Blog
Organizacja placu budowy
W artykule znajdziesz:
Organizacja placu budowy
Prawidłowe zorganizowanie placu budowy ma bezpośredni wpływ na całą inwestycję. Od właściwego przygotowania zależy nie tylko wygoda oraz jakość prowadzonych prac, ale również koszty budowy, relacje sąsiedzkie czy jakość środowiska. Plac budowy jest miejscem prowadzenia inwestycji, co oznacza, że właśnie na nim odbywają się wszelkie prace budowlane, łącznie z rozładunkiem i przechowywaniem materiałów budowlanych oraz składowaniem odpadów. Przygotowanie terenu przed rozpoczęciem budowy obejmuje:
• geodezyjne wytyczenie obiektów w terenie,
• niwelację terenu,
• zagospodarowanie terenu budowy oraz budowę obiektów tymczasowych,
• wykonanie niezbędnych na potrzeby budowy przyłączy do infrastruktury technicznej.
Prace związane z zagospodarowaniem terenu można rozpocząć dopiero, gdy decyzja o pozwoleniu na budowę uprawomocni się.
Teren budowy powinien być ogrodzony. Oznacza to konieczność wydzielenia terenu, na którym będą odbywać się roboty budowlane. Zgodnie z prawem budowlanym obowiązkiem kierownika budowy jest zabezpieczenie terenu łącznie ze znajdującymi się na nim urządzeniami technicznymi i obiektami budowlanymi. Przepis ten nie nakłada na kierownika obowiązku fizycznego wykonania ogrodzenia – jego zadaniem jest doprowadzenie do tego, aby takie ogrodzenie zostało wykonane. Ponadto kierownik budowy musi umieścić na budowie tzw. tablicę budowy, czyli tablicę informacyjną i ogłoszenie, które zawiera informacje dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia. Tablica musi wisieć w miejscu widocznym, ale bezpiecznym.
Podczas budowy należy zapewnić pracownikom bezpieczne miejsce na przebranie się oraz zjedzenie posiłku. Rolę tą najczęściej pełnią tzw. kontenery socjalne, czyli budynki tymczasowe. Wykonawcy najczęściej posiadają tego rodzaju sprzęty, jednak to na inwestorze spoczywa obowiązek zorganizowania toalety dla pracowników czy blaszaka lub drewnianej szopy do przechowywania materiałów i składowania narzędzi. Bardzo ważne jest również jak największe ograniczenie zasięgu budowy, aby zmniejszyć dewastację gruntu.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32