Blog

22.05.2021

Instalacje wewnętrzne

W artykule znajdziesz:

Instalacje wewnętrzne

Instalacje wewnętrzne

Instalacje wewnętrzne mogą być zasilane pod ciśnieniem wodociągowym lub, gdy to ciśnienie jest niewystarczające, za pośrednictwem hydroforu lub pomp uzupełniających współpracujących ze zbiornikami usytuowanymi nad ostatnią kondygnacją budynku. Ciepła woda użytkowa dopływająca do instalacji wewnętrznych może być podgrzewana w wymiennikach ciepła zasilanych z kotłowni wbudowanej lub w indywidualnych względnie grupowych węzłach cieplnych zasilanych z kotłowni osiedlowej lub miejskiego systemu ciepłowniczego (program uprawnienia budowlane na komputer).

Pod pojęciem grupowego węzła cieplnego rozumie się zespół urządzeń przygotowujących wodę, która za pośrednictwem zewnętrznych sieci osiedlowych rozprowadzana jest do zespołu budynków. Węzeł indywidualny połączony jest bezpośrednio z wewnętrzną instalacją ciepłej wody użytkowej, a więc znajduje się on w tym samym budynku co instalacja wewnętrzna.
W zależności od sposobu rozprowadzenia wody w budynku wewnętrzne instalacje c. w. u. mogą być wykonywane z rozdziałem dolnym lub górnym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zasadniczo w budynkach mieszkalnych lub w budynkach o podobnym przeznaczeniu (hotele, akademiki, domy wczasowe itp.), zasilanych bezpośrednio z sieci wodociągowej lub za pośrednictwem hydroforu, stosuje się instalację z rozdziałem dolnym, w którym poziome przewody rozprowadzające prowadzone są pod stropem piwnic. W instalacji c. w. u. z rozdziałem górnym przewody rozprowadzające (izolowane cieplnie) są prowadzone nad ostatnią kondygnacją na poddaszu, a w przypadku gdy nie ma poddasza, pod stropem ostatniej kondygnacji mieszkalnej. W instalacji c. w. u. z rozdziałem górnym występują duże trudności związane z koniecznością zapewnienia łatwego dostępu do zaworów odcinających poszczególne piony (uprawnienia budowlane).

Ciśnienie wylotowe

Instalacje z rozdziałem górnym zaleca się stosować w budynkach wysokich, w których istnieje możliwość instalowania zasobników ciepłej i zimnej wody umieszczonych nad najwyższą kondygnacją lub na piętrze technicznym (w instalacji wielostrefowej). Aby umożliwić odgazowanie wody (co zmniejsza jej właściwości korozyjne), korzystne jest umieszczanie otwartego zbiornika ciepłej wody nad najwyższą kondygnacją (przy rozdziale górnym) (program egzamin ustny).

W tym przypadku oba zbiorniki wody (zimnej i ciepłej) powinny znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie i mieć wspólną izolację cieplną. Takie rozwiązanie zapobiega zamarzaniu zbiornika wody zimnej w okresie ujemnych temperatur zewnętrznych. Wysokość położenia dna górnego zbiornika nad poziomem punktów czerpalnych najwyższej kondygnacji powinna zapewnić odpowiednie ciśnienie wylotowe w najniekorzystniejszym pod względem hydraulicznym punkcie czerpalnym (z uwzględnieniem strat ciśnienia w przewodach przy maksymalnym chwilowym przepływie wody). Wartość minimalnych ciśnień wylotowych dla różnego rodzaju punktów czerpalnych (opinie o programie).

Warunkiem prawidłowego działania wewnętrznej instalacji c. w. u. jest odpowietrzenie przewodów. Dlatego też konieczne jest prowadzenie wszystkich przewodów poziomych ze spadkiem nie mniejszym niż 3% w kierunku przeciwnym do kierunku przepływu wody. Instalacje c. w. u. z rozdziałem dolnym odpowietrzane są przez punkty czerpalne na ostatnich kondygnacjach. Odpowietrzanie instalacji c. w. u. z rozdziałem górnym następuje za pomocą zbiorników odpowietrzających usytuowanych na skrajnych pionach. Na rysunku 2-48 pokazano zbiornik odpowietrzający oraz główne jego wymiary (segregator aktów prawnych).

Powietrze wydzielające się z wody w okresach małego lub całkowitego zaniku przepływu wody wypełnia górną przestrzeń zbiornika. W tym czasie cyrkulacja wody odbywa się przez przewód dolny (o średnicy 15 mm). W okresach maksymalnych rozbiorów c. w. u. powietrze nagromadzone w górnej części zbiornika jest wypłukiwane i usuwane przez punkty czerpalne usytuowane na dolnych kondygnacjach. Takie rozwiązanie zapobiega przerwaniu cyrkulacji wody przez poduszki powietrzne, które mogą tworzyć się w górnych częściach pionów w czasie zaniku rozbioru c. w. u (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami