Blog

10.11.2021

Izolacje z mas asfaltowych

W artykule znajdziesz:

Izolacje z mas asfaltowych

Izolacje z mas asfaltowych

Izolacje z mas asfaltowych wzmacnia się tkaniną szklaną lub welonem szklanym. Materiały te powinny być tak przygotowane, aby asfalt miał dostateczną przyczepność do włókien szklanych, a wykonana na nich powłoka, służąca do uzyskania przyczepności do asfaltu, była całkowicie odporna na działanie wody (program uprawnienia budowlane na komputer).
Warstwa masy asfaltowej układana na zagruntowanym podłożu betonowym i każda następna nie powinna być grubsza od 2-3 mm.

Warstwę masy asfaltowej znajdującej się bezpośrednio pod tkaniną z włókien szklanych, należy przed ułożeniem tkaniny pomalować jednokrotnie lakierem asfaltowym lub roztworem asfaltu w benzynie lakowej. Następnie należy nakleić tkaninę lub matę szklaną dociskając ją w taki sposób, aby została przesycona całkowicie asfaltem, po czym nakłada się warstwę masy asfaltowej.
Tkaninę lub welon należy łączyć na zakłady o szerokości nie mniejszej od 5 cm. Można wykonywać izolacje wielowarstwowe.

Postęp robót jest wówczas analogiczny, jak wyżej opisany (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Izolacja powinna być tak ułożona, aby nie powstawały pęcherze w żadnej warstwie. Osiąga się to przez bardzo staranne szpachlowanie. W przypadku powstania pęcherzy należy je przekłuć lub przeciąć, nadtopić lampą lutowniczą i wyrównać.
Po wykonaniu izolacji należy sprawdzić, czy jest ona dobrze zespolona z podłożem. Można to zrobić przez opukiwanie izolacji drewnianym młotkiem. „Głuchy” dźwięk świadczy o nie przyklejeniu.

W miejscach szczelin dylatacyjnych w podłożu warstwę asfaltową zbrojoną należy dodatkowo wzmocnić w sposób analogiczny jak np. izolacje wielowarstwowe papowe.
Na izolacji asfaltowej wzmocnionej włóknem szklanym można wykonać wykładziny z płytek np. ceramicznych lub klinkieru ułożonego na kicie asfaltowym (uprawnienia budowlane).
Powłoki z tworzyw sztucznych (żywic poliestrowych lub epoksydowych) stosuje się przeważnie w środowiskach agresywnych (w szczególności w warunkach działania rozpuszczalników), gdy izolacje bitumiczne nie mogą mieć zastosowania. Powłoki tego rodzaju zabezpieczają budowlę nie tylko przed wilgocią, ale również przed działaniem środowiska agresywnego (program egzamin ustny).

Głębokość koryt

Odpowiednio dobrany do otoczenia kolor dachu staje się szczegółem architektonicznym, decydującym o dopasowaniu budynku do krajobrazu.
Zastosowanie farb o jasnych kolorach przyczynia się do zmniejszenia absorpcji promieni słonecznych, dzięki czemu można zmniejszyć temperaturę pokrycia dachowego nagrzewanego promieniami słonecznymi w lecie o około 10°C, co wydatnie poprawia warunki cieplne w pomieszczeniach pod dachem. Poza tym powłoki z farb na pokryciach dachowych służą do ich konserwacji. Do malowania pokryć dachowych stosuje się specjalne farby (opinie o programie).

W krajach zachodnich coraz szerzej stosuje się jako pierwszą warstwę papę perforowaną. Stosowanie tej papy ma zapobiegać tworzeniu się w pokryciu papowym pęcherzy. Co do skuteczności pokrycia z dolną warstwą z papy perforowanej zdania są podzielone. W Polsce brak na razie dostatecznych doświadczeń w tym zakresie.
W budynkach o konstrukcji dachowej żelbetowej można zastosować przy dachach rynny żelbetowe zamiast blaszanych. Rynny tego typu stosuje się coraz częściej w budownictwie przemysłowym na dachach hal (segregator aktów prawnych).
Głębokość koryt (rynien) w najgłębszym miejscu powinna wynosić około 0,7 wymiaru ich szerokości. Spadki podłużne koryt nie powinny być mniejsze od 1%.

Zaleca się, żeby na 1 m2 połaci dachowej przypadał co najmniej 1 cm2 powierzchni przekroju rynny (koryta), jak też rury spustowej. Chodzi o to, aby nawet podczas deszczu o największym nasileniu nie doszło do spiętrzenia się wody w korytach i przelewania się przez ich krawędzie.
Najczęściej rynny żelbetowe są wykonywane jako monolity betonowane jednocześnie z konstrukcją dachową (promocja 3 w 1)..

W ostatnich czasach za granicą zaczęto stosować rynny żelbetowe prefabrykowane. Składają się one z odcinków o długości 4-5 m i stanowią koryto o grubości dna i ścianek 4 cm, wykonane z betonu wibrowanego. Spadki w rynnach prefabrykowanych wykonuje się z zaprawy cementowej wodoszczelnej.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami