Blog

Błędy przypadkowe zdjęcie nr 2
11.02.2022

Izolacje przeciwwilgociowe tarasów

W artykule znajdziesz:

Błędy przypadkowe zdjęcie nr 3
Izolacje przeciwwilgociowe tarasów

Izolacje przeciwwilgociowe tarasów wykonuje się z folii polietylenowej o grubości 0y3 mm, folii miękkiej PCW o grubości 0,5-2 mm lub z folii poliizobutylenowej o grubości 1-2 mm. Układa się je podobnie jak w opisanych poprzednio pomieszczeniach mokrych, przy czym brzegi arkuszy nakłada się na sąsiednie arkusze, zgodnie ze spadkami podkładu (program uprawnienia budowlane na komputer). Folię wywija się na ściany i inne elementy wystające nad taras do wysokości 15-20 cm i starannie się ją do nich przykleja. Izolacje przeciwwilgociowe w innych przypadkach niż poprzednio opisano mogą być wykonywane w sposób analogiczny.

Izolacji przeciwwilgociowych pionowych ścian fundamentowych nie wykonuje się na ogół z tworzyw sztucznych ze względu na ich znaczny koszt (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W niektórych przypadkach stosuje się natomiast powłoki z żywic syntetycznych na pionowych lub wielokrzywiznowych powierzchniach zbiorników, silosów i innych obiektów specjalnych.

Poza opisanym zakresem stosowania folii wykonuje się z nich zabezpieczenia przeciwwilgociowe pod tzw. podłogami pływającymi. Zadaniem ich jest ochrona warstw izolacji cieplnej lub przeciwdźwiękowej przed wodą z zaprawy, z której formuje się podkład pod podłogę. W tym przypadku stosuje się folię o grubości 0,05 - 0,1 mm układając arkusze bez klejenia. Zakłady arkuszy wynoszą zwykle 5-7 cm (uprawnienia budowlane). Konieczne jest również wywijanie folii na ściany i słupy do wysokości równej grubości warstwy podkładu.

Przy izolacjach bardziej odpowiedzialnych, np. w mostach, tunelach, stosuje się folię poliizobutylenową, z miękkiego PCW lub polietylenową z obustronną ochroną jej z asfaltu lub preparatów asfaltowych. Np. folia polietylenowa Duban, produkcji zagranicznej jest dostarczana w arkuszach lub taśmach obustronnie oklejonych papierem na lepiku asfaltowym (program egzamin ustny). Przykleja się ją do zagrutowanego podkładu lepikiem asfaltowym o temperaturze mięknienia wg PiK ok. 85°C. Arkusze formowane z termoplastycznego polietylenu niskociśnieniowego lub z twardych folii PCW są stosowane jako izolacje przeciwwilgociowe, a jednocześnie często jako warstwy w jezdniach lub stropach eliminujące naprężenia między nakładanymi na siebie warstwami betonu.

Niekiedy stosuje się nawet folię polietylenową wzmocnioną tkaniną poliestrową, np. Domoplast - produkcji austriackiej (o grub. 0,35-0,40 mm, szerokości 1,40 m i dług. do 100 m). Oprócz izolacji przeciwwilgociowych w obiektach stałych stosuje się folie z tworzyw sztucznych do okresowej ochrony poszczególnych elementów budowli bądź przed zawilgoceniem lub innymi czynnikami zewnętrznymi, bądź też przed zbyt szybką utratą wilgotności w czasie wiązania zapraw względnie betonów (opinie o programie). Otwory okienne nowo wznoszonych obiektów są zasłaniane przed wnikaniem wody opadowej do budynku folią polietylenową lub miękką folią z PCW o grubości ok. 1,0 mm naciągniętą na specjalne, lekkie ramy z listew drewnianych.

Przy wykonywaniu robót tynkarskich chroni się je przed opadami i zbyt szybkim wysychaniem osłoną z folii o grubości 0,15-0,40 mm naciągniętej na odpowiednie ramy, bądź też w postaci arkuszy, obciążonych listwami na obu końcach (segregator aktów prawnych).

Okrycie świeżo zabetonowanych elementów, np. stropów, folią z PCW lub polietylenu, zapobiega zbyt szybkiemu odparowywaniu wody z betonu, co wpływa na podwyższenie jego wytrzymałości i zmniejsza możliwość powstawania rys włoskowa tych. Wykładanie form lub deskowań folią polietylenową lub PCW grub. 0,1 mm, do których beton nie ma przyczepności, pozwala nie tylko zapobiec wypływaniu z form zaczynu cementowego, co powoduje obniżenie wytrzymałości betonu, ale umożliwia uzyskiwanie gładkich powierzchni po rozdeskowaniu i zwiększa wielokrotność użycia deskowań (promocja 3 w 1). Gładkie powierzchnie elementów pozwalają z kolei eliminować tynkowanie, a niekiedy nawet i roboty malarskie. Do wykładania form o skomplikowanych kształtach mogą być wykorzystywane również i folie twarde PCW, którym można nadawać dowolny kształt po podgrzaniu do ok. 100°C.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Błędy przypadkowe zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Błędy przypadkowe zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Błędy przypadkowe zdjęcie nr 8 Błędy przypadkowe zdjęcie nr 9 Błędy przypadkowe zdjęcie nr 10
Błędy przypadkowe zdjęcie nr 11
Błędy przypadkowe zdjęcie nr 12 Błędy przypadkowe zdjęcie nr 13 Błędy przypadkowe zdjęcie nr 14
Błędy przypadkowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Błędy przypadkowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Błędy przypadkowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami