Blog

Zredukowane marki betonu zdjęcie nr 10
30.05.2018

Jak dobrać optymalne okna do Twojego mieszkania?

W artykule znajdziesz:

Jak dobrać optymalne okna do Twojego mieszkania?


Jak dobrać optymalne okna do Twojego mieszkania?

Generalnie, to jaka temperatura panuje wewnątrz Twego obiektu mieszkalnego uzależnione jest w ogromnym stopniu od rodzaju oraz jakości zamontowanych w nim systemów okiennych. Jeżeli chcesz zaoszczędzić na ogrzewaniu i żyć komfortowo we własnych czterech kątach, przeczytaj niniejszy poradnik, w którym podpowiemy Ci, jakie powinny być cieplne właściwości użytkowe okien.

 

Z danych statystycznych wynika…

Jak podają statystyki, to właśnie przez nieszczelne okna z naszych domów wydobywa się średnio od 25 do nawet 40 procent zgromadzonego ciepła! Jeżeli zależy nam na redukcji tego zjawiska, koniecznie powinniśmy zwracać szczególną uwagę na to, jakimi parametrami technicznymi odznaczają się modele okien wybierane do poszczególnych pomieszczeń naszego gospodarstwa. Istotne jest zweryfikowanie zarówno współczynnika przepuszczalności energii cieplnej g, jak także równie istotny okazuje się współczynnik przenikania ciepła U. O tym, jak duże będą straty ciepła w naszym mieszkaniu przesądza nie tylko konstrukcja okien, ale i to, jak zostaną one zamontowane.

 

Wedle przyjętych norm

By zwiększyć szczelność okien, zalecane jest wybieranie modeli cechujących się niskimi współczynnikami przenikania ciepła Uw, tj. dla całego okna. W praktyce chodzi o parametry niższe niż standardy wynoszące 1,6 W/(m2·K). Wielu specjalistów jest zdania, że Uw nie powinno przekraczać poziomu 1,3 W/(m2·K). Niestety, im lepszej klasy okna, które będą gwarantowały większa nieprzepuszczalność, tym droższa ich cena. Dobrze jest jednak inwestować w wysoką jakość, gdyż jest to zakup przyszłościowy, opłacalny z perspektywy czasu. Nakłady finansowe poniesione na rzecz nabycia okien z wyższej półki zwrócą się w postaci mniejszych strat ciepła, a co za tym idzie niższych opłat za prąd czy gaz.

 

Idealna konstrukcja

Optymalne zestawy szybowe w typowych oknach energooszczędnych muszą być zbudowane z trzech tafli jakie odseparowane są specyficznymi komorami, w których zaś znajduje się gaz szlachetny. Przeważnie szczeliny te wypełnione są ksenonem, kryptonem bądź argonem. Ostatni ze wspomnianych jest tańszy, co wpływa na mniejszą cenę okien, ale dwa pozostałe charakteryzują się dużo lepszą izolacją. Standardowo, przestrzenie na gaz odznaczają się szerokością wynoszącą między 10 a 16 mm. Zasada jest prosta – im rozleglejsza szczelina, tym nieprzepuszczalność jest automatycznie większa.

Najnowsze wpisy

21.06.2024
Zredukowane marki betonu zdjęcie nr 11
Obowiązkowe ubezpieczenie inżynierów budownictwa

Obowiązkowe ubezpieczenie inżynierów, zwane także obowiązkowym ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej (ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej), jest wymagane w wielu krajach w…

21.06.2024
Zredukowane marki betonu zdjęcie nr 12
Utrata uprawnień budowlanych

Utrata uprawnień budowlanych w Polsce jest regulowana przez przepisy prawa, a proces ten może mieć miejsce w określonych sytuacjach. Przyczyny…

Zredukowane marki betonu zdjęcie nr 15 Zredukowane marki betonu zdjęcie nr 16 Zredukowane marki betonu zdjęcie nr 17
Zredukowane marki betonu zdjęcie nr 18
Zredukowane marki betonu zdjęcie nr 19 Zredukowane marki betonu zdjęcie nr 20 Zredukowane marki betonu zdjęcie nr 21
Zredukowane marki betonu zdjęcie nr 22

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zredukowane marki betonu zdjęcie nr 23

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zredukowane marki betonu zdjęcie nr 24

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
Zredukowane marki betonu zdjęcie nr 31 Zredukowane marki betonu zdjęcie nr 32 Zredukowane marki betonu zdjęcie nr 33
Zredukowane marki betonu zdjęcie nr 34
Zredukowane marki betonu zdjęcie nr 35 Zredukowane marki betonu zdjęcie nr 36 Zredukowane marki betonu zdjęcie nr 37
Zredukowane marki betonu zdjęcie nr 38

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zredukowane marki betonu zdjęcie nr 39

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zredukowane marki betonu zdjęcie nr 40

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami