Blog

Zakotwienia elementów ściskanych osiowo zdjęcie nr 2
18.11.2020

Interpretacja teoretyczna

W artykule znajdziesz:

Interpretacja teoretyczna

Zakotwienia elementów ściskanych osiowo zdjęcie nr 3
Interpretacja teoretyczna

Badania T. Kluza obejmowały w szczególności słupy uzbrojone deskami sprężonymi (strunobetonowymi), tworzącymi deskowanie, w którym zabetonowuje się rdzeń słupa (program uprawnienia budowlane na komputer). Cztery typy słupków zbadanych w celach porównawczych: słupki betonowe niesprężone, sprężone podłużnie, sprężone podłużnie i uzwojone drutem zwykłym, sprężone podłużnie i poprzecznie przez zastosowanie uzwojenia sprężającego (skuteczność uzwojenia jest tu zmniejszona z uwagi na kształt przekroju znacznie odbiegający od kołowego) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Interpretacja teoretyczna przyczyn wzrostu nośności nie jest prosta i różni autorzy wysuwali różne, rozbieżne nawet hipotezy. Biorąc pod uwagę, że zniszczenie słupa następuje w miejscu najsłabszym i związane jest m. in. z przekroczeniem wytrzymałości betonu na ścinanie i ze znacznym spęcznieniem w kierunku poprzecznym, należy przyjąć, że obecność desek sprężonych lub strun naciągniętych przeciwdziała występowaniu tych zjawisk, w szczególności opóźnia ich powstanie w miejscu najsłabszym. W. Kuczyński zwraca również uwagę na czynnik technologiczny, jakim jest trwałe „sprasowanie” betonu sprężonego, tym slcuteczniejsze im mniejsza jest dojrzałość betonu w chwili sprasowania. Jest to spowodowane wcześniejszym dochodzeniem betonu do jego pełnej „asymptotycznej” wytrzymałości (odpowiadającej betonowi całkowicie dojrzałemu), osiąganej w warunkach normalnych dopiero po kilku latach (uprawnienia budowlane).

Od strony realizacji, słupy sprężone przedstawiają rozwiązanie ekonomicznie opłacalne, prostsze od wyżej omówionych, nie wymagające w szczególności opracowania odmiennej technologii sprężania. Przy zastosowaniu desek sprężonych, te ostatnie są jednocześnie nośnikami uzbrojenia (również poprzecznego, jeśli zabetonujemy w nich odpowiednie strzemiona), pełnią funkcję deskowania i są zarazem elementami współpracującymi statycznie. Należy jednak zwrócić uwagę, że efekt wzrostu wytrzymałości jest tu znacznie skromniejszy niż w przypadku słupów uzwojonych (program egzamin ustny).

Przy omawianiu wyboczenia elementów sprężonych należy rozpatrzyć dwie grupy zagadnień:
1) wyboczenie elementu lub ustroju sprężonego pod wpływem sił zewnętrznych,
2) wyboczenie elementu przy sprężeniu, pod wpływem sił sprężających.

Analiza problemu

Analiza pierwszego problemu w zakresie liniowo-sprężystym nie odbiega
na ogół od ogólnie stosowanej. Przy uwzględnieniu uplastycznienia i w ogólności zjawisk nieliniowych należy mieć tylko na uwadze, że naprężenia od obciążeń zewnętrznych sumują się z naprężeniami wstępnymi, obecność tych ostatnich przybliża zatem niejako obszar zjawisk nieliniowych. Konieczność sprawdzenia stateczności w tym sensie zachodzi nader rzadko, ponieważ wymiary poprzeczne i momenty bezwładności przekrojów sprężonych są znaczne w porównaniu np. z przekrojami elementów stalowych i gwarantują znaczną rezerwę bezpieczeństwa (opinie o programie).

Charakterystyczny dla ustrojów sprężonych jest natomiast problem stateczności pod wpływem sił sprężających, przy czym praktyczne znaczenie mogą mieć trzy przypadki:
a) ustrój sprężony w oparciu o zewnętrzne masywy oporowe, bez pośrednictwa kabli,
b) ustrój kablobetonowy w fazie sprężenia,
c) ustrój kablobetonowy lub sprężony stalowy o oddzielnych punktowych miejscach styku kabla z elementem (zachodzi to w niektórych typach ustrojów skrzynkowych, w konstrukcjach o kablach prowadzonych na zewnątrz elementu, w konstrukcjach stalowych, itp.) (segregator aktów prawnych).

W konstrukcji sprężonej w oparciu o zewnętrzne masywy oporowe siła sprężająca działa na element analogicznie jak siła zewnętrzna; ponieważ chodzi tu zazwyczaj o siły dużych wielkości, zatem sprawdzenie stateczności (według znanych metod) jest często konieczne.

Wyboczenie elementu kablobetonowego w fazie sprężenia może zajść z chwila powstania mimośrodu między kablem a elementem ściskanym, tzn. w przypadku, gdy między kablem a ściankami kanału występuje tolerancja rzędu wielkości ugięć elementu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

24.04.2025
Zakotwienia elementów ściskanych osiowo zdjęcie nr 4
Jakie są klasy użytkowalności drewna?

Klasy użytkowalności drewna (inaczej: klasy narażenia lub klasy zastosowania drewna) określają warunki, w jakich drewno będzie użytkowane, szczególnie pod kątem…

23.04.2025
Zakotwienia elementów ściskanych osiowo zdjęcie nr 5
Co to jest zabytek?

Zabytkiem nazywamy przedmiot, obiekt, budowlę, miejsce lub nawet krajobraz, który posiada wartość historyczną, artystyczną, naukową lub kulturową i jest świadectwem…

Zakotwienia elementów ściskanych osiowo zdjęcie nr 8 Zakotwienia elementów ściskanych osiowo zdjęcie nr 9 Zakotwienia elementów ściskanych osiowo zdjęcie nr 10
Zakotwienia elementów ściskanych osiowo zdjęcie nr 11
Zakotwienia elementów ściskanych osiowo zdjęcie nr 12 Zakotwienia elementów ściskanych osiowo zdjęcie nr 13 Zakotwienia elementów ściskanych osiowo zdjęcie nr 14
Zakotwienia elementów ściskanych osiowo zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zakotwienia elementów ściskanych osiowo zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zakotwienia elementów ściskanych osiowo zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami