Blog

01.04.2020

Instalacje przeciwpożarowe

W artykule znajdziesz:

Instalacje przeciwpożarowe

Instalacje przeciwpożarowe

Miedzy stałymi miejscami zamocowania przewodów stosuje się odsadzki kompensacyjne (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przewody (piony i gałązki) można prowadzić po wierzchu ścian lub w bruzdach Przewody prowadzone po wierzchu ścian powinny być montowane równolegle w odległości od tynku nie mniejszej od średnicy instalowanego przewodu (np przy 0 40 mm odległość 4 cm). Na przewodach poziomych rozprowadzających, pionach oraz przy grzejnikach montuje się zawory odcinające lub regulacyjne (termostatyczne) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zawór należy montować lak, aby woda dopływała pod grzybek zaworu. Grzejniki z pionami można łączyć jednostronnie lub dwustronnie. Grzejniki umieszcza się najczęściej na ścianach zewnętrznych pod parapetami okien mocując je do ścian za pomocą wsporników i uchwytów.

Instalacja centralnego ogrzewania musi mieć zamontowane w najwyższym punkcie naczynie zbiorcze o pojemności objętości wody w instalacji, a na pionach powrotnych zbiorniki odpowietrza (uprawnienia budowlane).
Instalacja centralnego ogrzewania musi być wykonana zgodnie z projektem bez jakichkolwiek odstępstw w średnicach przewodów, liczbie żeberek w grzejnikach, rodzaj i miejsc montowanej armatury, gdyż może to spowodować złą pracę instalacji ( dogrzewanie lub przegrzewanie pewnych pięter czy pomieszczeń) często niemożliwe do usunięcia w ramach regulacji.
W budynkach mieszkalnych oraz administracyjnych najczęściej instalowanym przeciwpożarowym urządzeniem wodnym są suche piony, które przeznaczone są do szybkiego podawania wody sprzętem straży pożarnych.
Ze względu na usytuowanie w stosunku do budynku suche piony mogą być zewnętrzne oraz wewnętrzne (program egzamin ustny).
Ze względu na sposób instalowania mogą być piony wbudowane - prowadzone we wnękach ścian, oraz nie wbudowane - prowadzone po zewnętrznej powierzchni ścian lub słupów.
W zależności od średnicy rury wznośnej (zależność od wysokości budynku oraz zapotrzebowania wody) stosuje się suche piony:
- o średnicy 80 mm - budynki mieszkalne o wysokości 15 - 55 m,
- o średnicy 100 mm - budynki administracyjne o wysokości 15 - 25 m.
W budynkach o wysokości do 25 m na każdej kondygnacji suchy pion powinien być wyposażony w jeden zawór hydrantowy o średnicy 52 mm, powyżej 25 m w dwa zawory hydrantowe 52 mm. Liczba suchych pionów powinna odpowiadać liczbie klatek schodowych wewnętrznych (opinie o programie).

Nasady wlotowe

Nasady wlotowe umieszcza się na zewnątrz budynku, od strony drogi dojazdowej dla pojazdów straży pożarnych. Zawory hydrantowe umieszcza się wewnątrz lub przy klatkach schodowych na wysokości 1,35 m, zapewniając dostateczną przestrzeń do przygotowania i rozwinięcia linii gaśniczej.
Aparaty gazowe używane okresowo o wydajności ponad 10000 kcal/h oraz aparaty gazowe do ogrzewania pomieszczeń powinny być stale połączone z przewodami spalinowymi, przeznaczonymi wyłącznie do tego celu i odprowadzającymi spaliny ponad dach.

Aparaty gazowe należy montować blisko przewodów spalinowych, aby łączna długość rury spalinowej (odcinek pionowy, łuk, odcinek poziomy) nie przekraczała 2 m. spadek rury spalinowej powinien wynosić 5% w kierunku aparatu gazowego (segregator aktów prawnych).
Na całej długości przewodów i rur spalinowych nie mogą być umieszczane zamknięcia (zasuwy). Wymiary rur spalinowych powinny być nie mniejsze od:
- 80H-100 m przy wydajności aparatu 7000 do 27000 kcal/h,
- I20-H50 mm przy wydajności aparatu 27000 - 60000 kcal/h.
Dla większych wydajności cieplnych średnice rur i przewodów spalinowych muszą być ustalone na podstawie obliczeń.

Do pojedynczego przewodu spalinowego o przekroju nie mniejszym niż 14 x 14 cm (średnica równoważna 14 cm) mogą być doprowadzone najwyżej dwie rury spalinowe od grzejników wody przepływowej o wydajności cieplnej do 30000 kcal/h każdy, w odległości nie mniejszej niż 1 m w pionie (promocja 3 w 1).
Kotły centralnego ogrzewania i inne aparaty gazowe (kuchnie restauracyjne itp.) o wydajności większej niż 30000 kcal/h muszą mieć odrębne przewody spalinowe o przekroju wynikającym z obliczeń.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami