Blog

16.07.2021

Izolacja pionowa ścian

W artykule znajdziesz:

Izolacja pionowa ścian

Izolacja pionowa ścian

Izolacja pionowa ścian powinna wystawać co najmniej 15 cm ponad teren, a u dołu kończyć się ok. 10 cm poniżej izolacji poziomej ścian lub łączyć się z tą ostatnią (program uprawnienia budowlane na komputer).
Izolacja pionowa ścian może być wykonana jako wyprawa cementowa (o stosunku objętościowym mieszaniny cementu do piasku 1 : 2 lub 1 : 2,5) o grubości ok. 2 cm z domieszkami wodochronnymi. Należy jednak liczyć się z możliwością pękania i odpadania wyprawy.
Inny sposób izolacji pionowej polega na nałożeniu na uprzednio wykonaną wyprawę (najlepiej zagruntowaną materiałem gruntującym) warstwy z masy powłokowej smołowej lub asfaltowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Konsystencja i temperatura mięknienia używanej do tego celu masy powłokowej powinny być takie, aby naniesiona powłoka nie spływała ze ściany. Zamiast zwykłej masy powłokowej można zastosować masę asfaltową lub smołową o konsystencji bardziej gęstej, a więc pasty albo, jeśli zastosuje się domieszki mineralne, zaprawy.
Zasypywanie izolowanej ściany należy wykonać bardzo ostrożnie, aby izolacja nie uległa przy tym uszkodzeniu. Warstwa ochronna w postaci wyprawy cementowej nie jest wskazana, pociąga ona bowiem swoim ciężarem powłokę izolacyjną w dół i izolacja ulega uszkodzeniu (uprawnienia budowlane).
Dlatego lepiej stosować warstwę ochronną w postaci ścianki murowanej, wykonywanej zwykle przy izolacji ciężkiej z wkładkami.

Izolację poziomą ścian nad fundamentami wykonuje się zwykle tak samo jak izolację nad terenem budynków niepodpiwniczonych.
Jeśli budynek prócz ścian murowanych ma słupy żelbetowe, to izolację poziomą słupów na górnym poziomie fundamentów wykonuje się w postaci warstwy cementowej o grubości ok. 2 cm z dodatkiem uszczelniającym. Należy przy tym pamiętać, że wytrzymałość zaprawy nie powinna być mniejsza od wytrzymałości betonu użytego do słupów.

Izolacja pozioma

Izolację poziomą ścian nad terenem wykonuje się w taki sam sposób jak izolację budynków niepodpiwniczonych (program egzamin ustny)..
Izolację poziomą ścian wewnętrznych wykonuje się identycznie jak izolację ścian zewnętrznych.
Przykład 2. Warunki,’ jakim ma odpowiadać izolacja ścian, są takie same jak w przykładzie 1, z tą różnicą, że wymagane jest lepsze zabezpieczenie pomieszczenia przed wilgocią, która może przenikać przez podłogę; w tym celu izoluje się również podłogę. Przypadek ten zwykle ma miejsce, gdy pomieszczenia podziemi przeznaczone są na pobyt ludzi.

W wyżej podanych warunkach izolację pionową i poziomą ścian wykonuje się analogicznie jak w przykładzie 1, z tą jedynie różnicą, że dolna izolacja pozioma powinna łączyć się z izolacją posadzki.
Przykład 3. Warunki izolacji są takie same jak w przykładzie 2 z tą różnicą, że nie można wykonać izolacji na zewnętrznej powierzchni ścian, np. wówczas gdy obok stoi budynek.
Poziome izolacje wykonuje się w taki sam sposób jak w przykładzie 2, a izolację pionową ściany przy budynku sąsiednim daje się od strony wewnętrznej (opinie o programie).

Najczęściej będzie to izolacja w postaci ‘wyprawy wodoszczelnej. Może też być wykonana izolacja lekka bitumiczna, ale będzie ona najczęściej wymagać zastosowania wyprawy na izolacji. Zaleca się wykonanie wyprawy wzmocnionej siatką drucianą, przymocowaną do ściany powyżej górnego brzegu izolacji pionowej. Można również najpierw domurować ściankę ochronną (segregator aktów prawnych).
Jeżeli część podziemna budynku znajduje się poniżej poziomu wody gruntowej lub zaskórnej, należy stosować izolację ciężką z wkładkami zarówno do izolacji pionowej i poziomej ścian, jak też pod całym budynkiem lub jego fragmentem podlegającym działaniu wody naporowej.

Ilość warstw lub wkładek z innych materiałów (np. juty) dobiera się zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi wykonania izolacji przed wodą naporową. Najwyższy poziom wody gruntowej nie przekracza poziomu izolacji w podziemiu więcej niż o 40 cm. W takich warunkach można zrównoważyć wypór wody ciężarem własnym warstwy posadzki spoczywającej na izolacji (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami