Blog

Ustawienie dźwigarków głównych zdjęcie nr 2
26.03.2020

Izolacje z tynków wodoszczelnych

W artykule znajdziesz:

Izolacje z tynków wodoszczelnych

Ustawienie dźwigarków głównych zdjęcie nr 3
Izolacje z tynków wodoszczelnych

Tynki wodoszczelne należy wykonywać tylko z zaprawy cementowej przy użyciu cementu portlandzkiego (lub hutniczego) marki nie niższej niż 250 i czystego piasku rzecznego. Skład zaprawy l:3 do l:l. Ilość wody zarobowej - jak najmniejsza (program uprawnienia budowlane na komputer).

Do zaprawy należy stosować jeden z dodatków uszczelniających według potrzeby.

Izolacje w postaci tynków wodoszczelnych zdaje egzamin przy wykonywaniu ich w sposób cegły bez przerw roboczych, w zbiornikach o sztywnej konstrukcji i niezbyt wielkich rozmiarach.
Hydrobet można dodawać w trojaki sposób:
a) wsypywać do suchych składników w betoniarce przed jej uruchomieniem.
b) wsypywać odmierzone porcje podczas ruchu betoniarki przed dodaniem wody.
c) Zamieszać odmierzone ilość Hydrobetu z częścią wody zarobowej i wlewać mieszankę do betoniarki będącej w ruchu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Szybkowieżecy Hydrofix stosuje się bądź do zastrzyków (w szczeliny) pod ciśnieniem, bądź do ręcznego formowania “korków" tamujących wodę wypływającą z otworów.

Najczęściej spotykane powody nieszczelności zbiorników lub innych konstrukcji żelbetowych wykonywanych bez izolacji, są następujące:
a) pozostawianie wewnątrz ścian rozporek drewnianych.
b) przerwy w betonowaniu i brak połączenia między betonem świeżo układanym i starym (tj. wcześniej ułożonym).
c) niedostateczne zagęszczenie masy betonowej (raki).
d) wadliwie dobrany skład betonu.
e) niewłaściwy lub nierównomiernie rozłożony w masie dodatek uszczelniający.
f) zbyt niska temperatura przy prowadzeniu robót.
g) zbyt mała lub zmienna grubość warstw zaprawy szczelnej lub betonu, hi nieprawidłowo rozmieszczone lub uszczelnione spoiny dylatacyjne w konstrukcji. W celu uzyskania szczelności konstrukcji konieczne jest unikanie wymienionych poprzednio usterek.
Wyprawy wodoszczelne powinny mieć grubość 2-3 cm i powinny być nakładane co najmniej w 3 warstwach, z których każda następna uszczelnia rysy włoskowate poprzedniej.
Cement do wypraw powinien być użyty marki nie niższej niż 250 a piasek - najlepiej rzeczny bez zanieczyszczeń (uprawnienia budowlane).
Jedną z odmian wypraw wodoszczelnych są wyprawy torkretowe nanoszone na podkład za pomocą torkretnicy pod ciśnieniem kilku atmosfer.

Do torkretowania stosuję się cementy portlandzkie marki co najmniej 350 a kruszywo o uziamieniu do 5 mm. Stosunek wagowy cementu do kruszywa wynosi zwykle 1:3. Przed naniesieniem warstwy torkretu podłoże powinno być starannie oczyszczone z części słabo z nim związanych. Torkretowanie polega na natrysku silnego strumienia zaprawy na chronioną powierzchnię z odległości ok 1 m.

Grubość warstwy torkretu

Grubość warstwy torkretu jednorazowo narzuconej nie może przekraczać 2 cm. Do natrysku pierwszej warstwy stosuje się na ogól zaprawę z drobnego piasku, a późniejsze z piasku grubego.
Każda następna warstwa torkretu powinna być narzucana po l-12 dniach od chwili wykonania poprzedniej (program egzamin ustny). Przed naniesieniem nowej warstwy konieczne jest zwilżenie poprzedniej.
Sposób uszczelnienia przewodów zimnych i gorących przenikających przez wyprawy jest analogiczny. Różnica polega jedynie na stosowaniu bezpośrednio przy rurach uszczelniających. Do temperatury 40-50 C mogą używane kity uszczelniające asfaltowe, przy temperaturze 100-120 C - kity rasistyczne. np. na żywicy epoksydowej (opinie o programie).
Ze ścianami lub innymi elementami wystającymi nad dno lub posadzkę nakłada się wyprawę wodoszczelną także na powierzchnie pionowe do wysokości opisanej w projekcie, zaokrąglając naroże promieniem około 5 cm (segregator aktów prawnych).
Uszkodzenia izolacji mogą powstać w wyniku:
- wykonywania innych robót, jak np. przeprowadzanie dodatkowych przewodów, wykopy przy budynku itp..
- uszkodzeń materiałów wskutek mrozu i odwilży (np. cokoły).
- odprysków tynku i odchylania się obróbek blacharskich przy tarasach, balkonach, drzwiach balkonowych itp.,
- wadliwie działających instalacji wodociągowo-kanalizacyjnych.
- pęknięć ścian lub innych elementów wskutek nierównomiernego osiadania budynku wymywania gruntu przez wodę wypływającą, np. z nieszczelnych rurociągów, wskutek skurczów wywołanych zmianami termicznymi itp.
Każdy przypadek zawilgocenia obiektu wymaga indywidualnego opracowania (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Ustawienie dźwigarków głównych zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Ustawienie dźwigarków głównych zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Ustawienie dźwigarków głównych zdjęcie nr 8 Ustawienie dźwigarków głównych zdjęcie nr 9 Ustawienie dźwigarków głównych zdjęcie nr 10
Ustawienie dźwigarków głównych zdjęcie nr 11
Ustawienie dźwigarków głównych zdjęcie nr 12 Ustawienie dźwigarków głównych zdjęcie nr 13 Ustawienie dźwigarków głównych zdjęcie nr 14
Ustawienie dźwigarków głównych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ustawienie dźwigarków głównych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ustawienie dźwigarków głównych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami