Blog

Drabiny ewakuacyjne zdjęcie nr 2
16.07.2021

Izolacja samej szczeliny

W artykule znajdziesz:

Izolacja samej szczeliny

Drabiny ewakuacyjne zdjęcie nr 3
Izolacja samej szczeliny

Do izolacji samej szczeliny natomiast należy zastosować wygięte w kształcie V lub U blachy, najlepiej miedziane lub grube folie z masy plastycznej, zaciśnięte wraz z izolacją po obu stronach szczeliny w konstrukcji stalowej, mosiężnej lub miedzianej, działającej według zasad podanych przy omawianiu przeprowadzania przez izolację rur itp. instalacji (program uprawnienia budowlane na komputer).
Takie rozwiązanie uszczelniania szczelin dylatacyjnych można stosować w dużych zbiornikach, basenach kąpielowych itp. Uszczelnienie szczeliny dylatacyjnej stadionu pływackiego. Uszczelnienie szczeliny stanowi blacha miedziana o grubości 0,7 mm, wygięta w kształcie odwróconej litery V i wraz z ciężką izolacją bitumiczną z wkładkami zaciśnięta pomiędzy kołnierzami miedzianymi za pomocą śrub mosiężnych zakotwionych w konstrukcji żelbetowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jeżeli przewidziane są jedynie niewielkie ruchy, to wystarczy izolację szczelin potraktować.

Do izolacji szczelin dylatacyjnych należy stosować blachy miedziane lub wkładki z folii z mas plastycznych, wygięte w kształcie litery U, w następujących przypadkach:
- w konstrukcjach podlegających większym ruchom, które mogą wystąpić pomiędzy częściami budowli o znacznej różnicy osiadania na słabych gruntach (uprawnienia budowlane),
- w konstrukcjach przy różnych sposobach posadowienia, np. płytkiego i na palach,
- w przegubach dużych łuków mostowych lub halowych, nad kluczem i nad wezgłowiami,
- w mostach belkowych pomiędzy przęsłami a przyczółkami nad podporami ruchomymi,
- pomiędzy płytami pomostów wielotorowych mostów kolejowych względnie mostów pod torami i pod peronami.
Rozwiązanie szczeliny dylatacyjnej przy zastosowaniu ciężkiej izolacji z wkładkami (program egzamin ustny).

Szczelina dylatacyjna

W celu umożliwienia większych ruchów zdylatowanych konstrukcji należy pomiędzy warstwy wkładek w obrębie szczeliny dylatacyjnej ułożyć rurkę z papy wypełnioną masą zalewową lub miękki sznur konopny nasycony asfaltem.
Szczelina dylatacyjna jest od strony izolowanej tak poszerzona na pewnej głębokości, że blacha dylatacyjna może się w niej swobodnie poruszać.

Blacha ta powinna być wykonana z miękkiej miedzi o grubości 0,4 mm i o szerokości co najmniej 50 cm. Wkłada się ją do szczeliny i przykleja po obu stronach do izolacji w ten sposób, aby wygięcie blachy luźno wisiało w poszerzonej części szczeliny. Następnie z obu stron szczeliny należy przykleić izolację z wkładkami (opinie o programie). Część wygiętą blachy dylatacyjnej wypełnia się luźno, np. zwojem papy bez powłoki lub impregnowaną miękką płytą pilśniową. Na to po każdej stronie szczeliny nakleja się na lepiku paski z blachy miedzianej o grubości 0,2 mm i szerokości 40 cm w ten sposób, aby sięgały one na znacznej szerokości poza brzegi blachy dylatacyjnej i przekrywały się wzajemnie nad szczeliną dylatacyjną. Ponad tymi blachami przykleja się na całej powierzchni jedną warstwę wkładki ciężkiej izolacji o szerokości równej połowie zwoju.

Dla właściwego działania izolacji szczeliny jest rzeczą konieczną, aby blachy dylatacyjne, jak również przyklejone na nie paski blachy oraz paski izolacji ciężkiej z wkładkami były na tyle obficie i szczelnie otoczone lepikiem asfaltowym, żeby woda nie mogła z żadnej strony opływać izolacji szczeliny (segregator aktów prawnych). Zaleca się, aby w miarę możności blachy dylatacyjne wykonane były z jednego paska blachy. Jeśli nieuniknione są styki, to powinny być one wodoszczelne, co uzyskuje się przez lutowanie połączeń na rąbek lub nitowanie.

Podobne rozwiązanie, lecz z zastosowaniem folii z masy plastycznej. Już przy projektowaniu należy dążyć, aby szczeliny wypadły w kalenicy. Jest to konieczne z tego względu, aby możliwie najmniej wody przepływało przez izolację dylatacji. Ponieważ w wygięciu blachy dylatacyjnej może płynąć woda, należy postarać się o to, aby woda ta miała zapewniony odpowiedni odpływ (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Drabiny ewakuacyjne zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Drabiny ewakuacyjne zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Drabiny ewakuacyjne zdjęcie nr 8 Drabiny ewakuacyjne zdjęcie nr 9 Drabiny ewakuacyjne zdjęcie nr 10
Drabiny ewakuacyjne zdjęcie nr 11
Drabiny ewakuacyjne zdjęcie nr 12 Drabiny ewakuacyjne zdjęcie nr 13 Drabiny ewakuacyjne zdjęcie nr 14
Drabiny ewakuacyjne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Drabiny ewakuacyjne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Drabiny ewakuacyjne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami