Blog

06.03.2019

Inżynier budowlany – co robi i ile zarabia?

W artykule znajdziesz:

Inżynier budowlany – co robi i ile zarabia?

Uprawnienia budowlane są niezbędne, aby móc zostać inżynierem budowy – jest to zawód niezwykle ceniony, a specjaliści w tej branży mogą liczyć na naprawdę niezłe zarobki (program na komputer). Aby zostać inżynierem trzeba odbyć praktyki budowlane – zarobki wówczas nie są zbyt wysokie, zwykle nie przekraczają 2 tysięcy złotych. Wraz ze zdobytym doświadczeniem oraz uprawnieniami budowlanymi, zarobki mogą wzrosnąć nawet do 4-6 tysięcy złotych w większych firmach (program na telefon). W przypadku osób, które zasiadają na stanowiskach dyrektorskich, pensja może wynosić nawet 10 tysięcy złotych. W tym zawodzie warto znać języki obce, ponieważ za granicą można zarobić jeszcze więcej (program na egzamin ustny).

Zawód z wyższej półki

Inżynier budowlany – co robi i ile zarabia?

Inżynier budowlany może pełnić samodzielne funkcje techniczne w budownictwie pod warunkiem, że są one zgodne z uprawnianiami, które zdobył. Co ważne, uprawnienia najlepiej zdobyć bez ograniczeń, ponieważ tylko wtedy można liczyć na wyższe zarobki (promocja 3 w 1). Inżynier najczęściej pracuje przy kierowaniu budową lub kierowaniu robotami budowlanymi. Może pracować nie tylko w budownictwie mieszkaniowym czy przemysłowym, ale również przy budowie mostów, dróg czy linii kolejowych. Ponadto, w zależności od uprawnień, może on pracować także w branży architektonicznej czy przy wykonywaniu instalacji, np. sanitarnych, elektrycznych czy telekomunikacyjnych (segregator).
Inżynier budowy w swojej pracy ma do czynienia z projektantami, architektami, konstruktorami, inwestorami, producentami materiałów budowlanych czy wykonawcami, a do jego najważniejszych zadań należy nadzór oraz kierowanie grupami pracowników w taki sposób, aby wszystkie prace na budowie były wykonywane zgodnie z planem i przepisami budowlanymi. Inżynier może być zarówno zatrudniony na etat, np. w dużej firmie budowlanej, jak współpracować z różnymi firmami w zakresie konkretnych projektów (opinie). Zawód inżyniera budowlanego jest zawodem z wyższej półki – tytuł ten budzi szacunek i uznanie. Pełni on jedną z najważniejszych ról na placu budowy, a z jego zdaniem muszą się liczyć wszystkie ekipy budowlane.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami