Blog

Teren wypoczynku zdjęcie nr 2
16.07.2021

Izolacje poziome

W artykule znajdziesz:

Izolacje poziome

Teren wypoczynku zdjęcie nr 3
Izolacje poziome

Rozwiązanie tarasów gmachów-wieżowców należy uznać za stosunkowo kosztowne i wymagające dużego wkładu robocizny i specjalnych materiałów. Z tego względu stosowanie takich rozwiązań w zwykłych budynkach byłoby trudne do realizacji. Jeśli się jednak chce uzyskać przykrycie budynku tarasem, który w całej rozciągłości zapewniałby warunek ciepłochronności i wodoszczelności, to najpierw należy zaopatrzyć się w odpowiednie materiały, a poza tym zatrudnieni przy tym rzemieślnicy powinni mieć wysokie kwalifikacje. W przypadku gdy powyższe warunki nie mogą być spełnione, należy szukać innego tańszego i łatwiejszego rozwiązania architektonicznego (program uprawnienia budowlane na komputer).

Izolacje poziome mają podstawowe znaczenie dla późniejszej wartości użytkowej i zdrowotnej budynku. Wykonywanie poprawek w zamurowanej izolacji jest bardzo trudne i kosztowne, dlatego też izolacje te należy wykonywać ze szczególną starannością.
Izolacje poziome ścian w budynkach murowanych należy wykonywać na wysokości co najmniej ok. 15 cm nad terenem. Zaleca się zakładanie izolacji poziomej o 30 cm powyżej poziomu terenu w celu zabezpieczenia przed opryskiwaniem ściany wodą deszczową i zawilgoceniem jej przez śnieg oraz dla powstrzymania podsiąkania wilgoci do ścian wystających ponad izolację poziomą (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Z tych samych względów powierzchnię zewnętrzną ściany ponad terenem (cokołu) tynkuje się wyprawą odporną na działanie wilgoci lub wykłada klinkierem, płytami kamiennymi z kamienia o możliwie małej nasiąkliwości albo innymi płytami okładzinowymi. Po doprowadzeniu muru do projektowanego poziomu układa się warstwę zaprawy cementowej. Górna wyrównana powierzchnia tej warstwy służy jako podłoże pod izolację (uprawnienia budowlane).
Izolacja składa się najczęściej z 2 zlepionych ze sobą warstw papy przyklejonych lepikiem do podłoża.

Zaprawa asfaltowa

Mogą być również stosowane i inne rodzaje izolacji typu średniego . i ciężkiego. Jeśli stosuje się izolacje z wkładkami z papy, to papa powinna być w najlepszym gatunku, gdyż nie może ona już później być wymieniana. Do izolacji budynków stałych powinno się stosować wyłącznie papę asfaltową. Jedynie do budynków tymczasowych stosuje się izolację z pap smołowych (program egzamin ustny). Papa w każdej warstwie powinna być łączona na zakładkę o szerokości nie mniejszej niż 10 cm. Gdy przewiduje się możliwość nieznacznych pęknięć w fundamencie (np. przy niejednolitym gruncie pod fundamentem), wówczas lepiej jest zamiast papy użyć bardziej wytrzymałych i ciągliwych tkanin impregnowanych oraz odpowiednich lepików.

Izolację poziomą niekiedy wykonuje się również w postaci powłoki z asfaltu lanego o grubości 1,5-2 cm. Asfalt układa się w jednej lub dwóch warstwach. Stosuje się też do izolacji poziomej płytki asfaltowe zbrojone oraz klinkier ułożony na zaprawie asfaltowej lub cementowej wodoszczelnej (opinie o programie).
Najlepiej jeśli cokół będzie wzmocniony siatką stalową i monolitycznie połączony z betonem płyty ochronnej izolacji poziomej.
Należy zwrócić szczególną uwagę, aby również izolacja w obrębie otworów drzwiowych prowadzących na taras była wygięta ku górze co najmniej na 5 cm, co umożliwi odprowadzanie wody opadowej poniżej górnego brzegu izolacji i zabezpieczy strop przed wilgocią (segregator aktów prawnych).

Najlepiej jeśli różnica poziomów posadzki na tarasie i w pomieszczeniu wynosi tyle co wysokość jednego stopnia, gdyż wówczas możliwość przeciekania wody opadowej w tym miejscu będzie mniejsza.
Niekiedy na tarasach zachodzi konieczność wykonania w posadzce rynny przyściennej do odprowadzania wody do rur spustowych. W tym przypadku najlepiej żelbetowe koryto rynny wyłożyć izolacją wodoszczelną, taką samą, jaka została zastosowana na całej powierzchni tarasu i ułożyć na niej warstwę ochronną oraz posadzkę.

Przy rynnie należy też wykonać odpowiednio wysoką wydrę, aby woda gromadząca się w rynnie nie przelewała się poza górny brzeg izolacji i nie zawilgacała ściany i stropu (rys. 36-4f). Niekiedy zakończenie izolacji zarówno w obrębie wydry, jak też rynny wykonuje się z blachy cynkowej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Teren wypoczynku zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Teren wypoczynku zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Teren wypoczynku zdjęcie nr 8 Teren wypoczynku zdjęcie nr 9 Teren wypoczynku zdjęcie nr 10
Teren wypoczynku zdjęcie nr 11
Teren wypoczynku zdjęcie nr 12 Teren wypoczynku zdjęcie nr 13 Teren wypoczynku zdjęcie nr 14
Teren wypoczynku zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Teren wypoczynku zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Teren wypoczynku zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami