Blog
Skład betonu
W artykule znajdziesz:
Skład betonu
Do tej ilości przeliczonej odpowiednio na 1 m3 betonu dodajemy ewentualną wilgoć na wydzielonym kamieniwie, ustalając ją przez wysuszenie w temperaturze 105°C (program uprawnienia budowlane na komputer). Skład betonu ustalamy wg A. Joisela, posługując się przyrządem.
Odważoną ilość świeżego betonu ‘B rozmywamy w dowolnej ilości wody. Następnie przez górne sito graniczne dla piasku (np. # 4 lub 2 mm) wydzielamy mokre kamieniwo i ważymy je pod wodą (naturalnie po uprzednim podwodnym wyważeniu naczynia 2). Otrzymujemy ciężar ‘Q = Qa(yq - 1), stąd ciężar kamieniwa suchego (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Z pozostałości wydzielamy przez górne graniczne sito dla pyłów (np. # 0,125 lub 0,2 mm) mokry piasek i ważymy go pod wodą, otrzymując ciężar ‘P = = Pa(‘/p - 1) stąd ciężar piasku suchego niki w stopniach kv dla poszczególnych mieszanek przedstawiono graficznie, wyrażającym zależność kv = //p.
Na rysunku widać wyraźnie, że im mniejszy jest wskaźnik c/w (dla danego g), tym szybciej dana mieszanka uzyskuje konsystencję ciekłą (uprawnienia budowlane). Ponadto im niższy jest c/w, tym zjawisko upłynniania się mieszanek zachodzi w sposób bardziej gwałtowny. Pewną miarą urabialności mieszanek może być czas wibracji. Czas ten ustalono w zależności od wskaźnika konsystencji i związanego z nim czasu potrzebnego do uzyskania możliwie najbardziej szczelnej masy. Do zagęszczania używano wibratorów o częstotliwości 3000 ± 300 drgań na minutę i średniej amplitudzie 0,5 mm. Z charakteru krzywych czasu wibrowania wynika, że w miarę wzrostu grubości otuliny niższym wskaźnikom co odpowiadają niższe czasy zagęszczania (program egzamin ustny). Charakter zaś krzywych czasu wibrowania pokrywa się z charakterem krzywych konsystencji.
Jak widać mimo zmiennego czasu wibracji nie dla każdego przypadku udało się uzyskać pełną szczelność. Reszta to osad jako mieszanka cementu i pyłów. Osad ten osiada powoli; n bardziej celowe jest odfiltrować go i wysuszyć. Jeżeli nie ma odpowiedni! filtra, należy czekać do 2 godzin, aż skończy się osiadanie, odciągnąć nadm wody mechanicznie, a resztę wody odparować nad ostrym ogniem, miesza osad intensywnie, aż pozostanie suchy proszek o ciężarze C + R (opinie o programie).
Wyniki liczbowe
Wtedy zawartość wody w betonie. Sam proszek składa się z cementu i pyłów; bezpośrednie ich rozdzielenie j niemożliwe. Chcąc dokładnie określić ilość cementu, musimy próbkę pias w stanie rodzimym badać na zawartość pyłów i odjąć odpowiedni procent ciężaru proszku. Jeśli pyły R są dodatkiem hydraulicznym, to z reguły będ znana ich zawartość procentowa w mieszance spoiwowej, co pozwala na us lenie C i R (segregator aktów prawnych).
Jeśli pyły pochodzą tylko z piasku, to ostatecznie można z grubsza przyjąć, że osad to sam cement, i ważąc papkę osadową w wodzie jak ustalić ciężar.
Istnieje również areometryczna metoda opracowana przez B. Hupczyca [ oparta na znanej zasadzie, że gęstość (ciężar jednostkowy) wody zmąconej ; wiesinami jest miarą ciężaru zawiesin w wodzie. Metoda ta służy tylko < zapraw, które zresztą można wydzielić z betonu. Metoda ta jest jednak di skomplikowana. Jej szczegółowy opis podany jest w pracy Br. Bukowsk go (promocja 3 w 1).
W latach 1963-M966 M. Manugiewicz przeprowadził szczegółowe badania nad wpływem nasycenia stosu okruchowego zaczynem i zaprawą na wytrzymałość betonu. Ze względu na kompleksowość i precyzyjną formę ł dań, wyniki ich zasługują na uwagę, bowiem dostarczają wiele materiału [ równawczego, pozwalającego na daleko idące uogólnienia. Z tych to powodów jak też z uwagi na nowo uzyskane wyniki liczbowe, cenne dla technologii betonu, rezultaty będą tu często przytaczane. Można je traktować w pewnym sensie jako modelowe.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32