Blog
Szkody górnicze a budowa domu
W artykule znajdziesz:
Szkody górnicze a budowa domu
Szkody górnicze a budowa domu
Można śmiało stwierdzić, że każdy rozsądny inwestor pragnie posadowić swój budynek na stabilnym gruncie, minimalizując tym samym ryzyko wystąpienia uszkodzeń konstrukcji nośnej. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Ze względu na niskie ceny działek wielu inwestorów decyduje się na budowę budynku, gdzie wykonywane są wyrobiska górnicze.
Czy takie postępowanie jest dobre? Trudno udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji. Z całą jednak pewnością dom posadowiony na tak niestabilnym gruncie powinien być odpowiednio zabezpieczony. Już na etapie projektu domostwa powinny być zaplanowane odpowiednie wzmocnienia budynku.
Prace górnicze mogą powodować liczne hałasy, a nawet drgania gruntu. Wody opadowe, które nie mają drogi ujścia mogą również powodować powodzie. Trzeba również nadmienić, że prawo górnicze dokładnie określa rodzaj terenów górniczych. Wyrażone jest to w pięciostopniowej skali, gdzie skala I oznacza najłagodniejsze zmiany na terenach objętych pracami górniczymi. Na tego typu działkach jak najbardziej możliwe jest wznoszenie budynków (opinie o programie). Z całą jednak pewnością odradza się wznoszenie budynków na tych terenach, które objęte są V klasą.
Wyrobiska górnicze przekładają się nie tylko na widoczne zmiany w krajobrazie. To przede wszystkim głęboka deformacja powierzchni. Na skutki prac górniczych teren może zmienić swój kąt nachylenia. Może również dojść do innych zmian w krajobrazie. Zaburzeniu ulega również gospodarka wodna. Jednymi z najczęściej spotykanych zniekształceń w krajobrazie pogórniczym są niecki górnicze. To jakie budynki można wznosić na tego typu terenach dokładnie reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku. Decydując się na budowę na tego typu terenach należy pamiętać by zmian dokonać nie tylko w projekcie. Trzeba również większą wagę przyłożyć do wyboru materiałów budowlanych. Przy planowaniu budynku należy kierować się zaleceniami zawartymi we wspomnianym wcześniej Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32