Blog

Jak wzmocnić grunt budowlany? zdjęcie nr 2
17.01.2023

Konstrukcja wykładziny

W artykule znajdziesz:

Jak wzmocnić grunt budowlany? zdjęcie nr 3
Konstrukcja wykładziny

Konstrukcja wykładziny odpornej na działanie temperatury do 350cC. Pierwsza warstwa wykładziny o grubości 125 mm (licząc od ściany aparatu) jest wykonana z cegły klinkierowej na cemencie z żywic sztucznych. Warstwa ta jest nieprzepuszczalna. Druga warstwa o grubości 250 mm jest wykonana również z cegły klinkierowej, ale na cemencie krzemianowym. Warstwa ta chroni poprzednią warstwę przed działaniem wysokiej temperatury. Warstwa trzecia o grubości 125 mm jest wykonana z płytek andezyto- wych na cemencie krzemianowym. Chroni ona cegłę klinkierową przed wpływem gwałtownych zmian temperatury podczas pracy aparatu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Sposób jej wykonania jest następujący: na ubitym gruncie 1 układa się warstwę betonu 2, a po jego stwardnieniu umieszcza płytki ceramiczne 4 na cemencie krzemianowym 3. Posadzka ta jest również odporna na działanie oleju. Opisane wykładziny na cemencie krzemianowym są kwasoodporne. Nie można ich stosować jako wykładziny ługoodporne. Cementy siarkowe stosuje się do wykładania aparatów (wanny trawiące, zbiorniki itp.) oraz do pokrywania rurociągów w wypadku jednak, gdy temperatura pracy aparatu nie przekracza 100 C (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wykładanie wanny trawiącej przeprowadza się następująco. Początkowo wykłada się dno wanny. Jako materiał na wykładzinę stosuje się cegłę klinkierową posiadającą na jednej płaszczyźnie 4 występy o wysokości 10 mm i średnicy 20 mm. Występy te służą jako podpory dystansowe tworzące spoinę zalewaną cementem siarkowym (uprawnienia budowlane). W braku cegieł z występami można stosować cegły normalne umieszczając pomiędzy rzędami poziomymi w spoinach kawałki płytek kwasoodpornych. Wykładzinę układa się na pokryciu gumowym 2 (pokrycie to jednak nie jest konieczne), którym wyłożony jest korpus wanny 1 (program egzamin ustny).

Spoiny poziome

Cegłę pierwszej warstwy 5 układa się pozostawiając spoiny szerokości 10 mm, które zalewa się roztopionym cementem o temp. 130-135°C. Drugą warstwę cegły 6 układa się także na podkładach (z płytek kwasoodpornych), a następnie wszystkie spoiny poziome i pionowe zalewa się cementem siarkowym 4 (opinie o programie). Ścianki wykłada się dwiema warstwami o szerokości po pół cegły układając cegłę zwróconą występami do dołu.

Odległość od ścianki aparatu do pierwszej warstwy cegieł i między pierwszą a drugą warstwą wynosi 10 mm, między zaś poszczególnymi cegłami w każdej warstwie odległość równa jest 6 mm. Aby spoiny poziome w obu warstwach nie znajdowały się na tej samej wysokości, w dolnym rzędzie pierwszej warstwy umieszcza się cegły o mniejszej wysokości niż cegły pozostałe. Po ułożeniu w całej wannie jednego rzędu cegieł w obu warstwach wykładziny, spoiny zewnętrzne zakleja się papierem, po czym cementem siarkowym zalewa wszystkie spoiny pionowe i poziome. Następne rzędy cegieł układa się tak jak rząd pierwszy.

 Obecnie w eksploatacji znajduje się wiele wanien trawiących i różnego rodzaju aparatów wykładanych przy użyciu cementów siarkowych. Na podstawie danych dotyczących pracy tych aparatów można uważać, że cementy siarkowe są bardzo dobrym materiałem kwasoodpornym (segregator aktów prawnych).

Powierzchnię betonową lub metalową przeznaczoną do wyłożenia płytkami terakotowymi, andezytowymi lub grafitowymi należy najpierw oczyścić z brudu i innych zanieczyszczeń i osuszyć. Następnie powierzchnię pokrywa się warstwą bitumiczną i wykłada płytkami z cementu sporządzanego na żywicach sztucznych. Płytki przyciska się do powierzchni wykładanej. Po całkowitym stwardnieniu warstwy pierwszej można układać na niej warstwę drugą i trzecią. Przy tym należy płytki tak układać, aby spoiny warstwy dolnej były pokryte płytkami warstwy górnej. Przy wykładaniu aparatów cylindrycznych stojących najpierw wykłada się dno, a następnie boczne ściany aparatu.

Nadmiar cementu ze spoin zbiera się szpachlą (promocja 3 w 1). Przy wykładaniu aparatów metalowych podkładu bitumicznego można nie stosować. Przy wykładaniu aparatów cylindrycznych najpierw wykłada się dno, a następnie ściany boczne. Wykładanie aparatów i urządzeń płytkami lub cegłami na cemencie bitumicznym przeprowadza się dwoma sposobami: z zalewaniem i bez zalewania.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Jak wzmocnić grunt budowlany? zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Jak wzmocnić grunt budowlany? zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Jak wzmocnić grunt budowlany? zdjęcie nr 8 Jak wzmocnić grunt budowlany? zdjęcie nr 9 Jak wzmocnić grunt budowlany? zdjęcie nr 10
Jak wzmocnić grunt budowlany? zdjęcie nr 11
Jak wzmocnić grunt budowlany? zdjęcie nr 12 Jak wzmocnić grunt budowlany? zdjęcie nr 13 Jak wzmocnić grunt budowlany? zdjęcie nr 14
Jak wzmocnić grunt budowlany? zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Jak wzmocnić grunt budowlany? zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Jak wzmocnić grunt budowlany? zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami