Blog

Ścieralność drewna zdjęcie nr 2
30.05.2018

Izolacja pozioma i pionowa fundamentów

W artykule znajdziesz:

Izolacja pozioma i pionowa fundamentów

 
Ścieralność drewna zdjęcie nr 3
Izolacja pozioma i pionowa fundamentów

Fundamenty to właśnie na nich spoczywa cały ciężar budynku. Wszelkie błędy popełnione w trakcie budowy fundamentów będą rzutować na stabilność całej konstrukcji. Szczególną uwagę należy zwrócić przy wykonaniu warstwy izolacyjnej fundamentów (uprawnienia budowlane). Jest to szczególnie ważne, gdy dom został wybudowany na działce o wysokim poziomie wód gruntowych. Gdy dom pozbawiony jest izolacji, wilgoć zgromadzona w gruncie przenika do fundamentów. W ten sposób ulegają one stopniowemu niszczeniu. Cierpi na tym również izolacja termiczna. Do wnętrza wkrada się zimno, a ciepło szybko ucieka. Podmyte fundamenty to zawilgocony parter, na ścianach pojawia się grzyb. Nawet gdy fundamenty wykonane są z betonu wodoszczelnego, izolacja jest niezbędna. Najważniejsza jest izolacja fundamentów pozioma. Układa się ją pomiędzy ławami fundamentowymi a ścianą. W domach niepodpiwniczonych wykonuje się izolację pomiędzy ścianą parteru a fundamentami. Izolacja chroni fundamenty, jak również cały budynek przed zgubnym działaniem wilgoci. Izolacja pozioma fundamentów wykonywana jest zwykle z papy bitumicznej oraz lepiku asfaltowego (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Gdyby w budynku zabrakło izolacji poziomej, mogłoby dojść do jego osadzania.

 

Alternatywę dla papy i lepiku może stanowić folia o odpowiedniej grubości, najlepiej 2 mm. Izolacja fundamentów pionowa chroni głównie ściany fundamentowe. Chodzi przede wszystkim o to by zabezpieczyć fundamenty przed bezpośrednim kontaktem z woda gruntową. Zwykle w trakcie budowy wykonuje się w pierwszej kolejności izolacje poziomą fundamentów. Dopiero w drugiej kolejności wykonywana jest izolacja pionowa. Przed nałożeniem warstwy izolacyjne konieczne okazuje się wyrównanie ścian fundamentowych. Służy do tego zaprawa tynkarska (program uprawnienia budowlane na komputer). Gdy izolacja jest układana w istniejącym już budynku, odpowiednio wcześniej należy wykonać wykopy i pozostawić je do czasu aż fundamenty całkowicie wyschną. W przypadku działek o piaszczystych gruntach stosuje się izolację lekką z masy bitumicznej wzbogaconej mineralną zaprawą. Przy zmiennym poziomie wód gruntowych lepiej zastosować izolację średnią z papy i masy hydroizolacyjnej. Tam gdzie panują najtrudniejsze warunki gruntowe, gdzie poziom wód jest wysoki należy zastosować izolację ciężką wykonana ze specjalnego wodoszczelnego betonu, zabezpieczonego papą.

Najnowsze wpisy

11.10.2024
Ścieralność drewna zdjęcie nr 4
Kierownik praktyk a patron praktyki zawodowej

W odniesieniu do uprawnień budowlanych, kluczowy wpływ na działanie kontrolera oraz praktyki patronackie pełnią różne funkcje. Kierownik praktyk to osoba,…

10.10.2024
Ścieralność drewna zdjęcie nr 5
Praktyka zawodowa w spółdzielni mieszkaniowej

Praktyka zawodowa w spółdzielni mieszkaniowej może być przydatna dla osób uzyskujących uprawnienia budowlane, w tym elektryczne, ale ważne jest, aby…

Ścieralność drewna zdjęcie nr 8 Ścieralność drewna zdjęcie nr 9 Ścieralność drewna zdjęcie nr 10
Ścieralność drewna zdjęcie nr 11
Ścieralność drewna zdjęcie nr 12 Ścieralność drewna zdjęcie nr 13 Ścieralność drewna zdjęcie nr 14
Ścieralność drewna zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ścieralność drewna zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ścieralność drewna zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami