Blog

20.02.2023

Izolacje przeciwwilgociowe

W artykule znajdziesz:

Izolacje przeciwwilgociowe

Źródłem zawilgocenia obiektu budowlanego może być także niedostateczna izolacyjność cieplna przegród budowlanych (powodująca ich przemarzanie i kondensację pary wodnej), nieszczelność złączy lub wadliwe osadzenie stolarki okiennej i obróbek blacharskich parapetów w ścianach budynków prefabrykowanych itp. (program uprawnienia budowlane na komputer).

Istnieją różne klasyfikacje i podziały izolacji zależnie od ich przeznaczenia, miejsca wbudowania, rodzaju użytych materiałów itd.

Zgodnie z obowiązującymi w budownictwie warunkami technicznymi wykonywania robót izolacyjnych, izolacje wo- dochronne dzielą się na trzy rodzaje:

  1. izolacje przeciwwilgociowe,
  2. izolacje przeciwwodne,
  3. izolacje parochronne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Chronią one obiekty budowlane lub ich części przed działaniem wody nie wywierającej ciśnienia hydrostatycznego. Izolacje przeciwwilgociowe stosuje się w celu zabezpieczenia:

  • fundamentów i części podziemnych obiektów posadowionych powyżej poziomu wód gruntowych; w przypadku gruntów spoistych dodatkowo wymagane jest przy tym specjalne odprowadzenie wód opadowych z sąsiedztwa obiektu (np. przez odpowiednie wyprofilowanie spadków na powierzchni terenu);
  • ścian i stropów pomieszczeń, w których występuje okresowe zraszanie ich wodą (uprawnienia budowlane).

Izolacje przeciwwilgociowe mogą być wykonywane w postaci izolacji powłokowej lub izolacji warstwowej papowej, lub z folii z tworzyw sztucznych. Izolacje poziome z reguły wykonuje się jako izolacje warstwowe. Zabezpieczają one przed podciąganiem wody kapilarnej (włoskowatej) z gruntu. Izolacje pionowe, wykonywane jako izolacje powłokowe lub warstwowe, zabezpieczają przed wilgocią przenikającą w kierunku bocznym i przed wodą opadową wsiąkającą w grunt (program egzamin ustny).

Izolacje przeciwwodne

Chronią one obiekty budowlane lub ich części przed działaniem wody wywierającej ciśnienie hydrostatyczne, w tym również wody naporowej i artezyjskiej. Izolacje przeciwwodne stosuje się w celu zabezpieczenia fundamentów budowli lub ich części podziemnych oraz budowli podziemnych posadowionych w gruntach o zwierciadle (poziomie) wody gruntowej powyżej poziomu posadowienia budowli oraz w gruntach spoistych o zwierciadle wody gruntowej poniżej poziomu posadowienia budowli, jeśli nie zastosowano specjalnych (dodatkowych) sposobów odprowadzania wód opadowych z bezpośredniego sąsiedztwa budowli zbiorników, basenów, kanałów, tarasów itp.

Izolacje przeciwwodne muszą stanowić szczelną, ciągłą przeponę (membranę) (opinie o programie). Mogą one być wykonywane w postaci:

  • wielowarstwowej izolacji papowej,
  • izolacji z folii z tworzyw sztucznych lub syntetycznych kauczuków,
  • powłok asfaltowych zbrojonych tkaniną lub matą szklaną,
  • powłok z asfaltowych emulsji i lateksów kauczuków syntetycznych zbrojonych welonem lub włóknem szklanym,
  • powłok z żywic syntetycznych zbrojonych włóknem szklanym (tzw. laminaty epoksydowe, poliestrowe).

Rolę izolacji przeciwwodnej mogą również spełniać specjalne szczelne betony i wyprawy wodoszczelne cementowe z odpowiednimi dodatkami uszczelniającymi. Zabezpieczają one przegrody budowlane (ściany, stropy) lub niektóre warstwy tych przegród przed przenikaniem przez nie pary wodnej (segregator aktów prawnych).

Izolacje parochronne powinny być wykonywane z materiałów o małej przepuszczalności pary wodnej, jak np. papy asfaltowe powlekane, folie z tworzyw sztucznych, folie aluminiowe, powłoki z farb olejnych, żywicznych lub preparatów asfaltowych. Podstawowymi materiałami stosowanymi w izolacjach wodochronnych obiektów budowlanych są materiały bitumiczne. Wyroby izolacyjne wytwarzane są głównie w oparciu o asfalty ponaftowe. Często są one modyfikowane dodatkami tworzyw sztucznych, kauczuków, żywic syntetycznych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami