Blog

04.04.2019

Jak czytać normy, aby przygotować się do egzaminu ustnego?

W artykule znajdziesz:

Jak czytać normy, aby przygotować się do egzaminu ustnego?

Ucząc się do egzaminu pisemnego, nie można zapominać o tym, że tuż po nim odbędzie się też egzamin ustny (program na komputer). Zmierzenie się oko w oko z komisją to trudny orzech do zgryzienia, zwłaszcza że nie ma idealnej recepty na to, aby perfekcyjnie przygotować się do takiego egzaminu. Przede wszystkim w każdej izbie terminy takich egzaminów są ustalane nieco inaczej, np. w Pomorskiej Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa egzaminy ustne rozpoczynają się już tego samego dnia, zaraz po egzaminach pisemnych. Dotyczy to specjalności konstrukcyjno-budowlanej, natomiast osoby zdające na inne specjalności, np. instalacyjne mają jeszcze kilka dni luzu – w tych specjalnościach egzaminy ustne odbywają się zwykle 4-5 dni po pisemnych. Dzięki temu kandydaci mają jeszcze kilka dni, aby zebrać siły po egzaminie pisemnym i uczyć się wyłącznie na ustny (program na telefon). Natomiast osoby, które wybrały specjalizację konstrukcyjno-budowlaną, muszą czas na naukę na część ustną znaleźć wcześniej (program na egzamin ustny).

Jak więc przygotować się na egzamin ustny?

Jak czytać normy, aby przygotować się do egzaminu ustnego?

Jak więc przygotować się na egzamin ustny? Przede wszystkim trzeba sobie uzmysłowić, że odpowiedzi nie pytania nie muszą być w głowie – trzeba po prostu wiedzieć, gdzie ich szukać (promocja 3 w 1). Konieczne jest więc przeczytanie norm i dokładne zapoznanie się z ich podziałem tematycznym oraz treścią. Trzeba po prostu wiedzieć, gdzie co jest, a w tym pomoże zaznaczenie najważniejszych zagadnień. Warto pamiętać, że na egzaminie wcale nie będzie pytań z aktów prawnych, ale pytania bardziej techniczne, związane z rozwiązaniem wskazanych problemów. Zdecydowanie mogą więc trafić się zagadnienia z prawa budowlanego, BHP czy warunków technicznych. Ale jak wiadomo, kwestie te przyswajane są także na egzamin pisemny, dlatego powinny być dobrze znane (segregator).
Warto poświęcić trochę czasu i popytać znajomych czy kolegów z pracy o to, jakie pytania dostali na egzaminie ustnym. Następnie należy je przerobić zwracając uwagę na to, czy jakieś się powtórzyły. Trudno jednoznacznie określić czas, jaki należy poświęcić na naukę, ponieważ jest to kwestia indywidualna (opinie). Na pewno przydatne są różnego rodzaju programy, zawierające pytania, jakie pojawiły się na egzaminie ustnym w ciągu ostatnich kilku lat.

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami