Blog
Inżynier budownictwa – przepisy
W artykule znajdziesz:
Inżynier budownictwa – przepisy
Obowiązujące przepisy są jednoznaczne – aby inżynier budownictwa mógł pełnić samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, musi nie tylko posiadać uprawnienia budowlane, ale również być członkiem Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa (program na komputer). Od samego początku swojego istnienia izba walczy o to, aby zawód inżyniera budownictwa był odpowiednio uwarunkowany. Wprowadza ona wysokie standardy pracy, które związane są z odpowiedzialnością zawodową inżynierów budownictwa. Odpowiedzialność ta dotyczy każdego inżyniera bez względu na pełnione funkcje i stanowiska.
Izba pełni też nadzór nad wysokim poziom przyznawania uprawnień budowlanych w Polsce, poprzez prowadzenia profesjonalnego postępowania kwalifikacyjnego dla kandydatów na uprawnienia budowlane (program na telefon).
Zawód inżyniera budownictwa jest prawnie zaliczony do zawodów zaufania publicznego. Oznacza to, że muszą oni reprezentować sobą wysokie standardy w ramach wykonywanego zawodu i dbać o to, aby wzbudzał on szacunek u osób postronnych. Do tej pory wszystkie przepisy dobrze funkcjonowały, ale obecnie trwają prace nad nową ustawą o zawodzie inżyniera (program egzamin ustny). W ustawie tej mają wyodrębnione wszystkie regulacje z obowiązujących do tej pory zapisów dotyczących zarówno inżynierów, jak i architektów (opinie o programie).
W planach jest stworzenie osobnej ustawy dla inżynierów oraz osobnej ustawy dla architektów.
W nowej ustawie mają zostać uregulowane przede wszystkim następujące kwestie:
• zasady wykonywania zawodu inżyniera budownictwa,
• zasady uzyskiwania uprawnień budowlanych,
• zakres uprawnień budowlanych,
• zasady uznawania kwalifikacji zawodowych niezbędnych do wykonywania zawodu inżyniera budownictwa, (segregator aktów prawnych)
• prawa i obowiązki członków Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa,
• sposoby świadczenia usług transgranicznych,
• odpowiedzialność dyscyplinarna związana z zawodem inżyniera budownictwa.
Mimo tych planów
Mimo tych planów ustawa nadal nie została wprowadzona w życie, ponieważ Polska Izba Inżynierów Budownictwa, która opiniuje ją od prawie dwóch lat, nadal ma do niej wiele zastrzeżeń (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32