Blog

10.11.2021

Izolacja parochronna

W artykule znajdziesz:

Izolacja parochronna

Izolacja parochronna

Izolacja parochronna wykonywana jest z folii metalowych lub tworzyw sztucznych oraz z materiałów bitumicznych.
Warstwa powietrzna wentylacyjna utworzona jest w samej konstrukcji dachu pod płytami warstwy wyrównawczej opartymi na ściankach lub w postaci kanalików z różnego rodzaju prefabrykatów lub płyt falistych azbestocementowych. Warstwę powietrzną uzyskuje się też stosując do tego celu papy faliste lub dziurkowane (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wyżej wymienione warstwy wchodzące w skład stropodachu mogą być układane w różnej kolejności. Teoretycznie, bez względu na kolejność warstw, uzyskuje się taki sam współczynnik przenikania ciepła. Jednak kolejność warstw, a szczególnie warstwy ciepłochronnej i paroszczelnej, ma zasadniczy wpływ na miejsce, w którym następuje skraplanie się pary (punkt rosy). Zjawisko to ma podstawowe znaczenia dla rzeczywistej ciepłochronności stropodachu. Nie powinno się dopuszczać do trwałego zawilgocenia warstwy ciepłochronnej skroploną parą. Najlepsze wyniki otrzymuje się stosując stropodach wentylowany z warstwą paroszczelną. Można zrezygnować z warstwy paroszczelnej, jeśli warstwa ciepłochronna jest pochodzenia nieorganicznego i nie podlega gniciu lub nie nasiąka wodą (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W innych rozwiązaniach izolacja ciepłochronna podlega zawilgoceniu i gniciu, a współczynnik przenikania ciepła wzrasta w stosunku do przewidywanego.

Badania holenderskie szeregu typów stropodachów wykazały bardzo duże rozbieżności między współczynnikiem przenikania ciepła obliczonym teoretycznie i rzeczywistym.
W stropodachach, w których warstwa ciepłochronna niewentylowana znajdowała się ponad konstrukcją stropową, różnice wynosiły 10 do 100%. W dachach z izolacją ciepłochronną umieszczoną pod konstrukcją stropową niewentylowaną różnice te dochodziły do 240%. Dachy z izolacją ciepłochronną i warstwą wentylacyjną wykazywały różnice 10 do 20% (uprawnienia budowlane).
Stropodachy w naszym klimacie powinny nie tylko zapobiegać stratom ciepła w zimie, ale również w lecie nie dopuszczać do nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń.

Zawilgocenie

Istotną częścią składową tarasu, poza warstwą posadzki wraz z warstwą ochronną izolacji wodoszczelnej, izolacją wodoszczelną i konstrukcją stropu, jest warstwa izolacji ciepłochronnej, wykonywana z płyt korkowych, pilśniowych, wiórkowo-cementowych, z płyt z pianobetonu lub innego lekkiego betonu itp. Zadaniem warstwy tej izolacji jest zapewnienie całej konstrukcji tarasu właściwości ciepłochronnych nie gorszych niż właściwości ciepłochronne ścian zewnętrznych pomieszczenia przykrytego tarasem. Konstrukcja pracuje w analogicznych warunkach jak ściany wielowarstwowe budynków wielkopłytowych (program egzamin ustny).

Aby izolacja termiczna tarasu (lub stropodachu) była skuteczna, powinna ona być sucha. Zawilgocenie może powstać przy wykonywaniu robót budowlanych. Przy starannym wykonawstwie można się przed takim zawilgoceniem ustrzec (opinie o programie). Zawilgocenie powstaje też na skutek kondensacji pary. Zarówno niedopuszczenie pary do warstwy izolacji ciepłochronnej, jak i usuwanie z niej wilgoci, są to jedne z najtrudniejszych do spełnienia warunków wymaganych od konstrukcji tarasu. Jednym ze środków zmierzających do niedopuszczenia pary do izolacji ciepłochronnej, z jakim spotykamy się w rozwiązaniach radzieckich i niemieckich, jest ułożenie pod izolacją ciepłochronną izolacji parochronnej z jednej warstwy papy asfaltowej, sklejonej na stykach.

Izolacja parochronna, jeśli ma w ogóle nie przepuszczać pary, powinna być wykonana bardzo starannie (segregator aktów prawnych). W przypadku gdy w warstwie ciepłochronnej nagromadzi się wilgoć powstająca w czasie wykonywania robót budowlanych i jeżeli przed jej wyschnięciem zostanie wykonana izolacja wodoszczelna, to wilgoć ma zamkniętą drogę do wyparowania i będzie zawilgacać na stałe warstwę ciepłochronną, obniżając jej wartość izolacyjną.

Jeżeli izolacja parochronna przepuści część pary z pomieszczenia, a następnie para ta ulegnie skropleniu, to kondensat ten podobnie jak wilgoć powstająca w czasie wykonywania robót budowlanych nie będzie miał możności wyparowania (promocja 3 w 1). W tym przypadku izolacja parochronna będzie działać jak klapa zwrotna, uniemożliwiająca periodyczne wysychanie tworzącego się kondensatu.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami