Blog

Próbki obciążone zdjęcie nr 2
30.05.2018

Jak dobrać optymalne okna do Twojego mieszkania?

W artykule znajdziesz:

Jak dobrać optymalne okna do Twojego mieszkania?


Jak dobrać optymalne okna do Twojego mieszkania?

Generalnie, to jaka temperatura panuje wewnątrz Twego obiektu mieszkalnego uzależnione jest w ogromnym stopniu od rodzaju oraz jakości zamontowanych w nim systemów okiennych. Jeżeli chcesz zaoszczędzić na ogrzewaniu i żyć komfortowo we własnych czterech kątach, przeczytaj niniejszy poradnik, w którym podpowiemy Ci, jakie powinny być cieplne właściwości użytkowe okien.

 

Z danych statystycznych wynika…

Jak podają statystyki, to właśnie przez nieszczelne okna z naszych domów wydobywa się średnio od 25 do nawet 40 procent zgromadzonego ciepła! Jeżeli zależy nam na redukcji tego zjawiska, koniecznie powinniśmy zwracać szczególną uwagę na to, jakimi parametrami technicznymi odznaczają się modele okien wybierane do poszczególnych pomieszczeń naszego gospodarstwa. Istotne jest zweryfikowanie zarówno współczynnika przepuszczalności energii cieplnej g, jak także równie istotny okazuje się współczynnik przenikania ciepła U. O tym, jak duże będą straty ciepła w naszym mieszkaniu przesądza nie tylko konstrukcja okien, ale i to, jak zostaną one zamontowane.

 

Wedle przyjętych norm

By zwiększyć szczelność okien, zalecane jest wybieranie modeli cechujących się niskimi współczynnikami przenikania ciepła Uw, tj. dla całego okna. W praktyce chodzi o parametry niższe niż standardy wynoszące 1,6 W/(m2·K). Wielu specjalistów jest zdania, że Uw nie powinno przekraczać poziomu 1,3 W/(m2·K). Niestety, im lepszej klasy okna, które będą gwarantowały większa nieprzepuszczalność, tym droższa ich cena. Dobrze jest jednak inwestować w wysoką jakość, gdyż jest to zakup przyszłościowy, opłacalny z perspektywy czasu. Nakłady finansowe poniesione na rzecz nabycia okien z wyższej półki zwrócą się w postaci mniejszych strat ciepła, a co za tym idzie niższych opłat za prąd czy gaz.

 

Idealna konstrukcja

Optymalne zestawy szybowe w typowych oknach energooszczędnych muszą być zbudowane z trzech tafli jakie odseparowane są specyficznymi komorami, w których zaś znajduje się gaz szlachetny. Przeważnie szczeliny te wypełnione są ksenonem, kryptonem bądź argonem. Ostatni ze wspomnianych jest tańszy, co wpływa na mniejszą cenę okien, ale dwa pozostałe charakteryzują się dużo lepszą izolacją. Standardowo, przestrzenie na gaz odznaczają się szerokością wynoszącą między 10 a 16 mm. Zasada jest prosta – im rozleglejsza szczelina, tym nieprzepuszczalność jest automatycznie większa.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Próbki obciążone zdjęcie nr 3
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Próbki obciążone zdjęcie nr 4
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Próbki obciążone zdjęcie nr 7 Próbki obciążone zdjęcie nr 8 Próbki obciążone zdjęcie nr 9
Próbki obciążone zdjęcie nr 10
Próbki obciążone zdjęcie nr 11 Próbki obciążone zdjęcie nr 12 Próbki obciążone zdjęcie nr 13
Próbki obciążone zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Próbki obciążone zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Próbki obciążone zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami