności ogniowej, wysokości, powierzchni budynku oraz palnej zawartości niekonstrukcyjnej.
Budynki, w których każda kondygnacja posiada strop ogniotrwały z zabezpieczonymi otworami, uważa się za należące do grupy I. Jeżeli ogniotrwałe oddzielenie w płaszczyźnie poziomej następuje co 2 kondygnacje, budynki zaliczane są do grupy II (opinie o programie).

Niekonstrukcyjna zawartość palna znajduje swój wyraz w rubrykach poziomych m, s, d, gdzie: m - oznacza małą zawartość palną, jak np. domy mieszkalne, budynki administracyjne, szkoły, szpitale itd., s - oznacza średnią zawartość palną, jak np. zakłady przemysłowe z zawartością materiałów palnych nie- przekraczającą zdolności dziennej przeróbki, d - oznacza dużą zawartość palną, jak np. składy materiałów palnych.
Przy obliczaniu ilości wody dla wodociągów publicznych należy brać pod uwagę typowe budynki dla danego osiedla lub jego dzielnicy, przyjmując, że obiekty „nietypowe14, wymagające większej ilości wody, będą mogły być zaopatrzone w wodę z urządzeń lokalnych, np. z osobnych zbiorników (segregator aktów prawnych).

Należy zaznaczyć, że typowym dla większych miast jest budownictwo ognioodporne, zaś dla mniejszych i wsi - ogniochronne lub nieogniochronne.
Jako podstawa do ustalenia zapotrzebowania wodnego’ dla zakładów przemysłowych i innych kompleksów budynków może służyć plan sytuacyjny, wyodrębniający przy uwzględnieniu ogniotrwałych oddzieleń, czy to przestrzennych czy konstrukcyjnych, poszczególne budynki lub ich kompleksy, które są uważane za obiekty odrębne i na siebie nie wpływające (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami