Blog
Izolacja wodoszczelna podziemi
W artykule znajdziesz:
Izolacja wodoszczelna podziemi
Grunt w obrębie posadowienia budynku składał się z piasków drobnoziarnistych z przewarstwieniami gliny. Poziom wody gruntowej ulegał wahaniom w zależności od intensywności opadów atmosferycznych, pory roku i zmian poziomu wody w rzece odległej od obiektu o ok. 20(H-250 m (program uprawnienia budowlane na komputer).
Izolacja wodoszczelna podziemi została wykonana z dwóch warstw papy asfaltowej na lepiku asfaltowym.
Izolacja ta przebiegała w różnych poziomach w zależności od układu poszczególnych płyt fundamentowych i tworzyła liczne uskoki, załomy itp. nieregularności w warstwie izolacyjnej. W obrębie szczelin dylatacyjnych izolacja przebiegała w sposób ciągły, przy czym nie zastosowano wzmocnienia izolacji w tych miejscach. Warstwy ochronnej pomocniczej nad izolacją nie przewidziano w projekcie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Niezależnie od izolacji bitumicznej poszczególne płyty fundamentowe w obrębie szczelin dylatacyjnych zostały uszczelnione zabetonowanymi blachami stalowymi. Przy wykonywaniu niżej posadowionych pomieszczeń posługiwano się płaszczem z blachy stalowej. Roboty wykonywano przy zastosowaniu wgłębnego obciążania poziomu wody gruntowej za pomocą studni rurowych. Uzyskana jednak depresja nie była wystarczająca w tych warunkach do wykonania robót izolacyjnych pomieszczeń posadowionych na niższym poziomie.
Po przekazaniu budynku do eksploatacji okazało się, że woda gruntowa wydostaje się na posadzkę nie tylko w pomieszczeniach niżej posadowionych, ale również i w obrębie całego podziemia na poziomie wyższym (uprawnienia budowlane).
Jak stwierdzono, miejscem przecieków okazały się szczeliny dylatacyjne. Proces produkcyjny odbywający się w omawianym budynku wymagał pomieszczeń suchych.
Kolejność robót
Na nieszczelność izolacji złożyły się różne czynniki, a przede wszystkim wady projektu polegające na tym, że izolacja składała się jedynie z dwóch wkładek papy i tworzyła liczne uskoki, załomy itp. nieregularności, które w dużym stopniu utrudniały wykonawstwo, zmniejszając możliwość uzyskania izolacji wodoszczelnej. W obrębie szczelin dylatacyjnych nie przewidziano dla izolacji odpowiedniego wzmocnienia. Zastosowanie blachy stalowej, która może ulec korozji, nie zapewniało trwałości izolacji budowli.
Roboty izolacyjne były wykonywane w trudnych warunkach w sposób niefachowy (program egzamin ustny).
Spośród najczęściej stosowanych w podobnych przypadkach środków zaradczych, zmierzających do naprawienia izolacji lub wykonania nowej, żaden nie mógł być brany pod uwagę.
W celu ujęcia przedostającej się wody gruntowej do podziemi zalecono w posadzce poziomu wyższego podziemi wykonać sieć sączków przebiegających wzdłuż szczelin dylatacyjnych. Zbierającą się wodę w sączkach należało odprowadzić do zbiorników stalowych umieszczonych w pomieszczeniach najniżej usytuowanych w budynku, skąd należałoby ją dalej przepompować do kanalizacji (opinie o programie).
Pomieszczenie najbardziej zagłębione zalecono zaizolować stosując izolację wewnętrzną z blachy stalowej. Blachę o grubości 4-6 mm należałoby przyspawać do kątowników lub teowników umocowanych do istniejącej posadzki i ścian żelbetowych za pomocą kotew z jednej strony osadzonych w gniazdach na zaprawie cementowej, a z drugiej strony przyspawanych do teowników lub kątowników.
Przy budowie pewnego budynku o głębokich podziemiach należało wykonać izolację wodoszczelną typu ciężkiego tych podziemi (segregator aktów prawnych).
Grunt w obrębie wykopu pod budynkiem był na ogół przepuszczalny. Kolejność robót zaplanowano w ten sposób, że po wykonaniu wykopu ze skarpami ułożono warstwę betonu jako podłoże pod izolację, wymurowano ścianki pomocnicze na wysokość płyty fundamentowej, tj. ok. 2,00 m, i wykonano na nich izolację wodoszczelną. Zanim zdążono wykonać płytę fundamentową, spadły ulewne deszcze. Woda spływająca po skarpach pomimo przepuszczalności gruntu zaczęła się gromadzić w przestrzeni pomiędzy skarpą i ściankami pomocniczymi.
Spiętrzona woda wywierając parcie hydrostatyczne na izolację spowodowała w niektórych miejscach oderwanie się izolacji od ścianek, a w innych przesunięcie poziome ścianki pomocniczej. Zniszczoną w ten sposób izolację należało usunąć i po naprawieniu ścianki pomocniczej wykonać nową izolację (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32