Blog
Intensywność drgań
W artykule znajdziesz:
Współczynnik n jest przyjmowany w zależności od przeznaczenia pomieszczenia, pory występowania oraz charakteru drgań i ich powtarzalności. W mieszkaniach współczynnik n przyjmowany jest jako równy 4,0 w dzień i 1,4 w nocy. Przyjęto przy tym, że drgania są przerywane, o łącznym czasie trwania większym niż 30 min. w ciągu doby (program uprawnienia budowlane na komputer). W takim przypadku drgania są traktowane jako ciągłe. W przypadku przejazdu jednego pojazdu, gdy amplitudy drgań rosną, a następnie maleją, czas trwania drgań jest to czas, w którym wartości amplitud są większe niż 0,2 wartości maksymalnej (por.p.1.3.2 normy PN-88/B-02171). Ten czas trwania drgań wynosi wówczas 2-3 s.
W przypadku przejazdu strumienia pojazdów (ciężarowych i autobusów) traktujemy przebiegi drgań jako ciągłe. Czas uśredniania fragmentów przebiegów drgań przy obliczaniu wartości skutecznej (RMS) nie odgrywa wtedy istotnej roli. Praktycznie wartości RMS obliczane przez 5, 10 czy 20 s są takie same (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Biorąc powyższe pod uwagę przyjęto czas uśredniania przy obliczaniu RMS równy 10 s. Jeżeli analizowany przebieg drgań trwał znacznie dłużej, to obliczenia prowadzono przez 2, 3 a nawet 4 przedziały 10 sekundowe. Nie stwierdzono wyraźnego wzrostu intensywności drgań (porównując maksymalne amplitudy) w przypadku przejazdu obok siebie lub tuż za sobą dwu lub więcej pojazdów względem intensywności drgań od jednego przejazdu (uprawnienia budowlane).
W obróbce sygnałów (przebiegów drgań) z magnetofonu pomiarowego stosowano filtry dolnoprzepu- stowe na poziomie 45 Hz. W ten sposób odfiltrowano szumy aparaturowo -prądowe. Odfiltrowane analogowe przebiegi (sygnały) drgań cyfrowano krokiem równym prawie 0,005 s (tj. 204,8 próbek na sekundę). Z kolei dla każdego przebiegu drgań (zdyskretyzowanego) obliczano gęstość widmową mocy co A f= 0,1 Hz w zakresie do 45 Hz, a następnie w pasmach 1/3 oktawowych (program egzamin ustny). Wartości skuteczne RMS zostały wyznaczone jako pierwiastek kwadratowy z gęstości widmowej mocy w pasmach 1/3 oktawowych.
Krzywe normowe
Wyniki obliczeń przedstawiono na wykresach podanych w dalszej części opracowania obejmującej analizę drgań w poszczególnych budynkach. Zamieszcza się tam przebiegi przyspieszeń drgań w czasie (w [cm/s ]), które przyjęto do oceny uciążliwości drgań dla ludzi, oś czasu tych przebiegów jest wyskalowana w próbkach (204 próbek na sekundę). Podaje się też tam wykresy wartości skutecznej (RMS) w poszczególnych pasmach 1/3 oktawowych. Na rysunkach tych na osi poziomej podane są częstotliwości w [Hz], a na osi pionowej wartości skuteczne (RMS) w [cm/s ] (opinie o programie).
Obie osie pozioma i pionowa są logarytmiczne. Na rysunkach tych zamieszczono krzywe normowe określające próg odczuwalności drgań przez człowieka w kierunkach poziomych x i y oraz pionowym z - linie te oznaczone są jako 1. Ponadto na rysunkach tych podane są linie oznaczone liczbami 1,4 oraz 4 - odpowiadają one poziomom drgań tyle razy większym w stosunku do podstawowego poziomu, ile wynosi liczba podana przy linii. Linie z liczbą 4 oznaczają próg dyskomfortu w ciągu dnia, a linie z liczbą 1,4 - próg dyskomfortu w nocy. Podano odrębne linie (inną manierą) dla składowych drgań w kierunku poziomym x i y oraz pionowym z. Dla kierunku x i y są to te same linie (segregator aktów prawnych).
Dla kierunku poziomego (x, y) są to linie kropkowane, dla kierunku pionowego (z) linie przerywane. W ocenie uciążliwości drgań uwzględnia się drgania w miejscu przebywania ludzi. W tym celu mierzono drgania u góry budynku (na najwyższej kondygnacji), biorąc pod uwagę wzrost poziomu drgań wraz z wysokością budynku. Budynek przy al. K. ma 6 kondygnacji plus piwnice i strych w części wykorzystany na mieszkania (promocja 3 w 1). Wysokość całego obiektu wynosi ok. 19 m, a wysokość powtarzanej kondygnacji 2,8 m. Wymiary w rzucie 18,2 (wymiar równoległy do osi jezdni) x 16,0 m. Odległość budynku od jezdni wynosi 3,8 m.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32