Blog
Izolacje cieplne tarasów
W artykule znajdziesz:
Izolacje cieplne tarasów
W celu ochrony przed opadami świeżo ułożonej izolacji, zwłaszcza z płyt pilśniowe i paździerzowych, konieczne jest natychmiastowe pokrywanie jej arkuszami pap; układanymi na gorącym lepiku, pasami prostopadłymi do okapu (program uprawnienia budowlane na komputer). Szerokość pasów termoizolacji powinna być taka, aby można było na nich ułóż} pokrycie ochronne (z I warstwy papy) przed nastaniem deszczu w każdym dniu roboczym.
Jeśli projekt przewiduje ułożenie izolacji parochronnych z papy pod izolacją cieplni to arkusze papy powinny być również klejone pasami prostopadłymi do okapu n gładzi wyrównawczej, zagruntowanej roztworem asfaltowym (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Pokrycia wykonane z blach fałdowych mogą być ocieplone płytami twardymi Izopt TS 180 lub płytami styropianu o ciężarze co najmniej 30 kG/mJ.
Sposób wykonywania robót ocieplających powinien być następujący:
a) gruntowanie dwukrotne powierzchni blach fałdowych roztworem asfaltowym, jeśli nie są one zabezpieczone antykorozyjnie,
b) przyklejenie do grzbietów fałd izolacji parochronnej z papy asfaltowej na gorącym lepiku asfaltowym;
c) przyklejenie płyt termoizolacyjnych do blach fałdowych lepikiem na gorąco i dociśnięcie ich do fałd: smarowanie lepikiem blach jest niedopuszczalne.
d) ułożone płyty powinny być natychmiast kryte 3 warstwami papy na gorącym lepiku Izolacje cieplne stropodachów, wykonywane z materiałów wrażliwych na podwyższoną temperaturę lub palnych, powinny być odpowiednio zabezpieczone przed wpływam temperatury, zwłaszcza w miejscach przenikania przewodów gorących przez warstw; termoizolacyjne, np. ze styropianu lub płyt pilśniowych. Wokół takich przewodów izolacja styropianowa lub z płyt pilśniowych porowatych powinna być zastąpiona płytami ze szkła piankowego łub twardymi płytami z wełny mineralnej (uprawnienia budowlane). Szczegóły wykonania takich fragmentów powinny być podane w dokumentacji technicznej Wszystkie wyroby termoizolacyjne pochodzenia roślinnego powinny być zaimpregnowane preparatami przeciwgrzybowymi i wysuszone przed ułożeniem (program egzamin ustny).
W niektórych projektach przewiduje się ocieplenie stropodachów materiałami sypkimi np. żużlem, który służy jednocześnie do wyrobienia odpowiednich spadków. Ponieważ przekroczenie przewidzianych grubości warstwy żużla oraz układanej na nim gładzi jest bardzo łatwe, a materiały te (zarówno żużel, jak i gładź) są dosyć ciężkie, konieczne jest wykonywanie w linii kalenicy i przy okapach odpowiednich reperów ustalających wymagane poziomy (np. klocki prefabrykowane z żużlobetonu). Zbytnie przekroczenie wymaganych grubości może spowodować przeciążenie stropu, a niekiedy nawet jego załamanie. Nowym rodzajem stropodachu jest tzw. stropodach odwrócony zbadany przez Instytut Techniki Budowlanej (opinie o programie).
Współczynnik przenikania ciepła
Różni się on od zwykłego pełnego tym, że ma pokrycie papowe, ułożone bezpośrednio na wyrównanej warstwie nośnej, a na pokrycie układa się termoizolację ze styropianu o ciężarze objętościowym co najmniej 30 kG/m3, przykrytą warstwą żwiru. Współczynnik przenikania ciepła k. obliczony wg danych normowych, wynosi 0.69 kcal w-VC: a dla zwykłego pełnego (bez żwiru) k = 0.73 kcal nrheC, czyli poniżej nauganej normy 0.75 kcal m2h°C.
rodzaj stropodachu ma następujące zalety w stosunku do tradycyjnego: zbliżony współczynnik przenikania ciepła k do stropodachu pełnego o lej samej termoizolacji.
Nasiąkliwość układania płyt styropianu na pokryciu, które jednocześnie służy z tego względu stropodach ten nadaje się szczególnie nad pomieszczeniami r Hucznej wilgotności względnej.
zawilgocenie warstwy styropianu wodą opadową jest niewielkie, gdyż styropian mało nasiąkliwy i szybko wysycha.
Pokrycie papowe pod warstwą żwiru powinno być układane według tych samych jedynie obróbki przy lejach spustowych stropodachu powinny uwzględniać sypki materiał. Ze względu na doświadczalne Sprawdzenie ocieplenia tylko z płyt styropianowych o korzystnych właściwościach stosowanie innej termoizolacji nie jest zalecane.
Tarasy tym różnią się od stropodachów, że mają mniejsze nachylenie połaci w górną, warstwę użytkową przeznaczoną dla ruchu pieszego Stropy tarasowe mogą być ocieplane (nad pomieszczeniami ogrzewanymi) (segregator aktów prawnych).
Ze względu na obowiązujące zasady fizyki cieplnej oraz z uwagi na łatwość wykonania - izolację cieplną w pierwszym przypadku umieszcza się na stropie tarasu.
Izolacja tarasu musi być wykonywana z wyrobów dostatecznie wytrzymałych na ścinanie. ale o niskim współczynniku przewodności cieplnej. Nadają się do tego płyty gita piankowego, płyty gazobetonowe. płyty styropianowe lub ze spienionego a niekiedy płyty korkowe na spoiwie asfaltowym.
Tarasy wykonuje się zwykle na stropach poziomych, więc pierwszą czynnością powinno być ułożenie na nich warstwy wyrównawczej z wyrobieniem spadków w kierunku lejów wpustowych lub rynien. Warstwę tę wykonuje się z zaprawy cementowej 3 i 1:4 zacierając ją packą drewnianą.
elementach pionowych powinna być poprzednio wykonana bruzda pozioma głębokości ok. 7 cm i wysokości 20-30 cm (promocja 3 w 1).
Warstwa wyrównawcza powinna być zagruntowana roztworem asfaltowym Jeżeli projekt przewiduje ułożenie paroizolacji z papy. to należy ją wykonać z papy aluminiowo-asfaltowej na gorącym lepiku asfaltowym przy stosowaniu zakładów.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32