Blog

07.04.2021

Inwentaryzacja detali architektonicznych

W artykule znajdziesz:

Inwentaryzacja detali architektonicznych

Inwentaryzacja detali architektonicznych

Przykładając wielokrotnie taśmę i mierząc poszczególne odcinki ryzykujemy sumowanie się drobnych błędów, prowadzące do znacznych nieścisłości. Dlatego też dokonujemy kolejnych odczytów podczas jednorazowego przyłożenia taśmy w miarę jej rozwijania. Ułatwia to czynności i daje dokładniejsze wyniki (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wyniki uzyskane z pomiarów wpisuje się na rysunku szkicowym wzdłuż jednej ciągłej linii wymiarowej z zachowaniem kolejności odczytów na taśmie.

Początek i kierunek wzrastania liczb wymiarowych (kierunek pomiaru) oznacza się zerem ze strzałką, zakończenie zaś krzyżykiem. Liczby wymiarowe poszczególnych odcinków wpisuje się przy znakach ograniczających. Szkice inwentaryzacyjne są dokumentem stanowiącym integralną część inwentaryzacji.
Inwentaryzację detali architektonicznych wykonuje się najczęściej zakładając siatkę pomocniczą lub ustalając pomocnicze piony i poziomy oraz wartości współrzędnych poszczególnych punktów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Pomiary inwentaryzacyjne działki. Pomiary sytuacyjne wykonują geodeci, zakładając osnowę pomiarową różnymi sposobami geodezyjnymi (linia pomiarowa, metoda trójkątowania lub ciągów busolowych. poligony otwarte lub zamknięte). Rysunki sytuacyjne wykonuje się na ogół na podkładzie geodezyjnym, zawierającym rzędne wysokościowe terenu i dokładnie podane kąty, które podczas pomiarów z natury, bez instrumentów geodezyjnych, nie są łatwe do ustalenia (uprawnienia budowlane).
Niekiedy jest potrzebny pomiar istniejącej, wytyczonej (np. ogrodzonej) działki w celu zaprojektowania jej zagospodarowania.

W tym wypadku wykonujemy pomiary takie same, jak podczas inwentaryzacji pomieszczeń i podobnie uzyskane dane nanosimy na szkic.
Jeżeli działki są nie zabudowane, to na szkicu podajemy długości przekątnych. Gdy działka jest zabudowana, a jej granice nie mają kątów prostych, to poszczególne punkty (np. naroża budynku) można zlokalizować mierząc dodatkowo boki trójkątów pomocniczych (program egzamin ustny). Na podstawie szkicu rysujemy plan sytuacyjny w skali 1:500 lub 1:200.

Obrys budynku

Obrys budynku wykreślamy grubą linią zgodnie z wytycznymi PN-62/B-01031, wymiary wpisujemy w metrach z dokładnością do jednej setnej oraz umieszczamy symbol wskazujący kierunek północny.
Wykreślanie rysunków inwentaryzacyjnych (opinie o programie). Na podstawie szkiców inwentaryzacyjnych przystępujemy do opracowania rysunków inwentaryzacyjnych.

Rzuty poziome, przekroje pionowe i elewacje wykonuje się w skali 1:100 lub 1:50. Rysunki wykonane w skali 1:50 umożliwiają wyraźniejsze przedstawienie stanu faktycznego przez graficzne naniesienie rys, pęknięć, uszkodzeń oraz informacji o stanie zużycia elementów i w związku z tym pozwalają na szybsze opracowanie projektu i kosztorysu robót remontowych.
Oznaczenia graficzne na rysunkach inwentaryzacyjnych powinny być zgodne z PN-70/B-01025. Rysunki inwentaryzacyjne wymiaruje się odmiennie niż szkice inwentaryzacyjne. Nie podaje się już wymiarów ciągłych (wg kolejnych odczytów), lecz wymiary cząstkowe wg zaleceń PN-60/B-01029 „Wymiarowanie na rysunkach architektoniczno-budowlanych” z wyłączeniem punktu 2.16.8 (dotyczącego szkiców inwentaryzacyjnych) (segregator aktów prawnych).

Na rzutach poziomych podajemy całkowite wymiary pomieszczeń w świetle, wymiary poszczególnych odcinków ścian między otworami, a także wymiary od narożnika do krawędzi otworów, grubości ścian i ścianek działowych, wymiary zewnętrzne budynku, osiowe rozstawy elementów konstrukcyjnych itp. Konieczne jest także podanie wymiarów dotyczących usytuowania przewodów dymowych, wentylacyjnych i spalinowych, pionów wodociągowych, kanalizacyjnych, elektrycznych i ogrzewania centralnego, szafek i wnęk licznikowych, mebli wbudowanych itp.

Na rysunkach przekrojów pionowych podajemy poziomy podłóg wszystkich kondygnacji, spoczników klatek schodowych i przyległego terenu w nawiązaniu do poziomu zerowego (promocja 3 w 1). Należy też umieścić wymiary poszczególnych kondygnacji w świetle, grubości stropów, spoczników, wysokości parapetów okiennych, okien, drzwi itp.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami