Blog
Izolacja stropów
W artykule znajdziesz:
Izolacja stropów
Izolacja stropów powinna być izolacją bitumiczną typu średniego lub ciężkiego z wkładkami. Zwykle izolacja taka składa się z co najmniej 2, a lepiej 3 warstw papy asfaltowej, układanych na lepiku asfaltowym. Podobną izolację należy stosować do ścian. Izolacja lekka bitumiczna z mas powłokowych nie zawsze jest wystarczająca, w szczególności tam, gdzie przewiduje się spływanie rozpryskującej się wody po ścianach (program uprawnienia budowlane na komputer).
W wymienionych wyżej pomieszczeniach występuje najczęściej woda gorąca, która, zanim spłynie na posadzkę, oziębi się na tyle, że nie może mieć istotnego wpływu na zachowywanie się izolacji bitumicznej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W przypadkach gdy temperatura wody jest wysoka, co mogłoby spowodować nadmierne zmięknienie materiałów asfaltowych zastosowanych do izolacji należy izolację bitumiczną zastąpić izolacją z blach metalowych lub izolacją z folii z mas plastycznych, które są odporne na wpływy wysokich temperatur. Stosując izolację z blach metalowych należy zbadać wodę, czy nie występują w niej związki chemiczne, działające korodująco na metal. W razie istnienia tego rodzaju związków chemicznych należy zastosować inny materiał, odporny na wpływy chemiczne.
Izolacje w pomieszczeniach mokrych wykonuje się zgodnie z ogólnymi wytycznymi, obowiązującymi przy wykonywaniu izolacji wodoszczelnych, z uwzględnieniem jednak specyfiki przeznaczenia izolowanych obiektów. W praktyce często wykonuje się izolację wodoszczelną w tych pomieszczeniach nie dość starannie, co w rezultacie prowadzi do przenikania wody przez stropy (uprawnienia budowlane).
Ponieważ w pomieszczeniach mokrych umieszcza się zwykle w posadzce kratki ściekowe do kanalizacji, rozlana woda na posadzce powinna mieć możność spływania do tych kratek. W tym celu nadaje się posadzce spadki w kierunku kratek ściekowych. Również izolację wodoszczelną należy ułożyć na podłożu ze spadkiem w kierunku lejów kratek ściekowych, a to w tym celu, aby woda przesiąkająca przez posadzkę również miała możność spływania do rur kanalizacyjnych (program egzamin ustny).
Brak odpowiedniego odpływu wody
Brak odpowiedniego odpływu wody po warstwie izolacyjnej i tworzenie się miejsc (zbiorników) stale zalanych wodą powoduje szybkie starzenie się izolacji. Przyczyną tego jest przede wszystkim pęcznienie papy pozbawionej dostatecznego docisku oraz warunki sprzyjające jej gniciu. Ponadto stojąca woda wydaje cuchnącą woń, co nie powinno mieć miejsca w pomieszczeniach przeznaczonych do przebywania ludzi (opinie o programie).
Aby zapewnić odpowiedni odpływ wody po powierzchni izolacji, należy wykonać ją na warstwie wyrównawczej betonu ułożonego z odpowiednim spadkiem (dostosowanym do spadku posadzki) na konstrukcji stropowej. Układanie izolacji bezpośrednio na poziomej powierzchni stropu, stosowane często w praktyce, powinno być uznane za niedopuszczalne. Leje odpływowe kratek ściekowych powinny być założone na takim poziomie, aby woda spływająca po powierzchni izolacji ściekała do tych lejów i nie piętrzyła się wokół nich.
Na izolacji należy ułożyć warstwę ochronną betonu o grubości co najmniej 3 cm z drobnego kruszywa (segregator aktów prawnych). Na warstwie ochronnej układa się posadzkę najczęściej z płytek terakotowych, lastrikowych lub z materiałów używanych do wykonywania posadzek w pomieszczeniach mokrych. Można też zastosować posadzkę z asfaltu lanego.
Izolacja stropu powinna łączyć się z izolacją pionową ścian. Promień wyokrąglenia podłoża w miejscu krawędzi pomiędzy posadzką i ścianą powinien wynosić 2 cm. Większego promienia nie należy stosować, uniemożliwiłoby to bowiem ułożenie płytek cokołów na ścianach przy posadzce.
Przeprowadzenie wszelkich przewodów instalacyjnych wymaga specjalnego rozwiązania (promocja 3 w 1).
Wysokość izolacji na ścianach zależna jest od możliwości ich zawilgocenia. Tak np. w pomieszczeniach, w których znajduje się natrysk, izolacja ta powinna sięgać powyżej miejsca umieszczenia natrysków, w umywalniach i ubikacjach co najmniej 25 cm ponad posadzkę, lecz nie mniej niż 5-7 cm ponad górną krawędź płytek cokołu.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32